European Rover Challenge to jeden z największych wydarzeń międzynarodowych dotyczących tematyki łazików marsjańskich. W dniach 13-15 września 2019 odbyła się już 5 edycja tego wielkiego przedsięwzięcia.

Na tegoroczne zawody przyjechały między innymi drużyny z Niemiec, Sri Lanki, Kanady, Czech i wielu innych. W sumie w ostatecznych rywalizacjach zmagało się 40 zespołów z 15 różnych państw, czyli ok. 400 zawodników.

Walka między łazikami o zwycięstwo rozpoczęła się o godzinie 10 w piątek i trwała przez następne siedem godzin. Wieczorem, zarówno zawodnicy, jak i organizatorzy oraz zaproszeni goście mieli szansę na odrobinę wytchnienia podczas oficjalnej gali rozpoczęcia ERC2019.

Maintenance
Maintenance
Science
Science
Travers
Travers
Strefa zawodników
Strefa zawodników

Wówczas, zgromadzeni w Kieleckim Centrum Kultury, obejrzeli m.in. niesamowity występ artystyczny przygotowany przez Szkołę Kieleckiego Teatru Tańca z udziałem gościa specjalnego, jakim był łazik marsjański oraz wysłuchali wywiadu z trzema wartościowymi dla świata nauki kobietami, wśród których znalazła się m.in. Artemis Westenberg. Wieczorna uroczystość zakończyła się wręczeniem medali, dla osób, które najbardziej przyczyniły się do sukcesu tej wielkiej imprezy, jaką jest European Rover Challenge. 

Gala otwarcia
Gala otwarcia
Gala, spektakl

Wydarzenia, które miały miejsce w sobotę, 14 września okazały się jednak nie mniej interesujące. Zakończyła się wówczas, rozpoczęta dzień wcześniej konferencja kierowana do przedstawicieli przedsiębiorstw różnych branż zainteresowanych rozwijaniem oraz wykorzystywaniem technologii kosmicznych i robotycznych. Podczas niej, przybyli mieli okazję wysłuchać między innymi przemówień Marii Antonietty Perino (Head of Advanced Exploration Programs), Zbigniewa Burdzy (Chief Expert, Polish Space Agency), czy Pantelis Poulakis (Mobility System Engineer, European Space Agency (ESA)). Gościem spejalnym był Steve Jurczyk, Associate Administrator NASA.

Konferencja
Konferencja

Oprócz konferencji i zawodów w czasie trwania ERC2019 odbyło się również wiele rozmaitych warsztatów, prelekcji, pokazów filmowych i wystaw dla zarówno małych, jak i dużych pasjonatów Marsa. W programie znalazły się między innymi takie atrakcje jak: warsztaty budowy rakiet, pokazy hologramów, prelekcja firmy Thorium Space Technology oraz spotkanie z autorami książki “Człowiek — istota kosmiczna”.

Warsztaty
Warsztaty

Zawody, które w tym roku poprowadził dziennikarz naukowy Karol Wójciki,  zakończyły się po południu 15 września, a ok. godziny 16 rozpoczęła się uroczysta ceremonia wręczenia nagród. Swoją obecnością zgromadzonych gości zaszczycił sam premier p. Mateusz Morawiecki, który po krótkim przemówieniu, wręczył zwycięzcom pierwszego miejsca nagrodę główną.

Ostatecznie 3 miejsce wywalczył sobie zespół z Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie — Rover Ova. Tuż przed nimi, zdobywając 438 punktów, uplasowali się zawodnicy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie — AGH Space System. Natomiast zwycięzcami tegorocznej edycji ERC, bezdyskusyjnie okazała się drużyna Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej, zdobywając 493,5 p.

Dekoracja
Dekoracja

ERC to wielkie wydarzenie łączące ze sobą wiele możliwości popularyzacji tematyki kosmicznej. Nie mniej jednak to właśnie zawody studentów stanowią punkt kulminacyjny imprezy, dlatego też to im należy poświęcić ostatnie kilka słów.

Przez ostatnie dni studencie i ich marsjańskie wynalazki zmagały się z rozmaitymi konkurencjami, takimi jak: “Science Task”, polegającej na pobraniu za pomocą dowolnej metody próbek ziemi z Mars Yardu, “Maintanance Task”, podczas której roboty pokonywały wyznaczoną trasę do panelu kontrolnego, “Collection Task” – czyli nic innego jak odnalezienie i zebranie pojemników z próbkami, “Traverse Task“ w czasie której łaziki odnajdywały punktów rozmieszczonych na Mars Yardzie oraz “Presentation Task”, która była po prostu prezentacją zespołu.

Wszystkie zespoły zaciekle walczyły o miejsce na podium niezależnie od trudności, jakie łaziki napotykały podczas wykonywania zadań na torze. Dlatego też gratulujemy wszystkim drużyną, niezależnie od wyników i życzymy sukcesów w następnych edycjach ERC2019.

Zdjęcie zbiorowe
Zdjęcie zbiorowe

 

 

 

Zawody European Rover Challenge 2018 już za nami. W tym roku zostały przygotowane w Starachowicach na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w dniach 14-16 września 2018 r. Na podstawie opinii zespołów, zaproszonych gości, wolontariuszy i organizatorów można uznać je za bardzo udane. Z 65 zarejestrowanych zespołów, kwalifikacje przeszło pozytywnie 40 a na zawody przyjechało ostatecznie 30, w tym 14 z Polski, 1 Kanady, 1 Czech, 1 Australii, 2 Turcji, 4 Bangladeszu, 1 Włoch, 1 Wielkej Brytanii, 2 Indii, 1 Niemc, 2 Kolumbii. Trzy zespoły ze względu na problemy techniczne przystąpiły tylko do konkurencji „prezentacja”. Pozostałe przystąpiły również do rywalizacji w czterech konkurencjach terenowych. Trzy Science, Collection i Traverse rozgrywane były na symulowanej powierzchni Marsa. Czwarta Maitenance w cieniu wielkiego pieca, w industrialnej aranżacji. Została ona w całości przygotowana i sędziowana przez członków Mars Society Polska.

 

Zwyciężył zespół IMPULS z Politechniki w Kielcach i to ze znaczną przewagą. To zespół z dużym doświadczeniem i sukcesami, który jednak do tej pory nie stanął na najwyższym stopniu podium w zawodach łazików marsjańskich. Tym razem byli bezkonkurencyjni i było to widać w trakcie rywalizacji na torze.

 

Drugie miejsce zajął zespół Raptors z Politechniki Łódzkiej, obrońcy tytułu z zeszłej edycji (ERC2016 w Jasionce k/Rzeszowa).

 

Trzecie miejsce zespół Robotics for Space Exploration z Kanady. Kanadyjskie ekipy są zawsze wysoko w klasyfikacji. W 2015 roku zwyciężyli w zawodach ERC.

 

 

Tradycyjnie już polskie zespoły wypadły bardzo dobrze na tle konkurencji. Ich konstrukcje były bardziej niezawodne, przemyślane i sterowane przez doświadczonych operatorów. W przypadku kilku zespołów widać niestety regres. Rzeszów, Wrocław zarówno Politechnika jak i Uniwersytet, powinny zająć zdecydowanie wyższe pozycje. Zmiana pokoleniowa w zespołach i starty w kilku zawodach w ciągu roku nie wychodzi im najlepiej.

 

Zawody cieszą się zainteresowaniem coraz większej liczby zespołów z europejskich uczelni. Liczymy, że z każdą kolejną edycją będzie ich przybywało. Najważniejsze to dotrzeć z informacją o ERC do jak największej liczby potencjalnych uczestników.

 

Mimo tego, że zespoły z Gdańska, Lublina, Częstochowy nie zdecydowały się, z różnych względów, na udział w zawodach to jednak przyjechały do Starachowic. Chciały poczuć atmosferę wydarzenia, nawiązać i odnowić kontakty, porozmawiać z zespołami, podejrzeć ich konstrukcje w akcji, sprawdzić jak zmieniły się zawody od poprzedniej edycji.

 

Oprócz zawodników gościliśmy również znamienite grono gości specjalnych z polski i zagranicy:

 

Jarosław Gowin – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego obecny na ceremonii zamknięcia.

 

Grzegorz Brona – Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

 

Mariusz Malinowski – polski oddział IEEE

 

Paweł Wojtkiewicz – Prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.

 

Timothy Peake - brytyjskiego astronautę ESA, który brał udział w misji na ISS

 

Gianfranco Visentin – dział robotyki ESA

 

Robert Zubrin – Prezes i założyciel The Mars Society

 

Maria Antonietta Perino – Thales Alenia Space

 

Artemis Westenberg – Prezes Explore Mars

 

Dieter Steinbauer - Gratz University of Technology

 

Willibald Stumptner - Austriackie Forum Kosmiczne, nagrodą dla zwycięskiej drużyny jest udział w misji AMADEE - 20 w lutym 2020r na Półwyspie Arabskim.

 

Valerio Moro – Airbus

 

 

 

Elementem wydarzenia była również strefa pokazów, w której firmy, uczelnie, instytucje i organizacje z branży kosmicznej prezentowały swoje projekty i osiągnięcia.

 

W ciągu trzech dni zawodów wiele się działo. Pogoda nie była może idealna ale umożliwiła rozegranie wszystkich konkurencji terenowych zgodnie z harmonogramem. Publiczność jak zwykle dopisała. Osoby które nie przyjechały do Starachowic mogły oglądać transmisję na żywo prowadzoną przez twórców kanału Astrofaza https://www.youtube.com/user/Astrofaza. Informacje o wydarzeniu ukazały się w prasie, radiu, telewizji i mediach elektronicznych.

 

Zawody ledwo się zakończyły a my już zaczynamy przygotowania do kolejnej edycji ERC.

 

 

 

European Rover Challenge 2018 zadanie finansowane w ramach umowy 571/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę”.

 

Zawiadomienie

Zarząd Stowarzyszenia Mars Society Polska, zwołuje Walne Zebranie
członków na dzień 8 lipca 2017 r na godzinę 14:00 w Zespole Szkół nr 66 im. Stefana Batorego w Warszawie, ul. Myśliwiecka 6, 00-459 Warszawa.

Porządek obrad Walnego Zebrania:

1. Wybór Przewodniczącego i Sekretarza zebrania
2. Zarządzenie i podpisanie listy obecności
3. Stwierdzenie kworum i władności do podejmowania uchwał

4. Zmiana siedziby stowarzyszenia

5. Przyjęcie nowego Statutu MSP
6. Sprawozdanie finansowe za 2017 rok

7. Udzielenie absolutorium Zarządowi, który ustąpił w grudniu 2016 roku
8. Omówienie planu działalności stowarzyszenia na następny rok.
9. Wolne wnioski
10. Zamknięcie Walnego Zebrania

W przypadku braku kworum drugi termin Walnego Zebrania jest wyznaczony
tego samego dnia pół godziny po zakończeniu Walnego Zebrania z
analogicznym porządkiem obrad.

Wszystkich Członków MSP zapraszamy do licznego udziału w Walnym Zebraniu. Prosimy również o kontakt i potwierdzenie swojej obecności lub nieobecności. Do zmiany siedziby i przyjęcia nowego statutu wymagana jest obecność przynajmniej 50% członków stowarzyszenia. 

Przed zebraniem Zarząd podejmie uchwałę o skreśleniu z listy członków wszystkich osób, z którymi od długiego czasu nie udało się nawiązać żadnego kontaktu. Wszystkie osoby, które chcą w dalszym ciągu być członkami stowarzyszenia proszone są o kontakt z władzami MSP lub wypełnienie i odesłanie na adres e-mail wypełnionej ankiety członkowskiej.

Proszę zapoznać się z projektem Statutu i przesłać swoje opinie na jego temat. Jest jeszcze możliwość zmian w projekcie.

Ankieta i projekt statutu są dostepne na stronie MSP w zakładce pliki do pobrania/ Sprawozdania.

Z poważaniem

Robert Lubański
Prezes Zarządu MSP

 

W sobotę 3 grudnia 2016 odbyło się Walne Zebranie Członków MSP, zgodnie z zawiadomieniem, w pierwszym i drugim terminie. Mimo dużej wagi spotkania i wysyłanych przypomnień frekwencja była minimalna.

 


Walne Zebranie dokonało wyboru władz statutowych stowarzyszenia.

 


Prezes - Lubański Robert
Wiceprezes – Osipowicz Marek
Wiceprezes (skarbnik) – Józefowicz Mateusz
Komisja Rewizyjna – Mruk Konrad
Komisja Rewizyjna – Błaszczak Kazimierz

Walne Zebranie podjęło również 5 uchwał: o nieudzielaniu absolutorium ustępującemu zarządowi, o wyborze Zarządu i Komisji Rewizyjnej, o zmianie siedziby stowarzyszenia, o zmianie zapisu dotyczącego celu działalności stowarzyszenia i o wykreśleniu 9 osób z listy członków MSP.
Jeszcze w tym tygodniu komplet dokumentów zostanie złożony do KRS. Treść protokołu z WZ i uchwał udostępniony jest na stronie MSP w zakładce pliki do pobrania/Sprawozdania.