Zawody European Rover Challenge 2018 już za nami. W tym roku zostały przygotowane w Starachowicach na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w dniach 14-16 września 2018 r. Na podstawie opinii zespołów, zaproszonych gości, wolontariuszy i organizatorów można uznać je za bardzo udane. Z 65 zarejestrowanych zespołów, kwalifikacje przeszło pozytywnie 40 a na zawody przyjechało ostatecznie 30, w tym 14 z Polski, 1 Kanady, 1 Czech, 1 Australii, 2 Turcji, 4 Bangladeszu, 1 Włoch, 1 Wielkej Brytanii, 2 Indii, 1 Niemc, 2 Kolumbii. Trzy zespoły ze względu na problemy techniczne przystąpiły tylko do konkurencji „prezentacja”. Pozostałe przystąpiły również do rywalizacji w czterech konkurencjach terenowych. Trzy Science, Collection i Traverse rozgrywane były na symulowanej powierzchni Marsa. Czwarta Maitenance w cieniu wielkiego pieca, w industrialnej aranżacji. Została ona w całości przygotowana i sędziowana przez członków Mars Society Polska.

 

 Zwyciężył zespół IMPULS z Politechniki w Kielcach i to ze znaczną przewagą. To zespół z dużym doświadczeniem i sukcesami, który jednak do tej pory nie stanął na najwyższym stopniu podium w zawodach łazików marsjańskich. Tym razem byli bezkonkurencyjni i było to widać w trakcie rywalizacji na torze.

Drugie miejsce zajął zespół Raptors z Politechniki Łódzkiej, obrońcy tytułu z zeszłej edycji (ERC2016 w Jasionce k/Rzeszowa).

Trzecie miejsce zespół Robotics for Space Exploration z Kanady. Kanadyjskie ekipy są zawsze wysoko w klasyfikacji. W 2015 roku zwyciężyli w zawodach ERC.

 

 

 

Tradycyjnie już polskie zespoły wypadły bardzo dobrze na tle konkurencji. Ich konstrukcje były bardziej niezawodne, przemyślane i sterowane przez doświadczonych operatorów. W przypadku kilku zespołów widać niestety regres. Rzeszów, Wrocław zarówno Politechnika jak i Uniwersytet, powinny zająć zdecydowanie wyższe pozycje. Zmiana pokoleniowa w zespołach i starty w kilku zawodach w ciągu roku nie wychodzi im najlepiej.

 

Zawody cieszą się zainteresowaniem coraz większej liczby zespołów z europejskich uczelni. Liczymy, że z każdą kolejną edycją będzie ich przybywało. Najważniejsze to dotrzeć z informacją o ERC do jak największej liczby potencjalnych uczestników.

 

Mimo tego, że zespoły z Gdańska, Lublina, Częstochowy nie zdecydowały się, z różnych względów, na udział w zawodach to jednak przyjechały do Starachowic. Chciały poczuć atmosferę wydarzenia, nawiązać i odnowić kontakty, porozmawiać z zespołami, podejrzeć ich konstrukcje w akcji, sprawdzić jak zmieniły się zawody od poprzedniej edycji.

 

Oprócz zawodników gościliśmy również znamienite grono gości specjalnych z polski i zagranicy:

 

Jarosław Gowin – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego obecny na ceremonii zamknięcia.

 

Grzegorz Brona – Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

 

Mariusz Malinowski – polski oddział IEEE

 

Paweł Wojtkiewicz – Prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.

 

Timothy Peake - brytyjskiego astronautę ESA, który brał udział w misji na ISS

 

Gianfranco Visentin – dział robotyki ESA

 

Robert Zubrin – Prezes i założyciel The Mars Society

 

Maria Antonietta Perino – Thales Alenia Space

 

Artemis Westenberg – Prezes Explore Mars

 

Dieter Steinbauer - Gratz University of Technology

 

Willibald Stumptner - Austriackie Forum Kosmiczne, nagrodą dla zwycięskiej drużyny jest udział w misji AMADEE - 20 w lutym 2020r na Półwyspie Arabskim.

 

Valerio Moro – Airbus

 

 

 

Elementem wydarzenia była również strefa pokazów, w której firmy, uczelnie, instytucje i organizacje z branży kosmicznej prezentowały swoje projekty i osiągnięcia.

 

W ciągu trzech dni zawodów wiele się działo. Pogoda nie była może idealna ale umożliwiła rozegranie wszystkich konkurencji terenowych zgodnie z harmonogramem. Publiczność jak zwykle dopisała. Osoby które nie przyjechały do Starachowic mogły oglądać transmisję na żywo prowadzoną przez twórców kanału Astrofaza https://www.youtube.com/user/Astrofaza. Informacje o wydarzeniu ukazały się w prasie, radiu, telewizji i mediach elektronicznych.

 

Zawody ledwo się zakończyły a my już zaczynamy przygotowania do kolejnej edycji ERC.

 

 

 

European Rover Challenge 2018 zadanie finansowane w ramach umowy 571/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę”.