European Rover Challenge to jeden z największych wydarzeń międzynarodowych dotyczących tematyki łazików marsjańskich. W dniach 13-15 września 2019 odbyła się już 5 edycja tego wielkiego przedsięwzięcia.

Na tegoroczne zawody przyjechały między innymi drużyny z Niemiec, Sri Lanki, Kanady, Czech i wielu innych. W sumie w ostatecznych rywalizacjach zmagało się 40 zespołów z 15 różnych państw, czyli ok. 400 zawodników.

 

Walka między łazikami o zwycięstwo rozpoczęła się o godzinie 10 w piątek i trwała przez następne siedem godzin. Wieczorem, zarówno zawodnicy, jak i organizatorzy oraz zaproszeni goście mieli szansę na odrobinę wytchnienia podczas oficjalnej gali rozpoczęcia ERC2019.

Maintenance
Maintenance
Science
Science
Travers
Travers
Strefa zawodników
Strefa zawodników

Wówczas, zgromadzeni w Kieleckim Centrum Kultury, obejrzeli m.in. niesamowity występ artystyczny przygotowany przez Szkołę Kieleckiego Teatru Tańca z udziałem gościa specjalnego, jakim był łazik marsjański oraz wysłuchali wywiadu z trzema wartościowymi dla świata nauki kobietami, wśród których znalazła się m.in. Artemis Westenberg. Wieczorna uroczystość zakończyła się wręczeniem medali, dla osób, które najbardziej przyczyniły się do sukcesu tej wielkiej imprezy, jaką jest European Rover Challenge. 

Gala otwarcia
Gala otwarcia
Gala, spektakl

Wydarzenia, które miały miejsce w sobotę, 14 września okazały się jednak nie mniej interesujące. Zakończyła się wówczas, rozpoczęta dzień wcześniej konferencja kierowana do przedstawicieli przedsiębiorstw różnych branż zainteresowanych rozwijaniem oraz wykorzystywaniem technologii kosmicznych i robotycznych. Podczas niej, przybyli mieli okazję wysłuchać między innymi przemówień Marii Antonietty Perino (Head of Advanced Exploration Programs), Zbigniewa Burdzy (Chief Expert, Polish Space Agency), czy Pantelis Poulakis (Mobility System Engineer, European Space Agency (ESA)). Gościem spejalnym był Steve Jurczyk, Associate Administrator NASA.

Konferencja
Konferencja

Oprócz konferencji i zawodów w czasie trwania ERC2019 odbyło się również wiele rozmaitych warsztatów, prelekcji, pokazów filmowych i wystaw dla zarówno małych, jak i dużych pasjonatów Marsa. W programie znalazły się między innymi takie atrakcje jak: warsztaty budowy rakiet, pokazy hologramów, prelekcja firmy Thorium Space Technology oraz spotkanie z autorami książki “Człowiek — istota kosmiczna”.

Warsztaty
Warsztaty

Zawody, które w tym roku poprowadził dziennikarz naukowy Karol Wójciki,  zakończyły się po południu 15 września, a ok. godziny 16 rozpoczęła się uroczysta ceremonia wręczenia nagród. Swoją obecnością zgromadzonych gości zaszczycił sam premier p. Mateusz Morawiecki, który po krótkim przemówieniu, wręczył zwycięzcom pierwszego miejsca nagrodę główną.

Ostatecznie 3 miejsce wywalczył sobie zespół z Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie — Rover Ova. Tuż przed nimi, zdobywając 438 punktów, uplasowali się zawodnicy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie — AGH Space System. Natomiast zwycięzcami tegorocznej edycji ERC, bezdyskusyjnie okazała się drużyna Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej, zdobywając 493,5 p.

Dekoracja
Dekoracja

ERC to wielkie wydarzenie łączące ze sobą wiele możliwości popularyzacji tematyki kosmicznej. Nie mniej jednak to właśnie zawody studentów stanowią punkt kulminacyjny imprezy, dlatego też to im należy poświęcić ostatnie kilka słów.

Przez ostatnie dni studencie i ich marsjańskie wynalazki zmagały się z rozmaitymi konkurencjami, takimi jak: “Science Task”, polegającej na pobraniu za pomocą dowolnej metody próbek ziemi z Mars Yardu, “Maintanance Task”, podczas której roboty pokonywały wyznaczoną trasę do panelu kontrolnego, “Collection Task” – czyli nic innego jak odnalezienie i zebranie pojemników z próbkami, “Traverse Task“ w czasie której łaziki odnajdywały punktów rozmieszczonych na Mars Yardzie oraz “Presentation Task”, która była po prostu prezentacją zespołu.

Wszystkie zespoły zaciekle walczyły o miejsce na podium niezależnie od trudności, jakie łaziki napotykały podczas wykonywania zadań na torze. Dlatego też gratulujemy wszystkim drużyną, niezależnie od wyników i życzymy sukcesów w następnych edycjach ERC2019.

Zdjęcie zbiorowe
Zdjęcie zbiorowe