Mars Odyssey - marsjański orbiter pracuje już ponad 9 lat.

W dniu 15 grudnia minął 3340 dzień od wejścia Mars Odyssey na orbitę Marsa. Tym samym jest to najdłużej działająca sonda na orbicie tej planety. Poprzedni rekord został ustanowiony przez sondę Mars Global Surveyor, która funkcjonowała na orbicie Marsa od 11 września 1997 roku do 2 listopada 2006 roku.

Mars Odyssey została wystrzelona z Ziemi 7 kwietnia 2001 roku i weszła na orbitę Marsa 24 października tego samego roku.Od ponad 9 lat monitoruje poziom promieniowania jonizującego, obserwuje zachodzące zmiany pogodowe i klimatyczne oraz fotografuje powierzchnię Marsa z dużą rozdzielczością przestrzenną. Największym odkryciem Mars Odyssey jest potwierdzenie obecności lodu wodnego pod powierzchnią tej skalistej planety. Jako element przygotowań do przyszłej załogowej wyprawy na Marsa sprawdziła też poziom niebezpiecznego dla zdrowia promieniowania.

W ciągu wielu lat misji udało się wykonać mapę całej Czerwonej Planety w bardzo dużej rozdzielczości. Długi okres działania sondy pozwolił także naukowcom na śledzie zmian pór roku na Marsie w kolejnych latach, takich jak cykl zamarzania dwutlenku węgla podczas zimy w rejonach podbiegunowych.

Sonda okazała się również przydatna dla innych misji badających Marsa. Stała się przekaźnikiem sygnałów dla łazików Spirit i Opportunity znajdujących się na powierzchni planety, a także dla lądownika Mars Phoenix Lander. Większość danych naukowych zebranych przez te sondy została przesłana na ziemię właśnie za pośrednictwem Mars Odyssey.

NASA planuje dalszą eksploatację sondy, zarówno do jej własnych badań naukowych, jak i w roli przekaźnika telekomunikacyjnego. Sonda ma wspomóc lądowanie nowego marsjańskiego łazika Curiosity w sierpniu 2012 r. 

Więcej na stronie głównej kosmicznej misji sondy Mars Odyssey: http://mars.jpl.nasa.gov/odyssey

Źródła: portal astronomia.pl, misje sond kosmicznych, NASA / JPL