Zapraszamy na niezwykłą opowieść o czasoprzestrzeni, która dla większości z nas na zawsze pozostanie w sferze marzeń. Spotkanie z amerykańską astronautką Marshą Ivins to niebywała okazja, by zmierzyć się z tajemnicą pozaziemskiej atmosfery i urealnić odległy świat znany nam jedynie z obrazów science-fiction.

 

Marsha Ivins opowie nam o lotach kosmicznych, w których uczestniczyła – o przygotowaniach do misji, życiu na wahadłowcu, o tym, czego doświadcza człowiek w kosmosie. Jak stan nieważkości, ograniczona przestrzeń i brak intymności wpływają na nasz umysł i ciało? Czego dowiadujemy się o sobie i drugim człowieku? Jak wyprawa w kosmos zmienia spojrzenie na otaczający nas świat i codzienną rzeczywistość? I czy w ogóle możliwy jest powrót na ziemię (sic!)?

Marsha S. Ivins - amerykańska astronautka, do 2010 roku związana z NASA. Ukończyła inżynierię kosmiczną na Uniwersytecie Kolorado. Przez wiele lat pracowała jako mechanik promów kosmicznych i inżynier lotów.

Brała udział w 5 misjach kosmicznych. Pierwszy lot odbyła w 1990 roku (umieszczenie na orbicie satelity telekomunikacyjnego oraz sprowadzenie na Ziemię satelity LDEF), kolejny w 1992 (umieszczenie na orbicie satelity EURECA) i 1994 (eksperymenty w warunkach mikrograwitacji). Uczestniczyła również w dwóch misjach promu Atlantis w 1997 i 2001 roku. W przestrzeni kosmicznej spędziła ponad 1300 godzin.

http://www.jsc.nasa.gov/Bios/htmlbios/ivins.html 

Termin spotkania: 1 października 2012, godz. 17:00
Miejsce: Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, Aula im. T. Tomaszewskiego, ul. Chodakowska 19/31, Warszawa

Organizatorzy: SWPS, Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki, firma ABM Space Education, Mars Society Polska