Studenckie Koło Astronautyczne
Działajace przy wydziale MEiL Politechniki Warszawskiej

 Serdecznie zaprasza na spotkanie
rosyjskim kosmonautą Jurijem Baturinem
oraz
jednym z budowniczych pierwszego sputnika, Jurijem Siłajewem

 

Spotkanie odbędzie się 21 listopada o godzinie 19:00
w gmachu Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej, ul Nowowiejska 23/25
w Sali TC-105 (sala Rady Wydziału, 1 piętro)

 Spotkanie odbywa się w ramach 5. festiwalu filmów rosyjskich w Polsce  Sputnik nad Polską

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych osób. Na spotkaniu mile widziane będzie zadawanie gościom pytań dotyczących ich pracy w przemyśle kosmicznym.

Krótkie biografie naszych gości:

Jurij Baturin (urodził się 12 czerwca 1949 w Moskwie, ZSRR) – polityk rosyjski, naukowiec i astronauta. Bohater Federacji Rosyjskiej. Autor szeregu książek o politologii, prawie, cybernetyce i ponad stu artykułów naukowych. Autor książki o swoim ojcu, książki „Etiudy konstytucyjne” i „Radziecka inicjatywa kosmiczna w państwowych dokumentach z lat 1946-1964”, współautor i redaktor książek „ Światowe kosmiczne misje załogowe” i „Praca naukowa radzieckich i rosyjskich kosmonautów” (2009). Autor dwóch dokumentalnych filmów „Na słowie honoru i na jednym skrzydle” (1997) i „Drabina do nieba”.
http://en.wikipedia.org/wiki/Yuri_Baturin
http://www.spacefacts.de/bios/cosmonauts/english/baturin_yuri.htm
http://www.astronautix.com/astros/baturin.htm

 

Jurij Siłajew urodził się w podmoskiewskiej wiosce 31 grudnia 1932 r. W wieku 15 lat wyjechał uczyć się do technikum zawodowego, gdzie zdobył zawód ślusarza. Po ukończeniu szkoły w 1949 roku, był przyjęty do pracy w przedsiębiorstwie, którym zarządzał S.P. Koroliew. Dzięki swoim umiejętnościom: pracowitości, wytrwałości, dociekliwości – został zauważony i wyróżniony z masy robotniczej. Został skierowany do najbardziej zaawansowanych prac – budowy rakiet. Praktycznie cała technika kosmiczna, poczynając od pierwszego sztucznego satelity Ziemi, przeszła przez jego ręce, ręce człowieka, który ją składał i badał na Ziemi.

 

Położenie gmachu na mapie Warszawy: http://g.co/maps/exmvd

Kontakt do organizatorów:
Artur Łukasik
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
nr kom.: +48 504 998 074