Na 16 Międzynarodowej Konwencji The Mars Society, która odbyła się w dniach 15-18 sierpnia 2013 na Uniwersytecie Colorado w Boulder, USA, amerykański milioner i pierwszy kosmiczny turysta, Dennis Tito ogłosił konkurs na koncepcję załogowej misji bliskiego oblotu Marsa. Misja ma być zrealizowana z funduszy prywatnych darczyńców i sponsorów. Z uwagi na korzystny układ  Ziemi i Marsa start misji jest planowany na początek stycznia 2018 roku. Celem dwuosobowej załogi będzie przelot w odległości zaledwie 250 km od powierzchni Czerwonej Planety i powrót na Ziemię po, trwającym 501 dni locie.

Konkurs jest przeznaczony dla zespołów uniwersyteckich z całego świata. W ich składzie studenci powinni stanowić większość a absolwenci i pracownicy naukowi są mile widzianym uzupełnieniem zespołu. Zadaniem uczestników konkursu jest zaprojektowanie prostej, relatywnie taniej, ale zachowującej wszelkie standardy bezpieczeństwa, dwuosobowej misji w okolice Marsa w ramach koncepcji „Inspiration Mars”. Projekty można składać do 15.03.2014 roku.

Ten konkurs zorganizowany przez Dennisa Tito to wielka szansa także dla młodych, polskich inżynierów. Udział w tym prestiżowym konkursie może otworzyć drzwi do międzynarodowej kariery - mówi Łukasz Wilczyński, członek Mars Society Polska i europejski koordynator The Mars Society. Po sukcesach łazików marsjańskich, jestem pewny, że polscy studenci mogą też z powodzeniem zaprojektować misję na Marsa, która powalczy o główną nagrodę - dodaje.

Misje będą oceniane w czterech kategoriach: budżet, jakość techniczna projektu, prostota oraz harmonogram. Dziesięć najlepszych drużyn otrzyma zaproszenie do Centrum NASA im. Josepha Amesa, gdzie zespoły przedstawią swoje koncepcje sędziom, wybranych (po dwóch) spośród członków Mars Society, Inspiration Mars i NASA. Wszystkie propozycje zostaną opublikowane, a fundacja Inspiration Mars będzie mogła korzystać z pomysłów w nich zawartych.

Zwycięski zespół otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. dolarów oraz pokrycie kosztów  wyjazdu na Międzynarodową Konwencję Mars Society w 2014 roku. Miejsca od drugiego do piątego otrzymają od 5 do 1  tysiąca dolarów.

Więcej informacji na stronie: www.marssociety.org 
http://www.marssociety.org/home/inspiration-mars/rules 
http://www.marssociety.org/home/press/announcements

Informacja o konkursie, oparta na depeszy PAP Nauka w Polsce, ukazała się juz w polskich mediach: http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,396759,studenci-moga-zaprojektowac-misje-na-marsa.html