Projekt, którego członkowie związani są z Mars Society Polska, otrzymał grant z Infrastruktury Badawczej Europlanet. 12 000 euro zostanie przeznaczone na produkcję wieloosobowej gry Virtual Mars Rover – Mars Life Challenge dla użytkowników telefonów z systemem operacyjnym Android (w przyszłości gra ma również trafić na inne systemy). Twórcy są członkami stowarzyszenia Mars Society Polska, dzięki czemu będą mogli współpracować ze specjalistami z zakresu astronautyki, którzy zostaną moderatorami gry. Oprogramowanie  stworzone na jej potrzeby będzie też mogło być niezależnie rozwijane do celów symulacji i kontroli nad systemami zrobotyzowanymi.

Źródło: http://www.europlanet-eu.org/outreach/index.php?option=com_content&task=view&id=336&Itemid=84

Gra przeznaczona jest dla: uczniów w wieku 12-19 lat, studentów, pracowników naukowych, inżynierów/naukowców, rodziców, doświadczonych graczy, miłośników nowinek technicznych, entuzjastów urządzeń przenośnych oraz entuzjastów eksploracji kosmicznej, naukowców–hobbystów i łowców talentów – zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Virtual Mars Rover jest turową grą symulacyjną, opartą na planowaniu posunięć i wydawaniu „poleceń” realistycznie symulowanemu łazikowi marsjańskiemu. Gracze muszą brać pod uwagę opóźnienia i częściową samodzielność maszyny. Celem jest poszukiwanie dowodów na istnienie życia na Czerwonej Planecie i formułowanie dotyczących tego hipotez naukowych.
Projekt jest obecnie w fazie rozwoju. Najpierw zostanie zaprojektowany silnik gry oraz jej scenariusze, a potem zostaną przeprowadzone testy. Premiera będzie zgrana w czasie z premierą serwisu społecznościowego, po części prowadzonego przez specjalistów z zakresu astronautyki.

Serwis ten będzie utrzymywany przez co najmniej dwa lata. Znajdą się na nim informacje dotyczące wydarzeń dla społeczności rozgrywanych zawodów, listy rankingowe, publikacje „rezultatów badań,” które z czasem zostaną rozbudowane przez konkurujące ze sobą zespoły graczy (operatorów łazików) w hipotezy.

Jeśli projekt odniesie sukces, pojawią się wersje gry na PC, a serwis społecznościowy będzie kontynuował działalność poza pierwotnie wyznaczonym terminem. Początkowo, grę będzie można kupić na Android Market,a później również na innych stronach. Promocja projektu prowadzona będzie poprzez międzynarodowe kontakty Mars Society oraz innych organizacji.

W nawiązaniu do tej wiadomości polecamy testową wersję interaktywnej demonstracji łazika Magma 2 (wymaga zainstalowania Unity Engine): http://wrovision.com/magma-virtual-rover.htm

Tłumaczenie: Katarzyna Kaszorek
Opracowanie: Joanna Jodłowska