Przedstawiciele Mars Society Polska byli obecni na II Nocy Robotów. Jest to duża impreza popularno-edukacyjna skierowana do szerokiego grona odbiorców, od dzieci i młodzież po środowiska naukowe i przemysł. Ma ona na celu promocję innowacyjnych technologii i prezentację najnowszych osiągnięć inżynierów i naukowców w dziedzinie robotyki. W tym roku odbyła się 24 maja w Warszawie w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów (PIAP) w godzinach 17.00- 24.00

Z uwagi na to, że jako stowarzyszenie nie mamy w posiadaniu żadnych robotów, skupiłem się na promocji MSP jako organizacji mającej duży wkład w popularyzację robotyki.

Zainteresowanym osobom prezentowałem dotychczasowe osiągnięcia Polskich zespołów w zawodach URC i wkład naszego stowarzyszenia w ich sukcesy. Zachęcałem do śledzenia wyników rywalizacji w tegorocznej edycji zawodów, w której biorą udział trzy zespoły z Polski.

Stanowisko wystawowe zajmowaliśmy wspólnie z firmą Glazevski Robotics, założoną przez naszego kolegę z MSP. Mieściło się ono w dużym namiocie, przeznaczonym dla robotów studenckich i edukacyjnych. 

Jestem mile zaskoczony faktem, że większość osób, które nas odwiedziło, słyszało już o zawodach URC i sukcesach naszych zespołów. Jak widać wysiłek MSP włożony w kampanię medialną, przy okazji wyjazdu drużyn na kolejne edycje zawodów, nie poszedł na marne.

Studenci z kół naukowych, które prezentowały swoje osiągnięcia w dziedzinie robotyki, w tym samym namiocie co my, również mieli wiedzę na temat zawodów URC i osiągnięć Polskich zespołów. Pytali o najnowsze informacje na temat zespołów z  Wrocławia, Rzeszowa i Białegostoku. Wypytywali Wojtka Głażewskiego, członka zespołów Skarabeusz, Magma i Magma2, o szczegóły techniczne łazików, przebieg zawodów i panujące na pustyni warunki pogodowe i terenowe. Liczę na to, że zawarte, w trakcie Nocy Robotów, znajomości ze studentami z Politechniki Gdańskiej i Poznańskiej zaowocują, w niedalekiej przyszłości, powstaniem zespołów, budujących łaziki marsjańskie na zawody URC, na tych uczelniach.

Mimo niesprzyjającej aury, frekwencja dopisała. Przed wejściem na tereny wystawowe, przez cały czas stała długa kolejka oczekujących, a niektóre stoiska były wręcz oblężone przez zwiedzających. Imprezę można śmiało uznać za bardzo udaną. Jako MSP postaramy się być obecni na kolejnej edycji Nocy Robotów. Musimy tylko dużo lepiej przygotować do tej imprezy.