Przedstawiciele naszego stowarzyszenia brali czynny udział w pikniku naukowym Dzień Odkrywców, który odbył się 8 czerwca 2013 w Rzeszowie. Od trzech lat Mars Society Polska jest obecne na tej imprezie. Z uwagi na to, że termin pikniku jest bliski lub pokrywa się z terminem zawodów URC, głównym motywem naszej prezentacji jest udział polskich zespołów w tych zawodach.

Muszę przyznać, że nie mamy łatwego zadania. Jako stowarzyszenie nie posiadamy żadnych interesujących eksponatów, np. łazików, za pomocą których można przyciągnąć uwagę zwiedzających. Jedyne czym dysponowaliśmy to, baner z logo MSP, prywatnym laptopem, na którym pokazywaliśmy zdjęcia z różnych edycji zawodów URC oraz zrobione domowym sposobem ulotki z adresem www i krótkim opisem udziału polskich zespołów w tych zawodach. Ze względu na bardzo skromne wyposażenie naszego stoiska, musieliśmy wykazać się dużym osobistym zaangażowaniem aby przynajmniej część osób odwiedzających piknik zainteresować naszym towarzystwem. Mile zaskoczył nas fakt, że znakomita większość z nich słyszała o sukcesach Polskich zespołów w tegorocznej edycji zawodów. Wiele z tych osób pamiętało również o zwycięstwie polskiego zespołu, odniesionym dwa lata temu. Z naszej strony staraliśmy się podkreślić wkład MSP w dotychczasowe sukcesy zespołów oraz nasze zaangażowanie w proces tworzenia i wspierania nowych drużyn powstających na kilku uczelniach technicznych. Z dużym uznaniem spotkał się, lansowany przez nas, pomysł organizacji Polskiej Edycji Zawodów URC. Wszyscy gratulowali dotychczasowych sukcesów i życzyli powodzenia przy organizacji zawodów w Polsce. Niestety nie miałem czasu aby przejść się i sprawdzić co się dzieje na pikniku, poza naszym najbliższym sąsiedztwem. Odwiedzili za to nasze stanowisko studenci z kół naukowych z Politechniki Rzeszowskiej, których poznałem przy okazji poprzednich wizyt w tym mieście. Obok nas rozłożyły się ze swoimi eksponatami inne organizacje z sektora kosmicznego: Polskie Towarzystwo Rakietowe, Studenckie Koło Astronautyczne z PW, Centrum Badań Kosmicznych PAN i Podkarpackie Amatorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Astronautyczne. Z nieznanych przyczyn nie przyjechali studenci Sekcji Inżynierii Kosmicznej z AGH, którzy mieli przywieść łazik budowany na tegoroczną edycję zawodów URC. Zapewne wspólne stanowisko cieszyłoby się dużym zainteresowaniem.

7 czerwca nie doszło do planowanego spotkania członków NGO z sektora kosmicznego biorących udział w tej imprezie. Przyczyną była awaria samochodu, którym podróżowała znaczna część uczestników spotkania. Następnego dnia, tuż po pikniku naukowym, spotkanie, ze względu na zmęczenie, przybrało mniej oficjalny charakter. Rozmowy na nurtujące nas sprawy trwały do późnych godzin nocnych.

Biorąc udział w kolejnej tego typu imprezie, dochodzę do wniosku, że nam jako MSP, potrzebny jest robot, namiastka łazika, wyłącznie do celów promocyjnych.