Każdy może wysłać swoje imię do pasa planetoid, pomoże w tym amerykańska sonda Dawn. Termin przysyłania imion do NASA mija 4 listopada.
Dawn to nazwa misji przygotowywanej przez amerykańską agencję kosmiczną NASA. Celem misji będzie pas planetoid, znajdujący się pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza.

Tam właśnie poleci sonda, która ma zbadać planetoidę Westa oraz tzw. "planetę karłowatą", Ceres. Ceres jest największym obiektem w pasie planetoid - ma około 1000 km średnicy.

Sonda Dawn zabierze krzemowy chip z nazwami planetoid i imionami entuzjastów kosmosu. Każdy chętny może zgłosić swoje imię poprzez stronę internetową http://dawn.jpl.nasa.gov. Do tej pory zrobiło to 170 000 osób. Termin zgłoszeń mija 4 listopada.

Dawn ma wystartować 20 czerwca 2007 r. Po dwóch latach minie Marsa i skorzysta z jego pola grawitacyjnego do odpowiedniej korekty orbity. Po pokonaniu trasy 3 miliardów kilometrów dotrze w roku 2011 do Westy, którą będzie szczegółowo badać przez wiele miesięcy. Potem wyruszy w kierunku Ceres, aby osiągnąć swój cel w roku 2015. Sonda będzie używać napędu jonowego.

(onet.pl)