Europejska Agencja Kosmiczna ESA przedstawiła zdjęcie marsjańskiego krateru zawierającego ślady dawnej działalności wody i silnych wiatrów. Zdjęcie zostało wykonane przez sondę Mars Express. 


Na zdjęciu widać fragment basenu uderzeniowego Schiaparelli o średnicy około 460 km, położonego niedaleko marsjańskiego równika. Cały ten obszar został zmodyfikowany przez różne procesy geologiczne, zaczynając od uderzenia meteorytu, poprzez strumienie lawy, które utworzyły równiny, aż po osady wodne.

Przedstawione ujęcie skupia się na kraterze o średnicy 42 km, którego wnętrze wypełniają osady. Obraz w perspektywie został utworzony na podstawie danych z sondy Mars Express krążącej na orbicie wokół Marsa. Dane pochodzą z kamery wysokiej rozdzielczości o nazwie High-Resolution Stereo Camera.

Sonda Mars Express została wystrzelona z Ziemi w 2003 r. i po kilku miesiącach dotarła na orbitę marsjańską. Nadal działa i wykonuje badania Czerwonej Planety. Uzyskiwane przez nią zdjęcia mają rozdzielczość 10 metrów na piksel, a w niektórych przypadkach nawet 2 metry na piksel.

Obszar nosi nazwę Schiaparelli, na cześć włoskiego astronoma, który w XIX wieku badał Marsa, wykonując m.in. jego mapę. Schiaparelli określił ciemne linie widoczne na powierzchni jako "kanały", co później rozpętało wieloletnią debatę nad naturalnymi, a nawet może sztucznymi marsjańskimi systemami kanałów. Później okazało się, że to tylko złudzenie optyczne, a sondy kosmiczne dostarczyły ostatecznych dowodów na to, że na Marsie nie ma kanałów wypełnionych wodą. 

 

Więcej informacji oraz galeria zdjęć tego obszaru znajduje się na stronie Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Źródło: astronomia.pl, ESA