Sonda Mars Express agencji ESA dostarczyła ostatnio szereg zdjęć słynnej 'twarzy na Marsie' w rejonie Cydonia. Zdjęcia z tej sondy wykonane kamerą HRSC (kamera stereo wysokiej rozdzielczości)  należą do jednych z najbardziej spektakulanych zdjęć kiedykolwiek wykonanych na Marsie. Na podstawie tych zdjęć wraz z danymi z kamery Mars Orbiter z sondy NASA Mars Global Surveyor wygenerowano animację 3D jednego z najbardziej intrygującego wycinka powierzchni Marsa.

Image 

Cydonia to region położony około 40.75° szerokości północnej i 350.54° długości wschodniej, na obszarze Arabia Terra, długi na 3 km, szeroki na 1,5 km. Słynna 'twarz' zaobserwowana była na zdęciu zrobionym 25 lipca 1976 przez sondę Viking 1. Wkrótce po tym NASA w oświadczeniu prasowym określiła po raz pierwszy, że sfotografowana formacja przypomina twarz ludzką. Z czasem naukowcy NASA zinterpretowali dane jako iluzję spowodowaną kątem padania promieni słonecznych na formację skalną, gdzie gra cieni daje wrażenie oczu, nosa i ust ludzkich. Najnowsze zdjęcia z kamery HRSC potwierdzają naturalność tego geologicznego zjawiska.

Animacja na początku pokazuje widok w kierunku wschodu, kończy sie zaś widokiem na południe. Zaprezentowana animacja wygenerowana została prze naukowcow niemieckich z German Aerospace Centre oraz Uniwersytetu Berlińskiego.

Animacja dostępna jest tutaj:

http://www.esa.int/esaSC/SEMINCO7BTE_index_0.html