NASA opublikowala zdjęcia wykonane przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter ukazujące trzy sondy NASA, które do tej pory wylądowały na powierzchni - Spirit (nadal aktywny, na powierzchni od stycznia 2004) oraz Viking 1 i Viking 2 (lądowniki które osiadły na powierzchni w 1976 roku). Dwa miesące wcześniej sonda MRO dostarczyła zdjęcia łazika Oportunity będącego na krawędzi marsjańskiego krateru.

Oprócz uroku zdjęć samych sond, dostarczono też dane na temat otaczającego ich terenu. Uzyskane zdjęcia są wspaniałym materiałem do dalszych badań, dają bowiem możliwość konfrontacji zdjęć wykonanych przez orbitującą kamerę ze zdjęciami wykonanymi przez sondy na powierzchni Marsa. Przyczyni się to do lepszego interpretowania zdjęć pozyskanych z dwóch różnych źródeł, oraz lepszego planowania dalszych badań dla aktywnych robotów.

Image

Widok sondy Spirit pośrodku "Columbia Hills" natychmiast przekazano inżynierom i naukowcom NASA, którzy planują codzienną aktywność łazika.

Image

Widok sondy Viking 1 ukazał tylną osłonę pojazdu w odległości 260 metrów od lądownika oraz osłonę cieplną w odległości cztery razy większej. "Najbardziej zadziwiający jest widok resztek spadochronu, które przetrwały 30 lat" - powiedział Tim Parker z NASA Jet Propulsion Laboratory, którego obliczenia pomogły nakierować kamerę MRO aby sfotografować lądownik. Viking 1 przekazał pierwsze zdjęcia powierzchni Marsa po swoim wylądowaniu 20 lipca 1976. Pozostał aktywny jeszcze przez 6 lat.

Image

Viking 2, w odróżnieniu od Spirit i Viking 1, nie był wcześniej wykryty na zdjęciach z sondy Mars Global Surveyor. Jedyny ślad jaki badano wcześniej interpretowany był jako tylna osłona lądownka. Jak się okazało na podstawie zdjęć wysokiej rozdzielczości leży ona w odległości 400 m. od lądownika. Sfotografowanie Vikinga 2 NASA przyjęło za zadanie wysokiego priorytetu, gdyż region w którym się znajduje jest podobny do miejsca przyszłego lądowania kolejnej misji NASA Phoenix.

Oryginalne materiały NASA:
(ang.): http://marsprogram.jpl.nasa.gov/mro/newsroom/pressreleases/20061204a.html