Mars jest bardzo popularną planetą – NASA poświęciła mu między innymi misje: Mars Exploration Rovers, Mars Odyssey, Mars Reconnaissance Orbiter. Europejska Agencja Kosmiczna wysłała na czerwoną planetę misję Mars Express. Trwa podróż bezzałogowego lądownika Phoenix. Do tego należy dołożyć wszystkie planowane misje (niektóre z nich nie są nawet rządowe). Wygląda jednak na to, że na Marsie nie poprzestaniemy – Rosjanie ujawnili plan złożenia wizyty na księżycu Marsa, Fobosie.

Tłumaczyła: Joanna Jodłowska

Już w przeszłości Rosjanie zwrócili uwagę na Fobosa – po niepowodzeniach związanych z Marsem, postanowili wysłać tam dwie misje w 1988 roku. Jeden ze statków zdołał dotrzeć do celu, ale zamilkł (podejrzewa się, że elektronika miała za słabe osłony).W 1989 pieniądze się skończyły i wszystkie plany (z wyjątkiem nieudanego lotu w 1996) odłożono na półkę. Wygląda na to, że pojawiły się nowe plany i mają one poparcie polityków. Nowy lot na Fobosa nosi nazwę Фобос-Грунт (Fobos-Grunt) i jak sama nazwa wskazuje, będzie polegał na pobraniu próbek gruntu i dostarczeniu ich na Ziemię. Choć nie brzmi to skomplikowanie, to dość ambitne zadanie dla Rosjan, biorąc pod uwagę, że w ciągu ostatnich 18 lat zdołali wysłać w kosmos tylko jedną sondę międzyplanetarną, która na dodatek uległa zniszczeniu niedługo po starcie. Jednak nawet jeżeli uda się wykonać zaledwie część z tego, co zostało zaplanowanie, będzie to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich entuzjastów astronautyki.

Jakby tego było mało, Mars przyciąga ostatnio uwagę tak wielu badaczy, że pod rosyjski projekt podepną się także Chińczycy. Przygotowują oni swoją własną mikro-sondę Yinghuo-1, ważącą jakieś 100 kilo. Będzie to satelita zdolny do wykonywania zdjęć planety i do pomiarów magnetycznych. Najbliższa szansa na lot wypada w październiku 2009, więc prace nad projektem powinny już trwać i być może niedługo poznamy dalsze szczegóły. 

Źródło: http://spacefiles.blogspot.com/2007/08/mission-to-phobos-fobos-grunt.html

Autor:  Dávid Koronczay

Data utworzenia oryginału: 22 sierpnia 2007