
Ponieważ miejsca są od siebie odseparowane, nie ma podstaw do tego by sądzić, że jest to pozostałość globalnego oceanu, ale raczej ślad po wypływach wód gruntowych, które wypełniając naturalne zagłębienia odparowywały pozostawiając po sobie narastające latami osady.
Wszystkie wyniki uzyskano dzięki urządzeniu do rejestracji emisji cieplej sondy. Fale podczerwone są bardzo przydatne przy identyfikacji różnego rodzaju minerałów i typów skał na powierzchni planety. Większość osadów znajduje się w nieckach do których prowadzą kanały dopływowe, co świadczyć może o tym, że tworzenie osadów trwało wiele lat i było związane z napływającą wodą.
Naukowcy sądzą, że depozyty soli uformowały się w przybliżeniu 3.5 do 3.9 miliarda lat temu. Wiele przesłanek wskazuje na to, że Mars miał wtedy okresy ze znacznie bardziej mokrymi i cieplejszymi warunkami niż suchy, zimny klimat obecny.

Odpowiedź na pytanie czy na Marsie kiedykolwiek istniało życie jest jednym z głównych motorów napędowych badań czerwonej planety, a pokłady soli to ogromna szansa na uzyskanie odpowiedzi. Sól jest doskonałym konserwantem materiału biologicznego, a ziemskie laboratoria przywracają do życia bakterie znajdujące się w pokładach soli od milionów lat.
To odkrycie demonstruje przydatność leciwej, bo mającej już siedem lat sondy która z roku na rok odkrywa nowe fascynujące miejsca na powierzchni Marsa.
Na podstawie materiałów NASA - Artur Modliborski