Sonda Mars Odysey znalazła dowody potwierdzające istnienie dużych pokładów soli, co jednoznacznie wskazuje na obfite występowanie wody i jednocześnie zdradza najlepsze miejsca do poszukiwania pozostałości po ewentualnym marsjańskim życiu.

Image
Niebieskim kolorem zaznaczono miejsce występowania chlorku sodu
Z danych uzyskanych przez próbnik wynika, iż na południowej półkuli Marsa znajduje się około 200 miejsc w których stwierdzono występowanie minerałów zawierających chlor, który jak wiadomo jest składową wielu rodzaju soli chodźby naszej soli kuchennej. Wielkość pokładów wacha się od 1 km/2 do 25km/2.

Ponieważ miejsca są od siebie odseparowane, nie ma podstaw do tego by sądzić, że jest to pozostałość globalnego oceanu, ale raczej ślad  po wypływach wód gruntowych, które wypełniając naturalne zagłębienia odparowywały pozostawiając po sobie narastające latami osady.

Wszystkie wyniki uzyskano dzięki urządzeniu do rejestracji emisji cieplej sondy. Fale  podczerwone są bardzo przydatne przy identyfikacji różnego rodzaju minerałów i typów skał na powierzchni planety. Większość osadów znajduje się w nieckach do których prowadzą kanały dopływowe, co świadczyć może o tym, że tworzenie osadów trwało wiele lat i było związane z napływającą wodą.

Naukowcy sądzą, że depozyty soli uformowały się w przybliżeniu 3.5 do 3.9 miliarda lat temu. Wiele przesłanek wskazuje na to, że Mars miał wtedy okresy ze znacznie bardziej mokrymi i cieplejszymi warunkami niż suchy, zimny klimat obecny.

Image
Zdjęcie obszaru wykazującego obecność pokładów soli
Szukając dowodów przeszłego życia na Marsie skupiano się do tej pory głównie na miejscach występowania glinów i siarczanów, jednakże nowe badania sugerują nową alternatywną metodę poszukiwań miejsc, w których istnieje prawdopodobieństwo znalezienia ewentualnych biologicznych pozostałości. Ze względu na swoją naturę pokłady soli ukazują miejsca występowania wód powierzchniowych w długim okresie czasu co ma dla życia decydujące znaczenie.

Odpowiedź na pytanie czy na Marsie kiedykolwiek istniało życie jest jednym z głównych motorów napędowych badań czerwonej planety, a pokłady soli to ogromna szansa na uzyskanie odpowiedzi. Sól jest doskonałym konserwantem materiału biologicznego, a ziemskie laboratoria przywracają do życia bakterie znajdujące się w pokładach soli od milionów lat.

To odkrycie demonstruje przydatność leciwej, bo mającej już siedem lat sondy która z roku na rok odkrywa nowe fascynujące miejsca na powierzchni Marsa.

Na podstawie materiałów NASA - Artur Modliborski