Walne Zebranie Członków MSP odbyło się 24.09.2011 w Toruniu w siedzibie irmy ABM Space Education, założonej przez członków naszego stowarzyszenia, którzy chcą połączyć swoja pasję z pracą zawodową. Otwarcia biura firmy w połowie września dokonał Simon 'Pete' Worden NASA Ames Center Director, który do Polski zawitał przy okazji wspólnych warsztatów centrum badawczego NASA i Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej. Relacja ze spotkania z Simonem Wordenem dostępna na stronie Planet RP

Na zebranie stawiło się kilkunastu członków oraz kilku sympatyków naszego stowarzyszenia. Oficjalna część zebrania rozpoczęła się od przedstawienia przez zarząd sprawozdania finansowego za rok 2010. Oczywiście wszyscy słuchali sprawozdania z zapartym tchem i jednogłośnie udzieliliśmy zarządowi absolutorium. Wszyscy zebrani również jednogłośnie byli za przyznaniem honorowego członkostwa dwóm osobom. Mateusz Wolski osobiście z rąk Prezesa odebrał okolicznościowy dyplom. Słowak Ales Nohel swój egzemplarz otrzyma na11th European Mars Convention, który w tym roku odbędzie się w dniach 30.09.-02.10.2011 w Szwajcarskim Neuchâtel. W trakcie mniej formalnej części spotkania został zgłoszony jeszcze jeden wniosek, poparty jednogłośnie przez wszystkich zebranych a skierowany do, obecnego na zebraniu Maćka Urbanowicza przedstawiciela SKA i jednocześnie członka zespołu PW-SAT. Zwracamy się w nim z prośbą o umieszczenie nazwy lub nazwisk członków MSP w dowolnej postaci na pokładzie tego satelity. Otrzymaliśmy zapewnienie, że jeśli będzie to tylko technicznie możliwe, to takie napisy zostaną tam umieszczone. Do przekazania satelity w ręce ESA pozostało już niewiele czasu a zespół boryka się z problemem lekkiej nadwagi swojej konstrukcji.

Mniej formalna część spotkania rozpoczęła prezentacja Konrada Mruka z Wrocławia poświęcona Mars Demo - możliwej do uruchomienia w przeglądarce www aplikacji 3D (konieczność doinstalwoania pluginu Unity3D) w której internauta ma do dyspozycji dwa łaziki, oraz MPV - ciśnieniowy pojazd załogowy, którymi może poruszać się w pobliżu bazy marsjańskiej. Mars Demo jest ciągle w intensywnej budowie, ale już dzisiaj umożliwia wczucie się w rolę operatora kosmicznych pojazdów.

Pan Kazimierz Błaszczak podzielił się z nami wrażeniami z 14th International Mars Society Convention, która odbyła się w dniach 4-7 sierpnia 2011 w Dallas, Teras. Pan Kazimierz był na tej konferencji oficjalnym przedstawicielem MSP. Wiele osób gratulowało Mu zwycięstwa polskiego zespołu Magma2 w zawodach URC. Obecność naszego przedstawiciela na konferencji w znacznym stopniu podniosła prestiż i znaczenie naszego oddziału w oczach amerykanów. Obszerna relacja z konferencji ukaże się już wkrótce na stronie MSP.

Mieliśmy okazję obejrzeć i dotknąć płytkę izolacji termicznej promu kosmicznego, którą pan Kazimierz przywiózł ze swojej wyprawy do USA.
Przedstawił On również swoją działalność lokalną. Przyczynił się do powstania i prowadzi Wieruszowskie Koło Astronomiczne, w którym dzieci i młodzież z kilku szkół w aktywny sposób pogłębiają swoje zainteresowania w dziedzinie astronomii i astronautyki. Do Torunia przyjechał z grupką uczniów specjalnie na Festyn Meteora zorganizowany przez PTR.

Mnie osobiście najbardziej zainteresował fakt, że pan Kazimierz zakupił rozebrał i przewiózł do Wieruszowa jeden z radioteleskopów z likwidowanego Centrum Usług Satelitarnych w Psarach. 13 metrowy radioteleskop jest praktycznie kompletny, konstrukcja nośna czaszy plus panele aluminiowe, kolumna nośna, mechanizm obrotu i podnoszenia z napędem i część elektroniki. Poszukiwane jest obecnie miejsce na terenie gminy gdzie można będzie go zmontować i uruchomić. W uruchomieniu i odbudowe elektroniki pomoże pan Bogdan Wszołek, główny inicjator akcji ratowania radioteleskopów z Psar. Podobno na początku mają one posłużyć do obserwacji słońca. Na zdjęciu radioteleskop częściowo już rozebrany. Pan Kazimierz Błaszczak w środku. Ciekawe do czego taki sprzęt można jeszcze wykorzystać oprócz obserwacji słońca? Czy taki sprzęt można wykorzystać do nawiązania łączności z satelitami typu PW-SAT?

W dalszej części zebrania rozmawialiśmy na temat dotychczasowych osiągnięć MSP i planów na najbliższą przyszłość. W najbliższym czasie zapadną decyzje w sprawie organizowania europejskiej edycji zawodów URC. W zależności od tego czy uda się pozyskać odpowiednie środki finansowe pierwsza edycja konkursu odbędzie się w okolicach września 2012 lub 2013r. Nic nie stoi na przeszkodzie aby już teraz rozpocząć przygotowania do organizacji zawodów. Oprócz części czysto organizacyjnej i finansowej całego przedsięwzięcia jest jeszcze kwestia opracowania samej formuły zawodów. W tej sprawie każdy może zabrać głos  na forum MSP i przedstawić własna koncepcje takich zawodów.

Niezależnie od organizacji Europejskiej Edycji URC w przyszłym roku uda się zapewne wysłać przynajmniej jeden zespół na zawody do USA. Jak do tej pory brak jest jednoznacznej deklaracji zespołów uczestniczących w tegorocznej edycji URC o chęci przystąpienia do rywalizacji w przyszłym roku. Pojawia się więc szansa dla nowych prężnych zespołów, które nie maja jeszcze turniejowego doświadczenia.

Ze względu na mnogość różnych spraw projekt budowy analogu bazy marsjańskiej w Toruniu uległ chwilowemu i nieplanowanemu zawieszeniu. Za to inne projekty powoli i trochę w ukryciu dojrzewają do fazy komercjalizacji. Magma4 kids – prosty łazik do samodzielnego montażu, sterowany i programowany z poziomu PC. VMR Virtual Mars Rover – gra symulująca eksploracje Czerwonej Planety przeznaczona na telefony z systemem Android.

Poruszona została również kwestia słabego przepływu informacji. O wielu ważnych wydarzeniach członkowie stowarzyszenia dowiadują się najczęściej z mediów i zazwyczaj długo po fakcie. Jak się okazuje nie jest to tylko nasz problem. Dotyka on również innych organizacji i zespołów, które intensywnie pracują nad jakimś projektem. Na razie nie znaleźliśmy dobrych pomysłów na rozwiązanie tego problemu.

Jeszcze jedna ważna sprawa. W przyszłym roku kończy się kadencja obecnego zarządu MSP. Dotychczasowy prezes Mateusz Józefowicz oświadczył, że prawdopodobnie nie będzie się ubiegał o następną kadencję. W związku z tym należy powoli rozglądać się, na wszelki wypadek, za odpowiednim kandydatem na to stanowisko.

Gdy dyskusja zeszła na bardziej polityczne tematy przenieśliśmy się do innego, mniej zobowiązującego lokalu, gdzie w miłej atmosferze do późnych godzin nocnych kontynuowaliśmy ożywioną dyskusję. 

W niedzielę rano na poligonie w Toruniu, gdzie kontynuowany był festyn Meteora, organizowany przez PTR, stawiliśmy się w mocno okrojonym składzie. Nie żałujemy. Pogoda była piękna a starty rakiet bardzo widowiskowe. Ogłoszono również wyniki zawodów z poprzedniego dnia i okazało się, ze nasz kolega z MSP Wojtek Głażewski wygrał rywalizację w kategorii rakiet napędzanych silnikiem Schermully.