11 Europejska Konwencja Mars Society odbyła się w dniach 30 września - 2 października 2011 roku w szwajcarskim mieście Neuchatel. Obecni byli reprezentanci oddziałów szwajcarskiego, francuskiego, austriackiego, polskiego, niemieckiego, holenderskiego, brytyjskiego i włoskiego, zaproszeni goście oraz pasjonaci badań Marsa. Polskę reprezentowali: Mateusz Józefowicz (prezes MSP) oraz Wojciech Głażewski i Bartosz Solnik, którzy zaprezentowali łazik Magma2 uczestnikom konwencji.

29 września wyruszyliśmy samochodem z Torunia i po dobie jazdy i pokonaniu półtora tysiąca kilometrów znaleźliśmy się w Neuchatel. Po zarejestrowaniu na konwencji wysłuchaliśmy kilku pierwszych wykładów. Następnie musieliśmy wyruszać do Genewy, po odbiór łazika. W tym czasie był on prezentowany na wystawie "Design in Poland - Transition to Modernity", która w dniach 26 września - 4 października odbyła się na terenie Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego w Genewie. Ponieważ był to weekend i wystawa była zamknięta, mogliśmy łazika wypożyczyć na te trzy dni na konwencję. Wróciliśmy do Neuchatel wieczorem i zdążyliśmy się jeszcze załapać na kolację w restauracji Le Cafe des Halles mieszczącej się w pięknej, zabytkowej części miasta.

Drugi dzień konwencji upłynął nam na uczestnictwu w wykładach i prezentacjach. Obejmowały swoją tematyką m.in. eksperymenty austriackiego oddziału Mars Society w hiszpańskim Rio Tinto, instrumenty badawcze, które znajdą się na wyposażeniu europejskiego łazika ExoMars, propozycję ciśnieniowego pojazdu załogowego dla marsonautów, czy najnowsze wieści z programu ARCHIMEDES, czyli misji, która ma umieścić balon w górnych warstwach atmosfery Marsa, realizowanej przez Mars Society Deutschland.

Nasz łazik Magma2 był wystawiony w holu, obok makiet francuskiej bazy marsjańskiej. Heksakoptera nie mieliśmy ze sobą, ponieważ tylko Szymon, nieobecny na konferencji członek zespołu, potrafi go pilotować. Jednak jeżdżący i przenoszący różne przedmioty robot wzbudzał duże zainteresowanie uczestników konwencji. Odpowiedzieliśmy na wiele pytań dotyczących łazika, zespołu, zawodów URC i szczegółów technicznych robota.

Wspomnieliśmy przy okazji o pomyśle zorganizowania europejskiej edycji zawodów URC w Polsce.

Wieczorem uczestnicy konwencji zostali zaproszeni przez władze miasta Neuchatel na aperitif w Musee d'Art et d'Historie, mieszczącym się w zabytkowym gmachu z końca XIX wieku, uroczo położonym w pobliżu portu.
W niedzielę, wysłuchaliśmy m.in. ciekawych wykładów o długotrwałych efektach aktywności wulkanicznej na Marsie oraz problematyce promieniowania w trakcie podróży i pobytu na Marsie. Mateusz Józefowicz wygłosił też prezentację o aktualnych działaniach Mars Society Polska. Około południa rozpoczęła się debata pod tytułem "Mars, kolejny krok w eksploracji kosmosu. Po co tam lecieć?" z udziałem przewodniczących wszystkich europejskich oddziałów Mars Society. Wysłuchaliśmy jeszcze wykładów o chińskim programie kosmicznym oraz o aktualnej sytuacji politycznej w USA w kontekście programów kosmicznych i planów amerykańskich lotów załogowych. Na zakończenie, Juergen Herholz z Mars Society Deutschland ogłosił, że kolejna edycja konwencji odbędzie się we Frankfurcie.