POLSKA MISJA MARSJAŃSKA

 • Artur Modliborski
 • Artur Modliborski's Avatar Topic Author
14 years 3 months ago #1276 by Artur Modliborski
Artur Modliborski created the topic: POLSKA MISJA MARSJAŃSKA
Rzucam wyzwanie wszystkim polskim instytutom naukowym, które zechciałyby w ramch swoich normalnych prac podjąć się zadania stworzenia projektu POLSKIEJ MISJI MARSJAŃSKIEJ. Chodzi konkretnie o stworzenie małego lądownika, który miałby na celu osiąść jak najbliżej północnego bieguna Marsa. Masa lądownika nie powinna przekraczać 20 kg a masa startowa sondy powinna być niewiększa niż 200 kg. Można by wykorzystać stworzone już przez polskich naukowców przyrządy które na pokładach innych sond już się sprawdziły. Zakres badań mógłby obejmować analize gazów parujących pod wpływem ciepła wydzielonego przez lądownik oraz pomiary: temperatury, siły i kierunku wiatrów, ciśnienia i oczywiście zdjęcia. Pozostałe cele misji określone zostałyby w ramach warunków projektu. Praca nad takim projektem choćby w zakresie prac magisterskich to dla wszystkich studentów wielka szansa, dlatego prosze nie wsadzajcie tego między bajki i mrzonki to jest realne!!!!!!!!!!!!!!

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Grodlife
 • Grodlife's Avatar
14 years 3 months ago #1279 by Grodlife
Grodlife replied the topic: Re: POLSKA MISJA MARSJAŃSKA
A co jesli chodzi o kwestie finasową? Skąd ladownik wystartuje i CO wyniesie go w przestrzeń kosmiczną (a co dopiero jak doleci na Marsa)? Oswieć mnie bo ja nawet nie jestem pewien czy to jest aż tak realne :| Chociaż pomyślunek mi sie podoba, niczego sobie... :D

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Dejmos
 • Dejmos's Avatar
14 years 3 months ago #1282 by Dejmos
Dejmos replied the topic: Re: POLSKA MISJA MARSJAŃSKA
Pan dr hab. Artur Modliborski :wink: rzuca wyzwanie instytutom naukowym - bardzo ladnie!
Panie doktorze, czy zechcial by Pan nam wyjasnic, dlaczego uwaza Pan, ze to jest realne?

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Mateusz Józefowicz
 • Mateusz Józefowicz's Avatar
14 years 3 months ago #1283 by Mateusz Józefowicz
Mateusz Józefowicz replied the topic: Re: POLSKA MISJA MARSJAŃSKA
Ale to nie jest takie złe - jeśli zakładamy stworzenie \'teoretycznej misji\' lub \'modelu misji\'. Moje rozumowanie idzie podobnym torem - myślełem o stworzeniu czegoś w rodzaju \'wirtualnego\' projektu kosmicznego, który miałby swoich koordynatorów, a który polegałby właśnie na znalezieniu promotorów i magistrantów/doktorantów, którzy napisaliby szereg prac (choćby seminaryjnych lub referatów), które w całości złożyłyby się na poszczególne elementy misji kosmicznej. Rzucając wyzawanie nic się nie zdziała, trzeba raczej zacząć chodzić i \'mędzić\' ludziom, że warto, a przede wszystkim stwarzać możliwości (czyli dawać coś, jaką ofertę) - patrz moje pomysły dotyczące stworzenia baz danych materiałów naukowych dostępnych w Polsce, dotyczących Marsa. Jeślibyśmy się wzięli do roboty dzisiaj, to być może za 2-3 lata mielibyśmy pierwsze referaty i ludzi, którzy to skoordynują. Działamy Artur? Jakie masz pomysły na pierwsze kroki? Uważam, że trzeba zacząć od baz danych i kwerendy bibliotecznej oraz wykonania listy (bazy) uczelni, instytucji i szkół, w których tego rodzaju prace w ogóle mogłby być realizowane. Następnie trzeba napisać projekt i zacząć dzwonić po ludziach. Może Giertych dałby na to jakieś pieniądze :-)? Ale najpierw musiałby to dostać na papierze.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Dejmos
 • Dejmos's Avatar
14 years 3 months ago #1286 by Dejmos
Dejmos replied the topic: Re: POLSKA MISJA MARSJAŃSKA

Oswieć mnie bo ja nawet nie jestem pewien czy to jest aż tak realne :|

A moze wydaje Ci sie, ze Artur porwal sie z ciupaga na slonce ? Jesli tak, to ja bym nie byl tego taki pewny. W gre wchodzi duzo czasu, jaki wymagaja podobne projekty - w tym czasie moze sie sporo wydarzyc...

Jeślibyśmy się wzięli do roboty dzisiaj, to być może za 2-3 lata mielibyśmy pierwsze referaty i ludzi, którzy to skoordynują.

W instytutach naukowych, wiekszosc panow doktorow nie chce sobie zaprzatac glowy takimi pomyslami, bo \"ktos\" zdecydowal ze to nie jest realne. W takich warunkach, na samo pisanie listow (na ktore nikt nie odpisuje) i szukanie zainteresowanych ludzi, moze zajac cala dekade. Gdyby Artur dysponowal odpowiednimi literkami przed nazwiskiem, to skrocilo by to caly ten proces o piec lat! Dlatego rzucanie wyzwan, jest jak najbardziej na miejscu.

Jakie masz pomysły na pierwsze kroki?

Przechodzac \"od pomyslu do przemyslu\" mozemy dokladniej okreslic, na ile realne jest takie przedsiewziecie. W \"trakcie\" wylaniaja sie problemiki z ktorymi nie wiadomo co zrobic - wspolnie da sie je szybciej wyeliminowac.

A pomysl bardzo mi sie podoba.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Artur Modliborski
 • Artur Modliborski's Avatar Topic Author
14 years 3 months ago #1287 by Artur Modliborski
Artur Modliborski replied the topic: Re: POLSKA MISJA MARSJAŃSKA
Wiem że moja propozycja wygląda na szaleństwo ale od lat polscy naukowcy współpracują ESA wcześniej współpracowali z rosjanami w różnych programach za czasów ZSSR. Polskie firmy wykonują zamuwione przez ESA elemęty sond. Powiedzcie więc czego brakuje! Jest technologia, jest komu to wszystko zaprojektować komu zbudować brakuje jednak koordynacji działań. Mateusz ma rację pisząc, że pierwszym krokiem jest opracowanie teoretyczne i przy odpowiednim zaplanowaniu działań może to nic nie kosztować, ponieważ, może to być wykonane w ramach prac naukowuch polskich uczelni lub jako prace magisterskie studentów. Na dzieńdobry musimy ułożyć liste intytutów, które w jakiś sposób są związane z technologiami kosmicznymi i zachęcić je do współpracy. Gdy to się uda nie powinno już być problemu z budową bo uczelnie technologiczne dołożą same starań by wziąść w tym udział. Speców od mechaniki nieba mamy chyba niegorszych więc plan trajektorii lotu da się równierz wykonać. Co do wyniesienia w przestrzeń to myśle, że po wykonaniu takiego ogromu pracy nie będzie ani jednego polityka, któremu przyszło by do głowy głosowanie przeciw finansowaniu tego programu przez państwo.

Please Zaloguj to join the conversation.

Time to create page: 0.497 seconds
Powered by Kunena Forum