NOWE ŹRÓDŁA ENERGII

 • Artur Modliborski
 • Artur Modliborski's Avatar Topic Author
13 years 10 months ago #1526 by Artur Modliborski
Artur Modliborski created the topic: NOWE ŹRÓDŁA ENERGII
Główną przeszkodą w realizacji planów podboju kosmosu są środki finansowe.
Prawda znana wszystkim i mówienie o niej jest prozaiczne ale tylko z pozoru. Istnieje wiele przeróżnych nie zaspokojonych potrzeb dzisiejszego świata lecz wszystkie one bledną przy jednej GŁODZIE ENERGETYCZNYM naszej cywilizacji.
Środki wydane na wojnę w Iraku starczyły by na pokrycie wielu marsjańskich eskapad a tak pod płaszczykiem wielkich ideałów zostały utopione w wojnie o ropę !
Pada wiele szumnych słów o tym że środki te przeznaczone na badania nad nowymi paliwami pozwoliły by się uniezależnić od dostaw ropy z najbardziej zapalnego punktu świata . Niestety nikt nie uściśla tak naprawdę kierunku w którym powinna zwrócić się ludzkość by uzyskać nowe źródło taniej energii. Dlatego proponuję dyskusję na ten temat.

[ Dodano: 28-11-2006, 16:59 ]
Coraz częściej jesteśmy świadkami gwałtownych zawirowań na rynkach surowcowych co szczególnie uwidacznia się w cenach jednego z surowców energetycznych czyli ropy.
Gwałtowne pozbawione często podstaw merytorycznych skoki cen, wojna w Iraku to chyba pierwsze sygnały zbliżającego się kryzysu energetycznego naszej cywilizacji.
Niestety nie jesteśmy na to przygotowani. Pomimo wielu alternatywnych pomysłów tak naprawdę brakuje nam kompletnie ukierunkowanych działań mających na celu wyeliminowanie ropy z listy surowców strategiczny. Bio-paliwa to raczej ciekawostka technologiczna która może jedynie w drobnym stopni zredukować wydobycie ropy . Reaktor atomowy w samochodzie to jak na razie S-F i tak naprawdę jedynym wyjściem z tego błędnego koła jest Wodór. Niestety niema najmniejszych szans na to by w bliskie przyszłości dystrybutory wodoru pojawiły na stacjach tym bardziej rzeczą wątpliwą jest to, że samochody wykorzystujące ten rodzaj paliwa staną się cenowo konkurencyjne w stosunku do sprzedawanych obecnie. W przypadku wodoru istnieje kilka możliwości technologicznych, które wykorzystując to paliwo dostarczą nam potrzebnej energii. Pierwsza z nich to ogniwa paliwowe- wysoka technologia ale i wysoka cena a to niestety przekreśla to rozwiązanie praktycznie od razu. Silniki spalinowe to też spory problem ze względu na wysoką reaktywność tego gazu. W obu wypadkach ograniczenia wynikają z problemów technologicznych i kosztowych i co gorsza wodoru nie da się jak ropy wyciągnąć z ziemi, go trzeba wyprodukować a to automatycznie zwiększa koszty. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest maksymalne zminimalizowanie zużycia tego paliwa. W silnikach spalinowych główną część energii uzyskuje się w procesie spalania lecz drobny ułamek siły dostajemy częściowo za darmo. Chodzi mianowicie o energię jaką daje rozprężanie cieplne gazu buforowego jakim dla typowych silników jest Azot. Spalanie wodoru to jedna z najbardziej energetycznych reakcji chemicznych z drugiej strony woda to jedna z najbardziej rozszerzalnych substancji dlaczego więc nie wykorzystać tych właściwości w jednym urządzeniu?
Hybryda silnika spalinowego gdzie czynnikiem buforowym była by woda jest moim zdaniem dość intrygująca byłby to parowy silnik impulsowy. W tego rodzaju silniku reakcja wodór-tlen podgrzewała by tylko wodę, która wywoływała by pracę tłoków.
Taki silnik wymagałby jedynie dobrego „gaźnika” , w którym tworzona byłaby odpowiednia mieszanka wody wodoru i powietrza. Takie rozwiązanie minimalizuje zużycie wodoru ale efekt jest przede wszystkim jeden to jest tanie .

Please Zaloguj to join the conversation.

 • marcusos
 • marcusos's Avatar
13 years 10 months ago #1527 by marcusos
marcusos replied the topic: Re: NOWE ŹRÓDŁA ENERGII
Rozróżnijmy paliwa "pierwotne" od wtórnych (nośników energii). Ropa, gaz, węgiel, uran, słońce, wiatr itp. to paliwa pierwotne. Prąd elektryczny, wodór, akumulatory to nośniki, inna forma paliw pierwotnych. Aby zdysocjować wodę na tlen i wodór potrzebny jest prąd elektryczny, wytwarzany w elektrowniach na przykład z węgla. Z drugiej strony wodór może być paliwem pierwotnym w reakcji syntezy jądrowej - o ile nauczymy się ją przeprowadzać. Główną przyczyną powodzenia ropy naftowej jest... jej niska cena, blokująca rozwój paliw alternatywnych. Jestem jednak optymistą: wraz z wyczerpywaniem się paliw kopalnych ich ceny będą rosły, co spowoduje rozwój alternatywnych metod pozyskiwania energii.
Oprócz samej energii ważne są jej nośniki. Zwłaszcza w komunikacji i lotach kosmicznych, gdzie paliwa chemiczne stanowią większość masy pojazdu.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Artur Modliborski
 • Artur Modliborski's Avatar Topic Author
13 years 10 months ago #1528 by Artur Modliborski
Artur Modliborski replied the topic: Re: NOWE ŹRÓDŁA ENERGII
O ile pamiętam w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku na uniwersytecie Śląskim prowadzone były prace nad silnikiem w którym paliwem był by węgiel. Wyniki były dość obiecujące lecz jak to kiedyś bywało sprawę uciszono bo wielki brat nie mógł by nas trzymać w energetycznym szachu. Oj ile by teraz zapłacono za taką technologie!

Please Zaloguj to join the conversation.

 • kompostman
 • kompostman's Avatar
12 years 1 month ago #4877 by kompostman
kompostman replied the topic: Re: NOWE ŹRÓDŁA ENERGII
znalazlem ciekawą strone: www.xlabs.pl/magazynenerg.html . Autor wykorzystuje te same pomysly co Zubrin w "Czasie Marsa". Teraz wyobrazcie sobie ze caly system wytwarzania metanu na marsie jest zasilany przez reaktor atomowy (+ ewentualnie inne źródła energii np wiatraki i baterie sloneczne itp.). Dodać do tego kolumne rektyfikująca powietrze z ktorej mozna wydzielic wszystkie gazy potrzebne do procesu (wodor z h2o i co2) dodatkowo dzieki kolumnie takiej mozna by uzyskac azot, wode oraz metan ktore wystepuje w atmosferze (malo to malo ale zawsze) oraz gazy szlahetne i tlen.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • fyszo
 • fyszo's Avatar
11 years 9 months ago #5014 by fyszo
fyszo replied the topic: Re: NOWE ŹRÓDŁA ENERGII

O ile pamiętam w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku na uniwersytecie Śląskim prowadzone były prace nad silnikiem w którym paliwem był by węgiel. Wyniki były dość obiecujące lecz jak to kiedyś bywało sprawę uciszono bo wielki brat nie mógł by nas trzymać w energetycznym szachu. Oj ile by teraz zapłacono za taką technologie!

Sa pasjonaci co robia samochody na drewno. Kluczem do tego jest wytworzenie holcgazu (mieszanina powstała podczas pirolizy drewna). Zawiera dużo smoły. Obecnie popularne stają sie piece gdzie uzyskuje się holcgas (H2, CO, CH4 itd.) a potem spala się sam gaz.
To samo dotyczy węgla - zgazowywanie węgla - powoduje powstanie podobnej mieszanki jak holcgaz (gaz syntezowy). Temperatura to >600* cisnienie >5atm, katalizator i spore ilości wody.
A same badania nad takimi alternatywami zaczęli niemcy podczas IIWŚ. Po zablokowaniu dostaw ropy zaczęli produkować ją z węgla (zgazowywanie->preróbka gazu syntezowego), oraz napędzać samochodzy holcgazem (z drewna). W polsce istniała wytwórnia paliw płynnych z węgla - zamknięta gdzieś w latach 50-60 - chyba w Oświęcimiu.
Jednak nie jest to paliwo przyszłości.
Tak samo paliwem przyszłości nie może być wodór.
Ma tylko jedna zaletę - reszta to same wady. Łatwo, efektywnie i ekologicznie się spala. Ale jego wytworzenie łatwe nie jest, zajmuje sporą objętość w warunkach normalnych, więc potrzeba jego sprężania, jest wybuchowy. Więc jakby podliczyć koszty wytworzenia wodoru, potem jego sprężania, potem jego przechowywania (dyfuzja przez metale - straty), wyjdzie że jest ledwo ponad \'kreską\' w bilansie ogólnym. A do tego nikt przy zdrowych zmysłach nie wsiądzie do samochodu z butlą ciśnieniową, która przy byle stłuczce może wybuchnąć.
www.peakoil.pl/p/wodor
Paliwem przyszłości jest bardziej metanol.
Bardzo łatwa synteza z gazu syntezowego, co powoduje że otrzymać go można z wszelkich innych paliw \'węglowych\' ulegających spalaniu (ropa, węgiel, torf, biomasa itd.), a nawet otrzymac go w wyniku syntezy dwutlenku węgla z wodorem (wysokie nakłady energii), jest ciekły w warunkach normalnych, nietrzeba zachowywać szczelności, spala się podobnie do innych paliw płynnych, najmniej kłopotliwa przeróbka całej obecnej ziemskiej infrastruktury na metanol. Należy pamiętać ze to i tak nośnik energi - ale jest najwygodniejszy w używaniu. Energia i tak de facto będzie pochodzić od słońca lub innych źródeł.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Gabriel
 • Gabriel's Avatar
11 years 2 months ago #5271 by Gabriel
Gabriel replied the topic: Re: NOWE ŹRÓDŁA ENERGII
raczej będzie to etanol, a nie metanol.

jest o to ogromny spór na linii ustawodawcy vs inżynierowie.

metanol jest strasznie toksyczny (wyciek kilkuset litrów do jeziorka i wszystkie rybki ślepną, jak przeżyja), etanol jest już bardziej "przyjazny" ;D
tylko że no właśnie... etanol jest tak przyjazny organizmom żywym (np. młodym dziewczętom w postaci butelki wina), że ustawodawcy chcą na takie paliwo nałożyć akcyzę - a w tym momencie jego produkcja jest mało opłacalna.

Please Zaloguj to join the conversation.

Time to create page: 0.453 seconds
Powered by Kunena Forum