MPV Reaktywacja

 • Mateusz Józefowicz
 • Mateusz Józefowicz's Avatar Topic Author
12 years 11 months ago #3886 by Mateusz Józefowicz
Mateusz Józefowicz created the topic: MPV Reaktywacja
Marsjanie!

Rozmawialismy dzisiaj ze sponsorem dla MPV w Lodzi, wstepnie pomyslnie! W zwiazku z tym:

1. Projekt sie reaktywuje, z Krzyskiem Biernackim i Lewandowskim. Potrzebne osoby do roznych zadan.
2. Na poczatek praca spoleczna - prosba do chetnych zeby zrobili w kraju (przez net) rozenzanie i spis wszystkich mozliwych producentow i ofert nadwozi izotermicznych (generalnie chlodni itp). Prosze kompilowac liste przez PW albo mailem, na razie nie na formu
3. Marcusos - prosba - czy mozemy utworzyc na forum zastrzezony watek tylko do wgladu dla zespolu? Taki, ktorego nie bedzie w przegladarkach? Potrzebne narzedzie komunikacji.
4. Jednym z warunkow sponsoringu bedzie Tour po Polsce z MPVem - wiec bedzie duzo pracy, nie tylko przy festiwalu, ale i przy tym torune, takze mile widziani organizatorzy.
5. Ticon, jest szansa na czesci do Twoich robotow.

Pozdrowienia

Mateusz

Please Zaloguj to join the conversation.

 • MadDog
 • MadDog's Avatar
12 years 10 months ago #3897 by MadDog
MadDog replied the topic: Re: MPV Reaktywacja

Marsjanie!
3. Marcusos - prosba - czy mozemy utworzyc na forum zastrzezony watek tylko do wgladu dla zespolu? Taki, ktorego nie bedzie w przegladarkach? Potrzebne narzedzie komunikacji.


Mozna, poprosze liste osob (lub do marcusa) ktore maja miec dostep do tego watku.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Artur Modliborski
 • Artur Modliborski's Avatar
12 years 10 months ago #3899 by Artur Modliborski
Artur Modliborski replied the topic: Re: MPV Reaktywacja
Bardzo dobre wiadomości.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Lubański Robert
 • Lubański Robert's Avatar
12 years 9 months ago #4142 by Lubański Robert
Lubański Robert replied the topic: Re: MPV Reaktywacja
Czy są jakieś nowe wieści o sztandarowym projekcie MSP? Czy znalazł się sponsor lub środki z innego źródła na budowę nadwozia dla analogu MPV?
Jak zwykle do szerokiego grona członków i sympatyków MSP nie docierają żadne informacje. Na Festiwalu Marsjańskim w Krakowie była prezentacja projektu, lecz nie zawierała ona praktycznie żadnych nowych elementów poza tymi dostępnymi na stronie towarzystwa. Odniosłem wrażenie, że od kilku lat nic się nie dzieje jakby prace nad projektem zostały zakończone zaś do jego pełnej realizacji brakowało tylko sponsora na nadwozie izotermiczne, a przy odpowiedniej ilości kasy lotna wersja pojazdy mogła by wystartować na marsa już w przyszłym roku.
Zaskoczył mnie kompletny brak koncepcji rozwiązań funkcjonalnych wnętrza pojazdu. Z przodu kokpit z fotelami dla 3 członków załogi, w części środkowej miejsca do spania i odpoczynku w tylnej śluza powietrzna. Trochę skromnie jak na kilka lat pracy nad projektem. Moim zdaniem równie ważne a może nawet ważniejsze od samego nadwozia jest to czym i jak je wypełnić aby trzy osobowa załoga mogła żyć i pracować przez 2 miesiące w miarę znośnych warunkach.
Zgodnie z założeniami programu budowy analogu MPV pojazd ma być zoptymalizowany pod kątem zapewnienia załodze maksymalnego bezpieczeństwa
- mikrobiologicznego
- radiologicznego
- mikologicznego
- przeciwdziałania zapyleniu wnętrza pojazdu
- zapewnieniu 2 miesięcznej działalności autonomicznej dla 3 osobowej załogi.
Praktycznie wszystkie prace wstępne od teoretycznego opracowania zagadnień, znalezienia różnych wariantów rozwiązań, po budowę urządzeń i systemów testowych oraz symulacje z udziałem załogi można prowadzić bez konieczności posiadania analogu pojazdu MPV. Może się okazać, że wyniki badań i testów dotyczące powyższych zagadnień mogą być bardziej interesujące dla NASA lub ESA niż budowa nadwozia analogu MPV. Wyniki tych badań na pewno będą miały wpływ na budowę lotnej wersji pojazdu. Znalezienie rozwiązania wszystkich problemów nie będzie łatwe z uwagi na ograniczenia co do wielkości i masy pojazdu. Wymiary hermetycznej części analogu jakie odnalazłem na stronie to szerokość 2250mm, wysokość 2150mm, długość 6250mm razem ze śluzą powietrzną.
Proponuje aby w ramach forum popracować nad tym tematem i w ten sposób wesprzeć, w miarę naszych skromnych możliwości, zespół pracujący nad projektem MPV. Co Wy na to?

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Chrismo
 • Chrismo's Avatar
12 years 9 months ago #4144 by Chrismo
Chrismo replied the topic: Re: MPV Reaktywacja
Zdecydowanie popieram

Please Zaloguj to join the conversation.

 • marcusos
 • marcusos's Avatar
12 years 9 months ago #4146 by marcusos
marcusos replied the topic: Re: MPV Reaktywacja
Panowie, MPV zaprojektowali kilka lat temu młodzi ludzie i... rozeszli się tam, gdzie płacili za pracę. MPV-ła nie da się zrobić w wolnych chwilach, w porywie entuzjazmu czy za składki członkowskie MSP. Potrzebna jest wielomiesięczna praca zespołu ludzi, za którą trzeba zapłacić. Ot, i cała tajemnica zastoju.

Please Zaloguj to join the conversation.

Time to create page: 0.599 seconds
Powered by Kunena Forum