Wieści z Marsa

 • Lubański Robert
 • Lubański Robert's Avatar Topic Author
13 years 11 months ago #2484 by Lubański Robert
Lubański Robert created the topic: Wieści z Marsa
W sobotę 17.03.2007 na stronach AstroNEWS umieszczono nowy artykuł o Marsie; Mars w trzech wymiarach.
Na podstawie danych z Mars Reconnaissance Orbiter naukowcy z NASA, University of Arizona i United States Geological Survey stworzyli animację ukazującą trójwymiarową powierzchnię Marsa w okolicy miejsca przebywania łazików Spirit i Opportunity. Dane z animacji pochodzą z aparatu HiRISE, który mierzy wysokość poszczególnych punktów powierzchni planety z bardzo dużą dokładnością, rozróżnia zmiany wysokości terenu mniejsze niż 25 cm a jeden piksel na zdjęciu odpowiada obszarowi 30 x 30 cm. Nie posiada on aparatu stereo, dlatego każdy obszar jest sfotografowany dwukrotnie z niewiele oddalonych od siebie pozycji na orbicie. W celu uwypuklenia trójwymiarowego obrazu, wszystkie wysokości zostały powiększone 1,5 raza.
Trójwymiarowe mapy powierzchni Marsa, które w ten sposób powstaną pomogą m.in. wybrać najlepsze miejsca do lądowania dla kolejnych sond, oraz zostaną wykorzystane w misji łazika Opportunity do wybrania takiego miejsca na brzegu krateru Victoria, aby lazik, mógł bez szwanku wjechać i wyjechać z krateru.
Więcej informacji i animacje do pobrania na stronie AstroNEWS

http://news.astronet.pl/news.cgi?5551

[ Dodano: 19-03-2007, 20:18 ]
Piątkowym Dziennik dział Nauka 16.03.2007 zamieszcza artykuł pt. Na Marsie jest woda. Ta gazeta to raczej wątpliwe źródło wiedzy o tematyce marsjańskiej, lecz ten akurat artykuł stoi na zadziwiająco wysokim poziomie w porównaniu z poprzednimi. Zmienił się chyba skład redaktorski działu. Poza tym oparty jest ponoć na doniesieniach pisma „Science” co do rzetelności którego nie ma wątpliwosci.
Dziennik donosi, że ogromne pokłady czystego lodu znaleziono na południowym biegunie Marsa. Odkrycia tego dokonali naukowcy z JPL pod kierownictwem prof. Jeffreya j. Plauta analizując dane z urządzenia MARSIS będącego na wyposażeniu sondy Mars Express. Określili oni właściwości elektryczne lodowca a dzięki temu jego skład, topografię oraz grubość okrywy lodowej. Okazało się, że znajduje się tam lodowiec wodny o średnicy ponad tysiąca km i grubości miejscami dochodzącej do 3,7 km. Jest go tyle, że woda powstała z jego roztopienia pokryła by powierzchnię planety warstwą grubości 11m. Nie udało się jednak ustalić domieszki CO2 w lodzie, przypuszcza się że nie są one dość istotne.
Nie wiem co o tym sądzić. Nie weryfikowałem tej informacji w innych źródłach. Trafiłem tylko na krótką notkę bodajże w sobotniej Rzeczpospolitej. To jest dość ważne odkrycie i warto je sprawdzić. Ktoś kto zna angielski mógłby sprawdzić to u źródła czyli w piśmie Science. Abstrakt artykułu powinien być dostępny na stronach pisma. Do pełnej treści artykułu można dotrzeć za darmo z komputerów w bibliotekach uczelnianych większość z nich wykupuje dostęp do pełnych treści w tego typu pismach.
http://www.dziennik.pl/Default.aspx?TabId=14&ShowArticleId=35673

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Dawid
 • Dawid's Avatar
13 years 11 months ago #2491 by Dawid
Dawid replied the topic: Re: Wieści z Marsa
Świetna nowina. W końcu zaczynają się konkrety, chociaż mapy Marsa z google też nie są złe. Dobrze jest pooglądać Marsa z trochę innej perespektywy. A co do pokrywy lodu, to jest w sumie tak jak na Ziemi. Podobieństwo rzuca się w oczy nie?

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Lubański Robert
 • Lubański Robert's Avatar Topic Author
13 years 11 months ago #2512 by Lubański Robert
Lubański Robert replied the topic: Re: Wieści z Marsa
Na stronie NASA znalazłem coś o odkryciu wody na biegunie Marsa przez sondę Mars Express. Szczegółów nie znam gdyż nie znam angielskiego. Powinniśmy jednak zająć się tą informacją. Ma ona bardzo duże znaczenie dla przyszłej eksploracji Marsa. Przydał by się jakiś artykuł na ten temat na stronie MSP.
http://www.nasa.gov/mission_pages/mars/news/mars-20070315.html

[ Dodano: 24-03-2007, 23:09 ]
Opportunity obecnie bada teren dookoła Krateru Victoria, który ma około 800 m średnicy i zróżnicowaną strukturę krawędzi. Naukowcy mają nadzieję, że oprócz warstw piaskowca bogatego w siarczany, świadczącego o obecnością w przeszłości wody na tym terenie, znajdą skały ze starszych warstw, głębiej położonych. Pozwoli to w przybliżeniu określić, kiedy pojawiła się woda na powierzchni Marsa. W trakcie poszukiwań odkryto grupę kamieni, które prawdopodobnie stanowią fragment meteorytu. Piąty od początku misji łazików.

Spirit po zimowej przerwie, trwającej prawie do końca 2006r. najpierw zbadał obszar jasnej, sypkiej ziemi pokrytej cienką warstwą regolitu nazwanej Tyrone, zktórej jedwo wyjechał prawie rok temu, a następnie ruszył na badania płaskowyżu Home Plate, by sprawdzić hipotezę o wulkanicznym pochodzeniu tego typu utworów. Przerwa zimowa związana jest z sezonowym spadkiem ilości światła docierającego do powierzchni planety, w tym przypadku na półkuli południowej, a w związku z tym z ilością energii wytwarzaną przez baterie słoneczne. W czasie przerwy zimowej łazik prowadził jednak ograniczone badania na odległość. W wyniku przeprowadzonych analiz okazało się ze obszar Tyrone jest bogaty w siarkę i składa się z siarczanów, głównie żelaza i wapnia oraz zawiera małe ilości wody związanej chemicznie. Mimo problemów z kołem i marsjańskim pyłem Spirit nadal kontynuuje swoją misję.
Na podstawie wiadomości AstroNEWS.
news.astronet.pl/

[ Dodano: 02-04-2007, 14:08 ]
Chiny i Rosja razem na Marsa
W poniedziałek 26.03.2007 podczas wizyty prezydenta Hu Jintao w Moskwie podpisano porozumienie między Chinami i Rosją, które ma na celu wzmocnienie współpracy w dziedzinie podboju kosmosu. Pierwszym wspólnym przedsięwzięciem będzie wystrzelenie w 2009r rosyjskiej rakiety w kierunku Marsa. Zabierze ona chińskiego satelitę na orbitę Marsa i rosyjski łazik na powierzchnię Fobosa.
Na podstawie wiadomości portalu Gazety Wyborczej dział nauka z 2007-03-29
www.gazetawyborcza.pl/1,75476,4021605.html

[ Dodano: 11-04-2007, 13:30 ]
.
.
.
Dzisiejsza Rzeczpospolita 11.04.2007r. w dziale Nauka zamieszcza artykuł Krzysztofa Urbańskiego pt. Astronauci w domu Wielkiego Brata.

Artykuł traktuje o planowanym na wiosnę przyszłego roku eksperymencie, którego celem jest dostarczenie wiedzy na temat psychologicznych i medycznych skutków długotrwałych misji, takich jak planowany lot na Marsa. Eksperyment zostanie przeprowadzony pod Moskwą wspólnie przez Rosyjski Instytut Problemów Biomedycznych oraz Europejską Agencję Kosmiczną . W tej misji, nazwanej MARS 500, weźmie udział sześciu ochotników, czterech będzie wybranych przez Rosjan, dwóch przez ESA. Uczestnicy umieszczeni zostaną na 500 dni w kontenerze o powierzchni 200m symulującym wnętrze statku kosmicznego: kajuty, pomieszczenie badawcze, medyczne, ogólne dla załogi, mesa oraz pomieszczenie symulujące lądownik marsjański. Do dyspozycji będą ograniczone zapasy żywności, wody i tlenu. W czasie trwania eksperymentu będą wykonywali wszystkie rutynowe czynności przewidziane dla misji międzyplanetarnej, oraz poddani zostaną sytuacjom kryzysowym, w których mogą liczyć wyłącznie na siebie. Jedyna pomoc z zewnątrz to łączność z centrum kontroli lotów i to z opóźnieniem nawet do 40 minut tak jak byłoby w przypadku prawdziwej podróży na Marsa.
Dzięki doświadczeniom naukowcy będą wiedzieli, jakiego typu osobowości powinni wybierać do udziału w misji na Marsa. Zdobyta wiedza na temat uwarunkowań psychicznych ludzi przebywających bardzo długo w niewielkim pomieszczeniu w warunkach kosmicznych pomoże w lepszym zrozumieniu zagrożeń natury czysto medycznej i będzie niezbędna do prawidłowego zaplanowania przyszłych załogowych wypraw na Marsa.

[ Dodano: 13-04-2007, 17:28 ]
.
.
.
.
Na podstawie aktualności AstroNEWS
pt. Jaskinie na Marsie? Tomasz Ożański, Piątek, 13 kwietnia 2007

Naukowcy z Northern Arizona University (NAU) zauważyli na zdjęciach zrobionych przez przyrząd Thermal Emission Imaging System (THEMIS) mierzący emisję ciepła, umieszczony na sądzie Mars Odyssey , siedem czarnych punktów. Znajdują się one w geologicznie czynnym regionie Marsa w okolicy wulkany Arsia Mons. Badacze są zdania, że nie są to kratery, ponieważ nie mają cech charakterystycznych dla kraterów uderzeniowych, lecz miejsca, w których otworzyły się przejścia do podziemnych komór. Ich rozmiary szacuje się na 100 do 250 metrów szerokości i ok. 100 metrów głębokości.
Wnętrza jaskiń to doskonałe miejsce do poszukiwania życia na Marsie lub śladów po nim. Jaskinie stanowią naturalną ochronę przed promieniowaniem oraz ekstremalnymi warunkami, jakie panują na planecie.
„Nadine Barlow, profesor fizyki i astronomii NAU oraz ekspert od marsjańskich kraterów uderzeniowych, zaznacza, że w jaskiniach na Marsie lód mógłby pozostawać przez długi czas. Byłoby to wtedy idealne miejsce do poszukiwania życia na Marsie, a z drugiej strony, ze względu na obecność w tym miejscu zbiorników wody, dobre miejsce do przyszłego rozpoczęcia eksploracji Marsa przez ludzi”.
W przyszłości do zbadania jaskiń z orbity zostanie skierowany Mars Reconnaissance Orbiter wyposażony w aparat o wysokiej rozdzielczości.

Więcej na stronie AstroNEWS
news.astronet.pl/news.cgi?5575

Please Zaloguj to join the conversation.

 • marcusos
 • marcusos's Avatar
13 years 10 months ago #2721 by marcusos
marcusos replied the topic: Re: Wieści z Marsa
Pod adresem kosmos.icm.edu.pl można znaleźć ciekawe czasopismo "Kosmos" redagowane przez biologów. Na przykład w ostatnim numerze znajduje się artykuł o poszukiwaniach życia na Marsie. Mógłby być ozdobą naszej strony, prawda?
Również w innych miejscach sieci są interesujące materiały i też moglibyśmy gromadzić je na stronie. Potrzebna jest jednak osoba zajmująca się uzyskiwaniem zgody autorów na publikacje. Często wystarczy napisać maila, ale trzeba to zrobić. Czy któryś z forumowiczów mógłby się podjąć takiej roli?

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Lubański Robert
 • Lubański Robert's Avatar Topic Author
13 years 10 months ago #2743 by Lubański Robert
Lubański Robert replied the topic: Re: Wieści z Marsa
Rzeczywiście bardzo interesujący artykuł. Z uzyskaniem zgody na jego opublikowanie na stronie MSP może być problem, warto jednak spróbować. Tymczasem możesz opracować notę bibliograficzną do biblioteki marsjańskiej z linkiem do strony źródłowej oraz dodatkowo krótkie omówienie najważniejszych zagadnień z artykułu. To nam wolno zrobić bez naruszenia praw autorskich. Obiecująco brzmią jeszcze dwa tytuły z tego numeru: Co to są promienie kosmiczne? oraz Elementy radiobiologii dla pilota Pirxa. Być może są to artykuły o wpływie promieniowania kosmicznego na ciało człowieka. Jeśli tak to je również można umieścić w bibliotece marsjańskiej i napisać krótkie streszczenia. Możesz również poszukać w archiwum innych artykułów o tematyce marsjańskiej i pokrewnej.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • marcusos
 • marcusos's Avatar
13 years 10 months ago #2746 by marcusos
marcusos replied the topic: Re: Wieści z Marsa
Robert, a przeglądnąłeś ich archiwalne numery? Są na stronie. Tam dopiero mogą być ciekawostki! Podoba mi się formuła pisma: piszą dla ludzi z wyższym wykształceniem, ale nie dla specjalistów biologów. Jestem większym optymistą co do praw autorskich: W końcu te prace i tak są opublikowane, więc wszystko jedno czy na jednej czy wielu stronach internetowych. Problem z prawami może dotyczyć osób/instytucji, które chcą zarobić na wiedzy.

Please Zaloguj to join the conversation.

Time to create page: 0.594 seconds
Powered by Kunena Forum