Eksploracja Księżyca

 • Alcarcalimo
 • Alcarcalimo's Avatar Topic Author
13 years 1 month ago #4191 by Alcarcalimo
Alcarcalimo created the topic: Eksploracja Księżyca
No tym razem wzięło mnie ma Księżyc. Wiem że to forum miłośników Marsa, ale wydaje mi się że nasz satelita może okazać się niezwykle przydatny w eksploracji i kolonizacji Marsa.
Zwłaszcza, że w ostatnim czasie agencje kosmiczne przypomniały sobie o jego istnieniu.
Jak wy macie pomysły na wykorzystać Księżyca ? I kto według was " zajmie Księżyc" - ja stawiam na Chiny (:

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Artur Modliborski
 • Artur Modliborski's Avatar
13 years 1 month ago #4194 by Artur Modliborski
Artur Modliborski replied the topic: Re: Eksploracja Księżyca
Na dzień dzisiejszy do lotu na Marsa Księzyc nie jest potrzebny. Co innego daleka przyszłość "silniki termo jądrowe, hel 3, ogromne statki między planetarne" ale wtedy już nie będzie chin

Please Zaloguj to join the conversation.

 • fyszo
 • fyszo's Avatar
13 years 3 weeks ago #4223 by fyszo
fyszo replied the topic: Re: Eksploracja Księżyca
Wcześniej powstaną kolonie na Księżycu niz na Marsie. Warunki prawie te same a o ile łatwiej na księżyc.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Lubański Robert
 • Lubański Robert's Avatar
13 years 3 weeks ago #4233 by Lubański Robert
Lubański Robert replied the topic: Re: Eksploracja Księżyca
Nie wiem skąd przekonanie że warunki panujące na Marsie i Księżycu są zbliżone. Moim zdaniem są skrajnie różne.
Doba na księżycu około 27 dni na Marsie około pół godziny dłuższa niż na Ziemi.
Siła grawitacji w przybliżeniu na Księżycu 1/6 ziemskiej na Marsie 1/3 ziemskiej
Księżyc nie ma atmosfery, Mars ma. Co prawda zaledwie 1/100 ziemskiego ciśnienia, za to składającą się z kluczowych dla rozwoju koloni pierwiastków czyli węgla i tlenu w postaci CO2. Z tego związku jak wiemy można łatwo uzyskać tlen do oddychania i paliwo rakietowe i do napędu pojazdów, potrzebny jest tylko wodór, który można uzyskać z wody.
Woda. Na Księżycu brak jest łatwo dostępnej wody. Podobno można ją otrzymać ze skał księżycowych, lecz brak jest wiarygodnych dowodów. Są również hipotezy, że niewielkie jej ilości mogą się znajdować w głębokich kraterach na biegunach księżyca. Na Marsie są za to duże ilości wody w czapach polarnych i w zmarzlinie w obszarach podbiegunowych, co potwierdziły obserwacje sondy Mars Express.
Powierzchnia księżyca jest narażona na promieniowanie zarówno te pochodzące ze Słońca jaki i kosmiczne. Do powierzchni Marsa dociera znacznie mniej promieniowania. Część jest zatrzymywane przez rzadką atmosferę, część przez pozostałości po polu magnetycznym a dodatkowo marsowi sprzyja efekt spadku natężenia promieniowania wraz ze wzrostem odległości od Słońca.
A tak konkretnie to o ile łatwiej na księżyc niż na Marsa? I nie chodzi mi tylko o samą odległość i czas podróży ale również różnice w ilości paliwa niezbędnego do osiągnięcia wybranego celu, które są głównym wyznacznikiem osiągalności danego obiektu.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • fyszo
 • fyszo's Avatar
13 years 3 weeks ago #4234 by fyszo
fyszo replied the topic: Re: Eksploracja Księżyca
Z punktu widzenia biologi, geologii, chemii itd. to rzeczywiście są różne. Ale z punktu widzenia techniki wymaganej do \'eksploracji\' to jest to samo. Czyli rakiety te same, lądowniki te same, pojazdy powierzchniowe te same, nawet bazy mieszkalne te same. Bo nie ma co się łudzić że te 1/100 atmosfery pozwoli kiedykolwiek na swobodną prace ludzi. Wszystko i tak będzie musiało być szczelne. Przy 1/100 ciśnienia rozhermetyzowanie skafandra w niczym nie różni się od tego samego w próżni. Pod tym kątem ta atmosfera nie ma praktycznie znaczenia. Zatem cała infrastruktura techniczna w obu przypadkach będzie identyczna. Gdzieś pisałem że to jak testowanie hiszpańskiego samochodu na pustyni w australii zamiast na saharze (hiszpania ma tam dogodne warunki czego nie można powiedzieć o australii).

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Lubański Robert
 • Lubański Robert's Avatar
13 years 3 weeks ago #4237 by Lubański Robert
Lubański Robert replied the topic: Re: Eksploracja Księżyca
Ale się uczepiłeś tego jednego aspektu dotyczącego eksploracji księżyca i Marsa. Rzeczywiście masz rację, na obu ciałach ludzie będą zmuszeni do przebywania w hermetycznych bazach, pojazdach i skafandrach. Na tym podobieństwo się kończy. Nawet technika wymagana do eksploracji będzie różna. Rakiety nośne oczywiście będą takie same lecz lądowniki będą się znacznie różniły z kilku względów.
Odmienne są techniki lądowania. W przypadku księżyca cały proces lądowania będzie oparty na wykorzystaniu silników rakietowych. Przy lądowaniu na Marsie będzie wykorzystana owa rzadka atmosfera, w której lądownik wytraci prędkość najpierw za pomocą osłony aerodynamicznej, a później spadochronów i dopiero na końcu zostaną użyte silniki rakietowe do przyziemienia. I gdzie tu podobieństwo. Poza tym lądownik księżycowy zabierze ze sobą zapas paliwa na powrót, marsjański nie, gdyż powrót odbędzie się za pomocą innego pojazdu powrotnego, który wyprodukuje paliwo na miejscu z owej rzadkiej atmosfery.
Również pojazdy i bazy będą miały różną budowę między innymi ze względu na dużą różnicę w poziomie promieniowania na powierzchni obu ciał. Będą musiały zapewnić dużo większą ochronę przed promieniowaniem na Księżycu niż na Marsie. Z powodu promieniowania produkcja świeżej żywności w obiektach z bezpośrednim dopływem promieni słonecznych na księżycu jest praktycznie niemożliwa. Poza tym konieczne będzie dowiezienie z Ziemi CO2 niezbędnego do produkcji roślinnej.
Na budowę pojazdów, baz i skafandrów ma wpływ również zagrożenie mikrometeorytowe. Na Marsie jest ono znikome gdyż mikrometeoryty spalają się przy wejściu w atmosferę, na księżycu morą stanowić realne zagrożenie potęgowane przez drobne okruch wyrzucane z dużą prędkością przez silniki rakietowe lądujących pojazdów, które przy niskiej grawitacji i braku atmosfery, mogą przebywać setki kilometrów zanim opadną na powierzchnię. Jest o tym artykuł na stronie głównej MSP.
Różnicę w budowie obiektów i funkcjonowaniu niektórych urządzeń wymusza znaczna rozbieżność w dobowej różnicy temperatur. Jeśli bazy nie będą zakopane głęboko pod powierzchnią, a pierwsze nie będą, to na księżycu trzeba zapewnićjej funkcjonowanie w temperaturach od + 1200C w dzień do ponad - 2000C w nocy, przy tym doba trwa 27,5 ziemskiej. Na Marsie różnica ta jest znacznie mniejsza, co jest wynikiem posiadania sktomnej ale jednak atmosfery, i temperatury wahają się od +20 w letni dzień do – 120 w zimową noc w obszarach równikowych.
Zapewne posiadanie jeszcze inne czynniki wpływające na różnice w sposobie eksploracji księżyca i Marsa, a wynikające z faktu że ten drugi posiada atmosferę, chociaż bardzo rzadką.

Please Zaloguj to join the conversation.

Time to create page: 0.557 seconds
Powered by Kunena Forum