Venus Express

  • NTesla
  • NTesla's Avatar Topic Author
14 years 10 months ago #817 by NTesla
NTesla created the topic: Venus Express
Jakiś ruch w interesie. :wink:

źródło: wiadomosci.onet.pl/1304812,16,1,0,120,686,item.html

Udany manewr sondy na orbicie Wenus

Po pięciu miesiącach lotu i pokonaniu 400 mln km sonda kosmiczna Venus Express została umieszczona na orbicie Wenus - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna ESA.

O godz. 9.17 naszego czasu, naukowcy ESA odpalili na 51 minut silniki europejskiej sondy. W ten sposób spowolnili ją, aby grawitacja Wenus mogła \"ściągnąć\" ją na orbitę.

Kontrolerzy misji Venus Express aplauzem przywitali wiadomość, że sonda pomyślnie zakończyła manewr wchodzenia na orbitę wokół Wenus. Potwierdził to sygnał, który otrzymali od sondy po prawie 10 minutach \"ciszy w eterze\". W tym czasie naukowcy nie mieli kontaktu z sondą, którą zasłoniła planeta Wenus.

\"To fantastyczne - wreszcie udało się nam dotrzeć do Wenus\" - powiedział szef projektu Don McCoy z ESA.

Wszystkie manewry potrwają kilka dni. Po docelowej orbicie sonda zacznie krążyć na początku maja. Jedno okrążenie planety zajmie jej 24 godziny.

W lipcu rozpocznie się naukowa część misji. Badania i pomiary zaplanowano na ok. 500 ziemskich dni, czyli zaledwie dwie doby wenusjańskie. Zgodnie z planami ESA, misja ma zakończyć się pod koniec sierpnia 2007 r.

Na pokładzie Venus Express znajduje się siedem instrumentów naukowych. Wszystkie zostały już sprawdzone w kosmosie we wcześniejszych misjach, np. Rosetta oraz Mars Express. Dzięki nim sonda przeprowadzi badania atmosfery Wenus, jej pola magnetycznego oraz radarowe badania warstw podpowierzchniowych.

Polscy naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN biorą udział w dwóch eksperymentach naukowych misji. Wspólnie z włoskimi partnerami skonstruowali jeden z siedmiu głównych instrumentów naukowych - Planetarny Fotospektrometr Fourierowski (PFS), który był już na pokładzie sondy Mars Express. Do jego zadań należy badanie atmosfery i powierzchni Wenus. Sonda wystartowała 9 listopada 2005 r. z kosmodromu w Bajkonurze, w Kazachstanie.

Please Zaloguj to join the conversation.

  • Dejmos
  • Dejmos's Avatar
14 years 10 months ago #819 by Dejmos
Dejmos replied the topic: Re: Venus Express

...500 ziemskich dni, czyli zaledwie dwie doby wenusjańskie

Musze to sobie dokladniej policzyc, bo cos mi sie nie zgadza :roll:

W lipcu rozpocznie się naukowa część misji

Wczesniej niz fotografowanie Marsa.

Please Zaloguj to join the conversation.

Time to create page: 0.292 seconds
Powered by Kunena Forum