Projekt SESCMA - Ochrona, bezpieczeństwo, ...

 • Sentinel_73
 • Sentinel_73's Avatar Topic Author
10 years 5 months ago #5482 by Sentinel_73
Sentinel_73 created the topic: Projekt SESCMA - Ochrona, bezpieczeństwo, ...
Chciałbym zająć się w tym temacie ważnymi sprawami związanymi z zarzadzaniem bezpieczeństwem zarówno projektu jak i czegość co roboczo nazwałem Space Exploration Security & Crisis Managament Activity w skrócie (SESCMA)

Zawodowo zajmuje się zarządzaniem bezpieczeństwem, kryzysówką oraz ciagłością działania biznesu w dużej międzynarodowej firmie. Kieruje zespołem 60 ludzi i mam świadomość tego jak bardzo ważnym tematem jest to czym chciałbym się zająć w Mars Society - bezpieczeństwo.

Nie dysponuje nadmiarem wolnego czasu, nie jestem też naukowcem. Jestem pasjonatem swojej pracy, rozwoju cywilizacji i wielu spraw związanych z nami - ludźmi, z tym kim jesteśmy i dokąd zmierzamy.

Mam nadzieję, żę w najbliższym czasie uda mi się Was przekonac do tego że warto w ramach projektu wyprawy na Marsa i w ogóle eksploracji kosmosu zając sie również tym elementem.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • marcusos
 • marcusos's Avatar
10 years 4 months ago #5489 by marcusos
marcusos replied the topic: Re: Projekt SESCMA - Ochrona, bezpieczeństwo, ...
Projekt SESCMA - to brzmi... profesjonalnie :)
Proszę, przybliż nam temat, abyśmy wiedzieli o czym rozmawiamy.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Sentinel_73
 • Sentinel_73's Avatar Topic Author
10 years 4 months ago #5491 by Sentinel_73
Sentinel_73 replied the topic: Re: Projekt SESCMA - Ochrona, bezpieczeństwo, ...
Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo to proponuje zająć się n/w segmentmi cząstkowymi:

A/ Segment projektu SESCMA - dotyczący samego projektu Mars Society i podprojektów realizowanych na jego potrzeby
B/ Segment projektu SASCMA - dotyczący eksploracji Marsa i przestrzeni kosmicznej

Na początku chciałbym skupić się na segmencie A. Widzę tu kilka przstrzeni wartych zainteresowania ze względu na stopień zaawansowania pomysłów i projektów. W zakresie bezpieczeństwa tego segmentu mógłbym wyróżnić obszary, w których należy podjąć się pracy:

1. Ochrona fizyczna i zabezpieczenie techniczne obiektów, obszarów gdzie skupione są prace projektowe np. projekt bazy marsiańskiej w Toruniu i badania nad tymi elementami bezpieczeństwa w odniesieniu do eksploracji Marsa i przstrzeni kosmicznej

2. Ochrona osób VIP niezwykle ważnych dla projektu lub też gości VIP zapraszanych do udziału w różnych konferencjach i sympozjach na terenie Polski. Ten obszar jest co prawda pobocznym elementem i jako tako dla samego rozwoju projektu Mars Society może nie miec znaczenia, jedak ująłem tu propozycję w tym zakresie.

3. Zabezpieczenie kryzysowe, w tym zachowanie ciągłości działania projektów w przypadku wystąpienia incydentów i sytuacji kryzysowych - opracowanie procedur i planów ciągłości działania zarówno cząstkowych jak i całościowego i badania nad tymi elementami bezpieczeństwa w odniesieniu do eksploracji Marsa i przstrzeni kosmicznej.
Tu wydaje mi się bardzo dobrym pomysłem adaptacja dla potrzeb projektu normy BCM BS 25999. Pozostaje sprawa otwartą w jakiej formie można opracowywać i przygotowywać plany czy scenariusze postępowania. Oczywiście najlepsze są programy zawierające elementy sztucznej inteligencji i zestawy baz danych. Potrzeba tu jednak dużej wiedzy w zakresie programowania takiego softwer-u z wykorzystaniem technologii wizualizacji 3D.

4. Doradztwo, zbieranie i przetwarzanie informacji niezbędnych dla zabezpieczenia właściwej pracy nad projektami (tzw. ochrona kontrwywiadowcza informacji, ochrona informacji wrażliwych i poufnych). Tu warto sie tym tematem zainteresować. Napewno wiele pomysłów i projektów jest unikalnych albo takimi będzie.


Jeżeli chodzi o segment B obszarem, na którym obecnie skupiłbym swoją uwagę jest przede wszystkim prowadzenie projektów badawczych cząstkowych w zakresie nowych technologii i rozwiązań dla bezpieczeństwa projektu Mars Society oraz dla eksploracji przestrzeni kosmicznej i Marsa. Tutaj oprócz oczywistych rozwiązań związanych z obecną technologią eksploracji przestrzeni kosmicznej. Należałoby się skupić na wielu kwestiach w zakresie sprzętu i wyposażenia zarówno indywidualnego jak i zbiorowego, bazy, środków transportu, środków ochrony indywidualnej, itp. potencjalnych zagrożeń, możliwych scenariuszy wydarzeń, procedur postępowania itp.

W obu segmentach należy wziąć pod uwagę różne zdarzenia jakie może wywołać świadome i celowe, lub też przypadkowe działanie najsłabszego ogniwa w każdym skomplikowanym systemie - człowieka.

Wodze fantazji można popuścić a nawet jest to wskazane. Tak naprawdę mało wiemy na temat tego, z czym może przyjść nam się w przyszłości zmierzyć. Nie sądzę by za czasów mojego życia doszło do masowej eksploracji kosmosu i innych planet. Kiedyś jednak to zrobimy, i życie jednego pokolenia jest zbyt krótkie więc wiem, że wiele robimy dla potomnych. To oni będą zdobywac kosmos i inne planety.

Wierzę jednak, że warto by było się skupic również na takich aspektach o jakich powyżej.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • marcusos
 • marcusos's Avatar
10 years 4 months ago #5492 by marcusos
marcusos replied the topic: Re: Projekt SESCMA - Ochrona, bezpieczeństwo, ...
Czy moglibyśmy na początek zająć się segmentem A? Jakie zagrożenia widzisz dla toruńskiej bazy marsjańskiej? Jak rozumiem, dopiero po ich wyliczeniu moglibyśmy proponować środki zapobiegawcze?

Please Zaloguj to join the conversation.

 • ticonderoga
 • ticonderoga's Avatar
10 years 4 months ago #5495 by ticonderoga
ticonderoga replied the topic: Re: Projekt SESCMA - Ochrona, bezpieczeństwo, ...
Bardzo ciekawy temat. W naszych obecnych działaniach właściwie nieobecny, głównie z powodu braku czasu. Mam nadzieję, że pociągniesz temat i wesprzesz projekt budowy bazy.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Sentinel_73
 • Sentinel_73's Avatar Topic Author
10 years 4 months ago #5498 by Sentinel_73
Sentinel_73 replied the topic: Re: Projekt SESCMA - Ochrona, bezpieczeństwo, ...
No cóż, aby móc szczególowo mówic o zagrozeniach nalezało by miec więcej informacji na temat bazy, lokalizacji, infrastruktury, mediów, potoków ludzkich, ilości pojazdów w obrebie, innych obiektów itp.

Ogólnie mogą być dwie grupy. Spowodowane działanością człowieka. Tu świadomym działaniem lub przypadkowym, nieumyślnym. Na pewno będzie występowało zagrozenie zdarzeniami pospolitymi, uszkodzenia mienia, kradzieże, dewastacje. W przypadku organizacji sympozium, konferencji, pokazów przy dużej ilości uczestników będą występowac zagrożenia masowe. Poza tym mogą zdarzać się incydenty, naruszenia terenu, obiektów i infrastruktury. Nie wykluczone, że mogłoby dochodzić do aktów naruszenia nietykalności osób przebywających w bazie. Proszę wziąść pod uwagę (w przypadku długotrwałego pobytu osób w bazie w ramach badań) zdarzenia wynikające z sytuacji długotrwałego pobytu w izolacji itp.

Drugie zagrożenia to takie spowodowane działaniem sił natury. Nie każde tego typu zdarzenie da się z wyprzedzeniem przewidzieć. W tej grupie równiez możemy miec do czynienia z incydentami, które są w stanie zaburzyć główne, kluczowe funkcje działania bazy a tym samym przerwać łańcuch ciagłości działania. Wtedy będziemy mieć do czynienia z incydentem, który przy braku planów cząstkowych, całościowych reagowania i powrotu do normalnego stanu może przerodzić się w kryzys a w konsekwencji błędnych decyzji doprowadzić do zaburzeń o poważnym stopniu lub nawet doprowadzic do upadku, destrukcji całego projektu.

Niestety, nie można sie oszukiwac ale najsłabszym ogniwem w wszelkiego rodzaju duzych przedsięwzięciach jest człowiek. Ale także on wymaga skoordynowanych, przemyslanych i zaplanowanych działań. W sytuacji kryzysowej tylko zespoł wczesniej przygotowanych scenariuszy, planów pozwala zachować zdrowy rozsądek i działać w miarę racjonalnie.

Błędy to ludzka rzecz, sztuka by te błędy nie były maksymalnie krytyczne i destrukcyjne.

Please Zaloguj to join the conversation.

Time to create page: 0.486 seconds
Powered by Kunena Forum