Łazik dla wszystkich

  • Lubański Robert
  • Lubański Robert's Avatar Topic Author
9 years 11 months ago #5684 by Lubański Robert
Lubański Robert created the topic: Łazik dla wszystkich
Po wysłuchaniu wystąpienia Mateusza Józefowicza na Europejskiej Konwencji Mars Society doszedłem do wniosku, że jest to gotowy pomysł na upowszechnienie naszej działalności poprzez stworzenie projektu skierowanego do szerokiego odbiorcy. Idea transmisji obrazu i danych telemetrycznych z pokładu łazika oraz możliwość sterowania pojazdem z dowolnego miejsca na świecie, daje nowe, atrakcyjne możliwości realizacji projektów. Szkołom podstawowym a nawet przedszkolom można zaproponować program edukacyjny z zakresu astronomii i astronautyki z szczególnym uwzględnieniem eksploracji układu słonecznego w którym jednym z istotnych elementów było by zdalne sterowanie łazikiem znajdującym się na drugim końcu Polski. W przyszłości będzie można kierować łazikiem znajdującym się w polskim analogu bazy marsjańskiej.
Dla gimnazjów i szkół średnich oprócz programu edukacyjnego i możliwości zdalnego kierowania łazikiem można zaproponować budowę coraz bardziej zaawansowanych konstrukcji łazików. Drużyny z poszczególnych szkół miałyby praktycznie nieograniczone możliwości konkurowania między sobą w zawodach bez konieczności wychodzenia ze szkoły. Najlepsi mieliby okazję zdalnego kierowania łazikiem znajdującym się na pustyni w Utah, na początku poza konkursem a w przyszłości, kto wie?
W ramach własnych projektów drużyny mogą rozwijać konstrukcję łazika oraz przygotowywać program edukacyjny dla młodszych i mniej doświadczonych uczestników programu z wykorzystaniem możliwości łazika własnej konstrukcji. Do tego oczywiście obowiązkowa auto-promocja a przy okazji promocja całego projektu i aktywne poszukiwanie kolejnych uczestników projektu.
Kiedy powstanie kilka zespołów będzie można pomyśleć o organizowaniu większych ogólnopolskich zawodów.
Jednocześnie kontynuowana byłaby część projektu przeznaczona dla bardziej „profesjonalnych” zespołów takich jak Skarabeusz i Magma. Byłaby ona swego rodzaju ukoronowaniem kariery w programie budowy i eksploatacji łazików.
Moim zdaniem do realizacji takiego projektu nie potrzeba na początku dużych środków finansowych. Natomiast wskazane jest pewne zaangażowanie większej grupy członków MSP i sympatyków. Do rozpoczęcia pierwszego etapu projektu niezbędnych jest kilka elementów. Pierwszym elementem i to wymagającym pewnych nakładów finansowych jest łazik. Następne to program edukacyjny, materiał promocyjny i zaangażowanie kilku osób do wdrożenia tego projektu w wybranych miastach w Polsce. Te elementy wymagają raczej wkłady pracy własnej niż pieniędzy.

Please Zaloguj to join the conversation.

Time to create page: 0.315 seconds
Powered by Kunena Forum