URC 2011

 • Lubański Robert
 • Lubański Robert's Avatar Topic Author
9 years 8 months ago #6471 by Lubański Robert
Lubański Robert created the topic: URC 2011
Ciekawy dokument poświęcony łazikowi, który wygrał zawody URC w 2010r, zbudowanemu przez drużynę z Oregon State University.
oregonstate.edu/groups/osurc/urc/report/...0Design%20Report.pdf

Do tegorocznej edycji turnieju URC zgłosiły się już 3 drużyny, w tym oczywiście ubiegłoroczni zwycięzcy. Więcej na stronie TMS:
urc.marssociety.org/home/team-info

Ciekawe kiedy zespoły z Polski zostaną zgłoszone do turnieju?
Są szanse, ze będą to aż 3 ekipy.
Magma 2 – Politechnika Białostocka i Uniwersytet w Toruniu. 3 miejsce w ubiegłym roku.
Scorpio- Politechnika Wrocławska
www.scorpio.pwr.wroc.pl/index.html
Copernikus – jeszcze nie ustaliłem szczegółów.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • robert lubański
 • robert lubański's Avatar
9 years 8 months ago #6472 by robert lubański
robert lubański replied the topic: Re: URC 2011
Potwierdziły się przypuszczenia. Trzy drużyny z Polski potwierdziły chęć udziału w tegorocznej edycji turnieju URC poprzez dokonanie oficjalnego zgłoszenia. Lista na stronie TMS.
urc.marssociety.org/home/team-info

Copernicus z Uniwersytetu mikołaja Kopernika w Toruniu.

Scorpio z Politechniki Wrocławskiej.
www.scorpio.pwr.wroc.pl/

MAGMA 2 z Politechniki Białostockiej.
www.magma2.pb.edu.pl/

Niestety strony polskich drużyn są w budowie i na razie niewiele się z nich można dowiedzieć.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Lubański Robert
 • Lubański Robert's Avatar Topic Author
9 years 6 months ago #6486 by Lubański Robert
Lubański Robert replied the topic: Re: URC 2011
Poniżej krótka prezentacja polskich zespołów, które zgłosiły gotowość do udziału w zawodach URC w czerwcu tego roku.

Jak co roku, w czerwcu, w pobliżu analogu bazy marsjańskiej na pustyni w Utah w USA, odbędą się, organizowane przez The Mars Society zawody łazików marsjańskich URC.
W zeszłym roku drużyna z Polski wraz z łazikiem MAGMA, zbudowanym wspólnymi siłami przez studentów z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej i UMK w Toruniu, zdobyła trzecie miejsce w tych prestiżowych zawodach. W tegorocznej edycji zawodów chęć uczestnictwa zadeklarowały aż 3 drużyny z Polski. Dwie z nich; COPERNICUS z UMK w Toruniu i Magma2 z Politechniki Białostockiej powstały z inicjatywy studentów wchodzących w skład drużyny łazika MAGMA. Trzeci zespół o nazwie SCORPIO reprezentujący Politechnikę Wrocławską to tegoroczni debiutanci. Prace nad konstrukcją łazika prowadzili od ponad roku i uznali, że są już na tyle zaawansowani z pracami, że mogą wziąć udział w tegorocznej edycji zawodów.
Niestety brak jest wieści z obozu drużyny łazika SKARABEUSZ reprezentującego SKA z Politechniki Warszawskiej, która jako pierwsza ekipa z Polski i w ogóle z Europy brała udział w zawodach URC w 2009r. Z powodu wewnętrznych problemów drużyna nie wystartowała w zeszłym roku i nic nie wskazuje na to, że w tym roku będzie inaczej. Mam nadzieję, że łazik i zdobyte przez zespół doświadczenie nie pójdą na marne i w przyszłym roku drużyna pozbiera się i stanie do rywalizacji.
Poniżej mała prezentacja drużyn.

COPERNICUS
W skład drużyny wchodzą studenci oraz absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej (WFAiIS). Są to osoby:
Sebastian Meszyński – koordynator zespołu, odpowiedzialny za rozwiązania mechaniczne, autonomię, elektronikę i dokumentację projektu. Student ostatniego roku Fizyki Technicznej na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej (WFAiIS). Uczestniczył w budowie robota MAGMA. Członek MSP.
Kamil Wyrąbkiewicz – odpowiedzialny za projekt i wykonanie elektroniki robota. Student ostatniego roku na Fizyce Technicznej (WFAiIS). Uczestniczył w budowie robota MAGMA.
Łukasz Borkowski – odpowiedzialny za konfigurację sieci komputerowej, która umożliwi, dwustronny kontakt z robotem oraz przesył informacji do pozostałych odbiorców w sieci.
Wspomaga prace w zakresie oprogramowania sterującego robotem. Student na Wydziale Informatyki i Matematyki UMK.
Alan Morastiew - wspomaga prace nad dokumentacją projektu. Student pierwszego roku na Fizyce Technicznej (WFAiIS).
Rafał Zieliński – odpowiedzialny za oprogramowanie sterujące robotem (główny programista). Absolwent WFAiIS. Uczestniczył w budowie robota MAGMA – był głównym programistą.
Artur Marszałkowski – odpowiedzialny za utworzenie i funkcjonowanie strony internetowej projektu Copernicus. Przy projekcie MAGMA odpowiedzialny za budowę strony internetowej.
Opiekunem drużyny z ramienia uczelni jest Prodziekan ds. Studentów dr hab. Mirosław Bylicki (prof. UMK).
Po zeszłorocznym sukcesie łazika Magma na zawodach URC uczelnia wsparła finansowo zespół. Otrzymane środki finansowe w pełni pokrywają koszt budowy łazika. Drużyna może również korzystać z urządzeń, narzędzi i zaplecza warsztatowego wydziału oraz liczyć na wsparcie merytoryczne studentów i pracowników uczelni.
Prace postępują zgodnie z harmonogramem.
Na ukończeniu jest część mechaniczna pojazdu. Wkrótce nastąpi integracja i testowanie elektroniki. Jak zapewniają twórcy, konstrukcja ma nawiązywać do tradycyjnego wyglądu mobilnego robota marsjańskiego.
Wkrótce zespół zaprezentuje swoja stronę internetową.
Zespół pracuje nad udoskonaleniem zeszłorocznych rozwiązań służących do przesyłu obrazu i danych telemetrycznych z pokładu łazika. Zastosowane rozwiązania udostępnią możliwość sterowania łazikiem przez internet. To, czy będziemy mogli śledzić na żywo zmagania drużyny w trakcie zawodów URC jest uzależnione jedynie od tego, czy uda się pozyskać sponsora na sfinansowanie łączności satelitarnej.
Zakończenie prac przy budowie łazika jest przewidziane na przełom kwietnia i maja. Czas pozostały do wyjazdu na zawody zostanie wykorzystany na końcowe testy oraz udział w konferencjach i pokazach.
Poniżej na zdjęciu drużyna łazika Copernicus w składzie, od lewej:
Alan Morastiew, Kamil Wyrąbkiewicz, Rafał Zieliński, Sebastian Meszyński, Łukasz Borkowski
images35.fotosik.pl/545/8b3fa0e8fcd926bcmed.jpg


Magma2
W skład drużyny wchodzą studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.
Wojciech Głażewski – koordynator projektu, odpowiedzialny za koordynację projektu, część mechaniczną podwozia i manipulatora przegubowego, student ostatniego roku Automatyki i Robotyki (AiR) na Wydziale Mechanicznym PB. Uczestniczył w budowie robotów Skarabeusz i MAGMA. Członek MSP.
Bartosz Solnik - odpowiedzialny za manipulator kartezjański, student III roku Automatyki i Robotyki (AiR) na Wydziale Mechanicznym PB.
Piotr Ciura - odpowiedzialny za system wizyjny i sterujący, student IV roku Automatyki i Robotyki na Wydziale Mechanicznym PB. Uczestniczył w budowie robota MAGMA
Emil Błoński- odpowiedzialny za system sterujący, student IV roku Automatyki i Robotyki na Wydziale Mechanicznym PB. Uczestniczył w budowie robota MAGMA
Szymon Zimnoch - odpowiedzialny za system sterujący, student I roku Elektroniki i Telekomunikacji (EiT) na Wydziale Elektrycznym PB. Członek MSP.
Opiekunem drużyny z ramienia uczelni jest dr Justyna Tołstoj-Sienkiewicz, opiekun Koła Naukowego Robotyków, oraz prodziekan ds. promocji i współpracy dr inż. Kazimierz Dzierżek.
Po zeszłorocznym sukcesie łazika Magma na zawodach URC również drużyna Magmy2 została wsparta finansowo przez rodzimą uczelnię, może również korzystać z jej zaplecza technicznego.
Drużyna zakończyła budowę i testy prototypu i pracuje już nad wersją docelową łazika.
Łaziki z serii MAGMA, pierwszy z prawej to prototyp łazika Magma2
www.marssociety.pl/images/stories/marcus...on/robomaticon_5.jpg


Drużyna Magma2 prawie w komplecie. Od lewej: Piotr Ciura, Szymon Zimnoch, Wojciech Głażewski, Emil Błoński.
www.marssociety.pl/images/stories/marcus...on/robomaticon_4.jpgSCORPIO
W skład zespołu SCORPIO Wrocław University of Technology Rover Team wchodzi 12 studentów Wydziału Elektroniki oraz Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej działających aktywnie w trzech kołach naukowych:
• Pojazdów Niekonwencjonalnych „Off-road”
• Układów Elektronicznych „Applied Electronics Group"
• Technologii Bezprzewodowych „Wireless Group".
Skład zespołu:
mgr inż. Grzegorz Hapel – koordynator projektu, doktorant Wydziału Mechanicznego P. Wr.,
Paweł Stasiak, Paweł Kowaliło – odpowiedzialni za część mechaniczną robota
Marek Drobiazgiewicz, Bartosz Duszel – odpowiedzialni za łączność bezprzewodową,
Bartosz Łęcki, Przemysław Ksel – odpowiedzialni za elektronikę,
Michał Ogórek, Jędrzej Siemieński – odpowiedzialni za sterowanie pojazdem oraz manipulatorem,
Łukasz Leśniak, Jan Nowak – odpowiedzialni za konstrukcję masztu nadawczego oraz jego wykonanie,
Jacek Bodziony twórca projektu obudowy pojazdu oraz strony internetowej projektu.
Patronat nad projektem objął Prorektor ds. studenckich Politechniki Wrocławskiej dr inż. Zbigniew Sroka.
Politechnika Wrocławska udzieliła dużego wsparcia swoim studentom. Udostępniła im pomieszczenia warsztatowe, pracownie, specjalistyczne maszyny i urządzenia niezbędne do prac przy projektowaniu i wykonaniu łazika. Uczelnia finansuje również w znacznym stopniu zarówno budowę łazika jak i wyjazd drużyny na zawody.
Zespołowi udało się bez problemu pozyskać sponsorów, którzy przekazali dary rzeczowe lub udzielili znacznych rabatów cenowych. Gorzej było w przypadku usług. Nie udało się natomiast znaleźć sponsora, który chciałby udzielić wsparcia finansowego. Szczegóły dotyczące sponsorów można znaleźć na stronie projektu.
Zespół zakończył budowę części mechanicznej łazika. Rozpoczęły się testy elektroniki zainstalowanej na pojeździe oraz budowa manipulatora. Zakończenie całości prac jest planowane na koniec kwietnia. Niestety nie jest przewidziana transmisja obrazu i danych telemetrycznych z pokładu łazika.
Kluczowym elementem robota będzie wielozadaniowy, wyposażony w kamerę, manipulator, za pomocą którego będzie mógł on wykonywać zarówno precyzyjne czynności jak i zbierać próbki skał i gleby. Próbki te łazik będzie umieszczał i przechowywał w specjalnych pojemnikach, tak aby po powrocie do bazy mogły być one poddane analizie np. na obecność życia. Zestaw kamer pokładowych ułatwi sterowanie pojazdem i orientację w terenie oraz umożliwi zdalne pomiary.
Szeroki rozstaw kół i nisko położony środek ciężkości odpowiedni prześwit oraz precyzyjne przeniesienie napędu z silników na koła to najlepsza recepta na sprawne poruszanie się w trudnym, pustynnym terenie.
Podwozie łazika na fotce:
www.scorpio.pwr.wroc.pl/images/fotogaleria2/gallery1.jpg


Drużyna łazika Scorpio:


Wszystkie zespoły ściśle współpracują z Mars Society Polska oraz agencją Planet PR w zakresie polityki medialnej i informacyjnej całego przedsięwzięcia. MSP jest patronem, koordynatorem i przedstawicielem zespołów na arenie krajowej jak i zagranicą. Odpowiada za cała logistykę związaną z przelotami i pobytem w USA oraz czyni starania o pozyskanie środków finansowych na ten cel zarówno ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego jak i od sponsorów prywatnych.
Mam nadzieję, że dzięki hojności sponsorów, uda się zgromadzić odpowiednie środki umożliwiające uczestnictwo wszystkich trzech drużyn w zawodach URC. Nam pozostaje życzyć zespołom zwycięstwa i czekać na oficjalną prezentację drużyn i ich łazików, która planowana jest wstępnie na przełomie kwietnia i maja tego roku.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • robert lubański
 • robert lubański's Avatar
9 years 5 months ago #6494 by robert lubański
robert lubański replied the topic: Re: URC 2011
Na stronach drużyn szykujących się do zawodów URC pojawiły się nowe informacje.
Są wizualizacje łazika Magma 2 i zdjęcia z testów prototypu.
www.magma2.pb.edu.pl/magma2URC2011.htm
Na stronie łazika Scorpio pojawił się film z testów i trochę zdjęć w galerii.
www.scorpio.pwr.wroc.pl/video.html
www.scorpio.pwr.wroc.pl/fotogaleria.html

na temat drużyny Cpoernicus znalazłem tylko artykuł
www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AI...22/TORUN01/541906318

http://www.pomorska.pl/apps/pbcsi.dll/bilde?Site=PO&Date=20110422&Category=TORUN01&ArtNo=541906318&Ref=AR&MaxW=580&border=0&title=1

Wynika z niego, że łaziki poleca do stanów już 15 maja. Pozostało wiec 10 dni a ciągle nic nie wiadomo na temat oficjalnej prezentacji zespołów i łazików. Gdzie i kiedy ma się odbyć? Osobiście z wielka chęcią wybrał bym się na tą prezentację. Oczywiście jeśli nie będzie ona ściśle tajna.
Nie ma nawet informacji czy udało się pozyskać środki na przeloty i pobyt dla wszystkich trzech drużyn.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Lubański Robert
 • Lubański Robert's Avatar Topic Author
9 years 5 months ago #6495 by Lubański Robert
Lubański Robert replied the topic: Re: URC 2011
Udało mi się uzyskać kilka informacji!
Udało się pozyskać środki finansowe na wyjazd wszystkich trzech drużyn.
Oficjalna prezentacja drużyn i łazików z Polski biorących udział w tegorocznej edycji turnieju URC odbędzie się 16 maja 2011r. w siedzibie PIAP Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów, Al. Jerozolimskie 202, 02-486 Warszawa o godzinie 13.00.

Następnie łaziki zostaną spakowane i 17.05.2011 wysłane drogą lotniczą do USA. Drużyny w tą samą drogę udadzą się 27 maja. Lądowanie tego samego dnia oraz dwudniowy pobyt w Los Angeles. Następnie 29 maja wyjazd do Hanksville w stanie Utah. Na miejscu dwa dni na przygotowania do zawodów. Trzy turniejowe dni 2-4 czerwca, 5 czerwca ogłoszenie wyników. Droga powrotna do Los Angeles 6-7 czerwca i wylot 7 czerwca do kraju.
Tak w skrócie przedstawia się harmonogram pobytu drużyn z polski na tych zawodach.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • robert lubański
 • robert lubański's Avatar
9 years 5 months ago #6500 by robert lubański
robert lubański replied the topic: Re: URC 2011
Na stronie serwisu Astronomia.pl ukazał się artykuł o polskim udziale w zawodach URC 2011.
astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2827


Ciekawe czy będzie transmisja na żywo w internecie z prezentacji drużyn na zawody URC, tak jak w przypadku Europejskiej Konwencji Mars Society?

Please Zaloguj to join the conversation.

Time to create page: 0.547 seconds
Powered by Kunena Forum