Europejska Edycja URC w Polsce

 • Lubański Robert
 • Lubański Robert's Avatar Topic Author
9 years 3 months ago #6536 by Lubański Robert
Lubański Robert created the topic: Europejska Edycja URC w Polsce
Coraz więcej sygnałów do mnie dociera, że są poważne zamiary organizacji w Polsce Europejskiej Edycji zawodów URC. Pora więc założyć nowy wątek.
Informacje są na razie skąpe, brak szczegółów. Mam nadzieję, że nie są to puste hasła.
Aby ośmielić innych użytkowników forum podzielę się swoimi przemyśleniami na ten temat. Oczywiście zapraszam wszystkich do dyskusji i zamieszczania własnych opinii i pomysłów.
Sam pomysł organizowania takich zawodów uważam za bardzo dobry.
Tylko moim zdaniem trochę przegapiliśmy najlepszy moment na oficjalne ogłoszenie decyzji o organizowaniu Europejskich Eliminacji oraz na rozpoczęcie kampanii informacyjnej na polskich uczelniach. Jeśli zawody mają się odbyć w przyszłym roku to powinniśmy to ogłosić w maju, najpóźniej tuż po zakończeniu zawodów URC 2011. Zaczynają się wakacje. Do studentów będzie można dotrzeć z akcją promocyjna dopiero w październiku. Do maja, czyli optymalnego czasu przeprowadzenia eliminacji, pozostanie zaledwie kilka miesięcy. To mało aby od podstaw zbudować łazik. Na te zawody zgłoszą się zatem tylko te zespoły, które mają już gotowe konstrukcje. Czyli tegoroczni uczestnicy zawodów URC plus ewentualnie Skarabeusz z SKA. Tym bardziej potencjalni zagraniczni uczestnicy zawodów mogą nie dopisać. Może lepiej w przyszłym roku zorganizować eliminacje dla zespołów krajowych, jednocześnie w tym roku ogłosić eliminacje europejskie na rok 2013. Myślę, że dwuletni okres przygotowawczy do pierwszej edycji tak poważnej imprezy będzie bardziej odpowiedni.

c.d.n.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • kanarkusmaximus
 • kanarkusmaximus's Avatar
9 years 3 months ago #6538 by kanarkusmaximus
kanarkusmaximus replied the topic: Re: Europejska Edycja URC w Polsce
Brzmi całkiem rozsądnie. Moim zdaniem przygotowanie imprezy takiej rangi powinno być przygotowywane na ponad rok przed, żeby potem nie wyszło potężnej prowizorki, za którą by się potem "świeciło oczami". :)

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Lubański Robert
 • Lubański Robert's Avatar Topic Author
9 years 3 months ago #6543 by Lubański Robert
Lubański Robert replied the topic: Re: Europejska Edycja URC w Polsce
Nie wiem jaką rolę w organizacji Europejskiej Edycji zawodów URC odegra MSP. Chyba jednak nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy, na tym forum, wspólnie zastanowili się nad istotą tych zawodów. Być może organizatorzy tej imprezy skorzystają z naszych pomysłów.
Najpierw należy odpowiedzieć na pytanie czy warto i w jakim celu należy starać się o organizowanie takich zawodów w Polsce. Zastanówmy się najpierw nad celem. Odpowiedź na pytanie czy warto będzie wtedy bardziej oczywista.

Cel Europejskich Eliminacji lub Europejskiej Edycji zawodów URC?
Nadrzędny cel jest już zawarty w samej nazwie, czyli wyłonienie najlepszej lub najlepszych europejskich zespołów, które w następnym etapie zmierzą się z zespołami z Ameryki. Wszystko dobrze, tylko co będzie jeśli wśród tych najlepszych zespołów nie będzie drużyny z Polski? Takie instytucje jak Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego raczej nie będą zachwycone perspektywą sponsorowania zespołów z Niemiec, Włoch, Rumuni czy z innych państw europejskich. Należy znaleźć taką formułę, która zadowoli zarówno stronę polską jak i zagraniczne zespoły.

c.d.n.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • robert lubański
 • robert lubański's Avatar
8 years 11 months ago #6595 by robert lubański
robert lubański replied the topic: Re: Europejska Edycja URC w Polsce
Jeszcze nie wiadomo czy w najbliższym czasie dojdzie do organizacji europejskiej edycji zawodów URC w Polsce. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby każdy z nas mógł przedstawić własną koncepcję takich zawodów. Być może najlepsze pomysły zostaną uwzględnione w trakcie planowania zawodów.
Zacznę od przedstawienia zarysów własnej koncepcji tych zawodów, które z czasem postaram się rozwinąć. Mam nadzieję, że do dyskusji przyłączą się inni bywalcy tego forum.


Ze względu na odmienne warunki terenowe wskazane jest aby zespoły rywalizowały w nieco odmiennych konkurencjach niż na pustyni w Utah.
Z konkurencji przeprowadzonych w USA pozostawiłbym, może w nieco zmienionej formie
- autoprezentację zespołów
- pobieranie próbek
- obsługę panelu
Z nowych konkurencji proponuję
- próby terenowe, pewnego rodzaju tor przeszkód na którym testowane będą właściwości jezdne łazików. Tutaj można wykorzystać doświadczenia płynące z eksploracji łazików na powierzchni Marsa. Poruszanie się po bardzo sypkim podłoży, pokonywanie wydm i stoków o znacznym nachyleniu.
- rozpoznanie terenu z powietrza. Czyli rozwój koncepcji zaprezentowanej przez zespół łazika Magma2. Wykorzystanie programów typu RODM do wspomagania poruszania się w nieznanym terenie.
- demonstracja nowych technologii i ciekawych rozwiązań.

Mam nadzieje, że u nas w Polsce, w przeciwieństwie do pustyni w Utach, nie będzie problemu z dostępem do Internetu w miejscu organizacji zawodów. W takim przypadku można pokusić się o zmianę sposobu rozgrywania zawodów. Każda drużyna na miejsce zawodów wysyła tylko łazik i zespół techniczny do jego obsługi. Kierowanie łazikiem odbywa się z centrum dowodzenia znajdującego się w dowolnym miejscu w kraju lub za granicą. Takie centrum każdy zespół mógłby zorganizować na rodzimej uczelni. Najlepiej w jakiejś Sali wykładowej, gdzie można zgromadzić wszystkie osoby biorące udział w projekcie, ekspertów, konsultantów. Taki sposób organizacji zawodów przypominałby w pewien sposób kierowanie łazikiem znajdującym się na Czerwonej Planecie. Można zaprosić również zainteresowanych studentów, pracowników i władze uczelni, media i sponsorów.
W skrócie tyle.
Czekam na wasze opinie.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • JF
 • JF's Avatar
8 years 11 months ago #6596 by JF
JF replied the topic: Re: Europejska Edycja URC w Polsce
Bardzo ciekawy pomysł z umiejscowieniem zespołu kierującego robotem z dala od miejsca testów. :idea:
Mam inny pomysł na istotne utrudnienie życia robotom oraz ich projektantom. Ze względu na wiatry i zapylenie w trakcie burz piaskowych na Marsie proponuję wprowadzić test na odporność konstrukcji robota w warunkach silnego zapylenia. W skrócie widzę to tak dmuchawa + ściśle określony czas i gradient piasku (żwiru) atakuje robota w trakcie pracy.
Drugim pomysłem jest zadanie-niespodzianka nieznane uczestnikom, zmuszające załogę do innowacyjnego podejścia do problemu np. utknięcie łazika w piasku, określony dla wszystkich zespołów ,,defekt techniczny\'\' uniemożliwiający zastosowanie klasycznych procedur. Proponowałbym tutaj zajrzeć do historii awarii łazików marsjańskich.


Miejsce konkursu? Plener- kamieniołom? Czy budynek, hala? Za drugim rozwiązaniem przemawia łatwa logistyka oraz lepsze kontrolowanie warunków dla wszystkich zespołów. W powyższy sposób nie będzie to ,,rosyjska ruletka\'\' np. z zastosowaniem pojazdów
latających.

Nie wiem czy był to wymóg w URC w USA ale czy nie warto byłoby wprowadzić ściśle określonej wagi oraz kubatury pojazdu?

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Lubański Robert
 • Lubański Robert's Avatar Topic Author
8 years 11 months ago #6598 by Lubański Robert
Lubański Robert replied the topic: Re: Europejska Edycja URC w Polsce
W zawodach URC jest limit wagi do 50kg.
Moim zdaniem zawody powinny rozgrywać się raczej w plenerze. Preferowany jest dość rozległy teren z małą ilością wysokiej roślinności, najlepiej trochę nierówny i piaszczysty.
Niestety w naszym klimacie, w przeciwieństwie do pustyni w Utach, nie możemy być pewni jakie będą warunki atmosferyczne w wyznaczonym terminie. Więc hala to niezły pomysł jako rezerwowe miejsce rozgrywania przynajmniej niektórych konkurencji. Myślę, że jeszcze to nie ten poziom zaawansowania technicznego łazików aby wiernie symulować warunki panujące na powierzchni Marsa.
Zamiast zadania niespodzianki lepiej zaproponować takie konkurencje, które będą premiowały innowacyjne rozwiązania.

Please Zaloguj to join the conversation.

Time to create page: 0.372 seconds
Powered by Kunena Forum