URC 2012

 • Lubański Robert
 • Lubański Robert's Avatar Topic Author
8 years 8 months ago #6607 by Lubański Robert
Lubański Robert created the topic: URC 2012
Wczoraj 30.01.2012 na stronie zawodów URC ukazała się aktualna lista zespołów, które zgłosiły swój udział w zawodach URC 2012. Wśród kilku ekip jest , jak do tej pory, tylko jedna z Polski, czyli Scorpio2 z Politechniki Wrocławskiej.
urc.marssociety.org/home/team-info
Do zakończenia rejestracji pozostały już tylko godziny. Ciekawe czy zespoły łazika Copernicus i Magma wezmą udział w tegorocznej edycji zawodów i czy zdążą z rejestracją?

Please Zaloguj to join the conversation.

 • robert lubański
 • robert lubański's Avatar
8 years 8 months ago #6608 by robert lubański
robert lubański replied the topic: Re: URC 2012
W serwisie Kosmonauta.net ukazało się podsumowanie działalności SKA w roku 2011. W podsumowaniu tym jest punkt poświęcony projektowi budowy łazika marsjańskiego Husar.
www.kosmonauta.net/index.php/Ludzie/Firm...ska-w-roku-2011.html

Powstał zespół złożony ze studentów Politechmiki Warszawskiej zrzeszonych w SKA i Robotik Research Group @ WUT oraz z studentów Głównej Szkoły Handlowej, który rozpoczął prace nad budowa łazika na zawodu URC oraz Lunabotics Mining Competition organizowane przez NASA.

Projekt ma wyróżniać się zaawansowaną technologicznie konstrukcją łazika oraz dbałością o medialną i marketingową stronę przedsięwzięcia.
Do tej pory udało się określić wstępne założenia projektu. Na pokładzie łazika ma znaleźć się 5-cio stopniowy manipulator, który pozwoli na wykonywanie precyzyjnych operacji, takich jak włożenie wtyczki do gniazdka, czy czyszczenie paneli. Na wyposażeniu łazika będzie pojazd latający quadrocopter, mający wykonać skanowanie terenu w celu optymalizacji trasy i skrócenia czasu wykonywania zadań. Łazik będzie posiadał elementy sztucznej inteligencji, mające ułatwić sterowanie samym robotem.

Powstał już wstępny projekt wizualny oraz kilka renderów całej struktury a także wstępny projekt manipulatora 5-cio stopniowego.


Tyle można wywnioskować z informacji zawartych na wyżej wymienionej stronie.
Mam namiary na koordynatora zespołu, może uda się uzyskać trochę więcej informacji o tej nowej ekipie.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • JF
 • JF's Avatar
8 years 8 months ago #6609 by JF
JF replied the topic: Re: URC 2012
Proponuję na tegorocznym URC rozwinąć badanie z ćwiczenia optymalizacji procedur z ubiegłego URC. W wyniku pilotażu uzyskałem, pewne surowe dane, na czym się skupić w tym roku, o ile będzie zgoda MSP.

Husar nie jedzie na URC?

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Lubański Robert
 • Lubański Robert's Avatar Topic Author
8 years 8 months ago #6611 by Lubański Robert
Lubański Robert replied the topic: Re: URC 2012
To mnie zaskoczyłeś! Nie wiedziałem, że w zeszłym roku na zawodach URC były prowadzone jakieś badania z zakresu optymalizacji procedur.
Możesz coś więcej napisać na ten temat?
Które drużyny brały udział w badaniach?
Na czym owe badania polegały?
Jaki jest cel tych badań?
Czy gdzieś są dostępne wyniki tych badań i ich opracowania?


Z Polski tylko jeden zespół wybiera się na zawody URC do USA. Jest to drużyna łazika Scorpio 2 z Politechniki Wrocławskiej. Jako jeden z dziewięciu zespołów widnieją na liście zarejestrowanych ekip na stronie organizatora zawodów.
urc.marssociety.org/home/team-info
Od pozostałych drużyn Copernicus z Torunia i Magma z Białegostoku uzyskałem potwierdzenie, że nie wystartują w tegorocznej edycji zawodów. W przypadku ekipy z Torunia zadecydowały problemy finansowe związane z odejściem głównego sponsora projektu. Drużyna ciągle istnieje i stara się w miarę swoich skromnych możliwości finansowych i przy wsparciu technicznym uczelni kontynuować budowę nowego łazika.
Jak na mój gust, zespół łazika Magma od dłuższego czasu już nie funkcjonuje. Po odejściu głównego konstruktora i lidera zespołu Wojtka Głażewskiego, który skończył studia na PB, zabrakło wystarczająco charyzmatycznej osoby, która byłaby w stanie zebrać ludzi i nakłonić ich do kontynuacji projektu. Poza tym po spektakularnym sukcesie w zeszłym roku opadła trochę motywacja, udowodnili przecież że mogą być najlepsi i wygrać z Amerykanami i Kanadyjczykami. Członkowie zespołu poświecili się więc nauce, część z nich w tym roku kończy studia. Jak zapewniali, mimo wielu starań nie udało się znaleźć osób chętnych do kontynuacji projektu. Taka jest moja ocena sytuacji oparta na strzępkach informacji jakie udało mi się uzyskać z różnych źródeł.
Co do łazika Husar to zespół z ramach SKA zawiązał się pod koniec zeszłego roku. Tekst w podsumowaniu działalności SKA na stronie Kosmonauty to pierwsza oficjalna informacja na temat zespołu jaka do mnie dotarła. Z tego co jest tam napisane można wywnioskować, że zespół jest dopiero we wczesnej fazie projektowania łazika. Nie ma więc szansy aby zdążyli go zbudować do przełomu maja i czerwca kiedy będą rozgrywane zawody na pustyni w Utah. Deklarują bardzo poważne podejście do tematu i mam nadzieję, że będzie to pierwszy polski profesjonalny zespół budujący łazik na te zawody.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • JF
 • JF's Avatar
8 years 8 months ago #6612 by JF
JF replied the topic: Re: URC 2012

To mnie zaskoczyłeś! Nie wiedziałem, że w zeszłym roku na zawodach URC były prowadzone jakieś badania z zakresu optymalizacji procedur.
Możesz coś więcej napisać na ten temat?
Które drużyny brały udział w badaniach?
Na czym owe badania polegały?
Jaki jest cel tych badań?
Czy gdzieś są dostępne wyniki tych badań i ich opracowania?
.


Pomysł narodził się u Mateusza, niestety krótki czas realizacji oraz nawał moich spraw ne pozwoliły rozwinąć skrzydeł.
Celem pilotażu było zapoznanie się z warunkami psychologicznymi w jakich pracowały poszczególne zespoły. Będzie to stanowić ,,pożywkę\'\' dla planowania kolejnych, lepiej dopracowanych pod tym kątem badań.
Zespoły wypełniały określoną tabelę.
W badaniach brały wszystkie 3, zespoły.
Surowe dane posiadam, ze względu na tajemnicę zawodową nie mogę ich przekazywać osobom trzecim, taki był warunek badania. Mogę napisać osobom zainteresowanym uśrednione wnioski.
Niestety zebrałem zbyt mało materiału aby pokusić się na opracowanie.\\


Przy okazji może warto byłoby stworzyć bank informacji nt URC- czego mogą spodziewać się nowicjusze w tamtym miejscu? Ułatwia to przygotowania.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Lubański Robert
 • Lubański Robert's Avatar Topic Author
8 years 8 months ago #6613 by Lubański Robert
Lubański Robert replied the topic: Re: URC 2012
Wątek na forum MSP dedykowany waszemu kołu, można założyć już teraz w dziale organizacje astronautyczne pt. Koło Naukowe Psychologii Lotniczej i Kosmicznej SWPS. Na początek można zamieścić informacje o powstaniu koła i współpracy z MSP oraz wszystkie możliwe do ujawnienia materiały dotyczące ćwiczeń z optymalizacji procedur.
Taki zwięzły tekst o tym, ze w trakcie zeszłorocznej edycji zawodów URC polskie zespoły brały udział w pilotażowych badaniach psychologicznych pod roboczym tytułem: Ćwiczenia z optymalizacji procedur. Jaki był cel tych badań? Opis samych badań. Jakie zadania mieli do wykonania członkowie zespołów. Myślę, że można zamieścić instrukcję do ćwiczeń. Ile osób wzięło udział w badaniach? Czy wszyscy członkowie zespołów?
Na pewno można się pokusić o statystyczne opracowanie wyników. Można ocenić czy i w jakim stopniu występowały zdarzenia opisane w instrukcji. I ogólnie ocenić zebrany materiał i jego przydatność do przygotowania badań w trakcie tegorocznej edycji zawodów.
Czy rozpoczęliście już przygotowania do badań?
Czy badania będą prowadzone tylko w trakcie zawodów URC, czy obejmą również okres przygotowań do zawodów, projektowania, budowy i testowania łazika? Niektóre wydarzenia z tego okresu mogą mieć wpływ na funkcjonowanie zespołu w trakcie zawodów.

Przygotowanie banku informacji o zawodach URC, pewnego rodzaju poradnika, do świetny pomysł! Szkoda, że wcześniej na to nie wpadłem.

Please Zaloguj to join the conversation.

Time to create page: 0.421 seconds
Powered by Kunena Forum