URC 2013

 • Lubański Robert
 • Lubański Robert's Avatar Topic Author
8 years 1 week ago #6694 by Lubański Robert
Lubański Robert created the topic: URC 2013
Zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej rozpoczyna przygotowania do przyszłorocznej edycji zawodów URC, już trzeciej w której będą brali udział. W pierwszej kolejności muszą rozliczyć udział z zeszłorocznej edycji zawodów. Trwają również prace organizacyjne prowadzące do zebrania nowego zespołu oraz funduszy. Jest nadzieja, że po tym okresie wstępnego chaosu doczekamy się w końcu na kompletną relację z zawodów URC 2012.
W łaziku, który będzie szykowany na przyszłoroczne zawody zostanie wykorzystana znaczna część konstrukcji z poprzedniej edycji. Powstanie nowy manipulator dostosowany do nowych zadań. Przede wszystkim umożliwiający pobieranie próbek w konkurencji Sample Return Task. W znacznym stopniu zmieniła sie formuła rozgrywania tej konkurencji. Patrz regulamin na 2013r na stronie organizatorów.
urc.marssociety.org/home/requirements-guidelines

Pocieszające jest to, że zespół się nie poddaje i doży do udziału w kolejnej edycji zawodów.

Nie mam jeszcze informacji o przygotowaniach innych zespołów z polskich uczelni.
Na Politechnice Białostockiej praktycznie wszyscy dotychczasowi członkowie zespołu Magma skończyli już studia. Podobno są jakieś zakusy na stworzenie całkiem nowej drużyny pod nowym szyldem.

W Warszawie członkowie SKA pracują nad łazikiem Husar ale na inne zawody. Więcej w wątku poświęconym temu przedsięwzięciu.

Nie mam również wieści z zespołu Copernicus z Torunia. Zespół podobno przetrwał lecz w tym roku nie udało im się wysłać drużyny na zawody. Zapewne mieli problemy ze sfinansowaniem budowy nowego łazika.

Na Pikniku Wiedzy w Rzeszowie w czerwcu nawiązałem kontakt ze studentami tamtejszej politechniki. Jakieś wstępne zabiegi, w kierunku znalezienia osób chętnych do udziału w drużynie i budowy łazika, zostały poczynione jeszcze przed wakacjami. Niestety nie mam informacji czy coś zaczęło się dziać w tej kwestii po rozpoczęciu roku akademickiego.

We wrześniu na Pikniku Naukowym w Lublinie udało mi się w końcu nawiązać kontakt ze studentami z Politechniki Lubelskiej. Mam nadzieję, że w ciągu dwóch najbliższych tygodni dojdzie do spotkania na uczelni. Spróbuję zachęcić ich do udziału w zawodach URC. Nie ma pewności czy powstanie zespół, a jeśli tak to czy zdąży z budową łazika na najbliższe zawody. Nie miej jednak coś zacznie się dziać na moim podwórku w Lublinie.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • robert lubański
 • robert lubański's Avatar
8 years 1 week ago #6695 by robert lubański
robert lubański replied the topic: Re: URC 2013
Zapomniałem o jeszcze jednej drużynie. W ramach Koła Naukowego Automatyków INTEGRA na AGH w Krakowie powstała Sekcja Inżynierii Kosmicznej, której jednym z projektów jest budowa łazika na zawody URC. Jeszcze przed wakacjami mieli gotowy projekt.


Nie mam na razie wieści czy prace nad budową łazika już ruszyły. Jeśli się zmobilizują i dopisze finansowanie to powinno im się udać wysłać zespół na najbliższe zawody na przełomie maja i czerwca.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Lubański Robert
 • Lubański Robert's Avatar Topic Author
8 years 1 week ago #6696 by Lubański Robert
Lubański Robert replied the topic: Re: URC 2013
Dotarły do mnie dobre wieści z Torunia. Zespół Copernicus nadal istnieje i funkcjonuje. Ma wsparcie uczelni i szykuje łazik na przyszłoroczne zawody URC.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • robert lubański
 • robert lubański's Avatar
7 years 10 months ago #6703 by robert lubański
robert lubański replied the topic: Re: URC 2013
W środę 21.11.2012 spotkałem się ze studentami z Koła Naukowego Elektryków Napęd i Automatyka z Politechniki Lubelskiej. Miałem okazję zaprezentować im polskie osiągnięcia w zawodach URC i zachęcić ich do budowy własnej konstrukcji i udziału w rywalizacji na pustyni w Utah. Propozycja ta spotkała się z zainteresowaniem studentów. Kilka osób zadeklarowało wstępnie chęć udziału w projekcie. Mam nadzieję, ze uda im się zawiązać zespół i rozpocząć pracę jeszcze w tym roku. Z budowa łazika raczej nie zdążą na zawody w 2013r. Zwłaszcza, że część ludzi jest zaangażowana w projekt budowy nowego pojazdu elektrycznego ELVIC na zawody Shell Eco-Marathon. www.elvic.pollub.pl/ Z drugiej strony doświadczenie zdobyte przy realizacji projektu ELVIC na pewno zaowocuje w trakcie budowy łazika na zawody URC.

Prawdopodobnie w czwartek 29.11.2012 o 18.00 na Politechnice Rzeszowskiej odbędzie się wykład otwarty zorganizowany przez Koło Lotników. W ramach tego wykładu MSP będzie miało krótką prezentację dotyczącą polskiego udziału w zawodach URC. Będziemy się starać w ten sposób wesprzeć studentów tego koła, którzy chcą zawiązać zespół i zbudować łazik na zawody URC.

Mam nadzieję, że na obu uczelniach powstaną zespoły konstruujące łaziki, które z czasem staną się zalążkiem kół naukowych specjalizujących się w branży kosmicznej.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Lubański Robert
 • Lubański Robert's Avatar Topic Author
7 years 10 months ago #6709 by Lubański Robert
Lubański Robert replied the topic: Re: URC 2013
To już potwierdzona i oficjalna informacja, wykład i prezentacja MSP na temat polskiego udziału w zawodach URC odbędzie się 06.12.2012r. o godz. 16.00 na Politechnice Rzeszowskiej w budynku „L” Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa. Po wykładzie odbędzie się mniej oficjalne spotkanie ze studentami tej uczelni zainteresowanymi udziałem w zespole formowanym na zawody URC.
Postaram się napisać relacje z tego spotkania.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • robert lubański
 • robert lubański's Avatar
7 years 10 months ago #6710 by robert lubański
robert lubański replied the topic: Re: URC 2013
W czwartek 06.12.2012 o 16.00 na Politechnice Rzeszowskiej w budynku „L” Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa odbyło się spotkanie rekrutacyjne zorganizowane przez Koło Naukowe Lotników. W ramach tego wykładu członkowie MSP mieli okazję wygłosić prezentację dotyczącą polskiego udziału w zawodach URC. W ten sposób chcieliśmy wesprzeć studentów tego koła w poszukiwaniu osób, które podejmą się wyzwania i zorganizują zespół, który zbuduje łazik na zawody URC.
W pierwszej kolejności o profilu swojej działalności i związanymi z tym sukcesami opowiedzieli członkowie Koła Naukowego Lotników. Ich działalność skupia się na dwóch projektach. Samolotu udźwigowego na zawody SEA Aero Design w USA i samolotu bezzałogowego na Międzyuczelniane Inżynierskie Warsztaty Lotnicze w Bezmiechowej, gdzie od trzech lat są bezkonkurencyjni.

Więcej na temat działalności koła na stronie:
sknl.prz.edu.pl

Zasadnicza część naszej prezentacji zajęła około 30 minut. W trakcie której omówiliśmy udział zespołów z Polski w zawodach URC, od niepozornych początków aż po duży sukces jakim było zwycięstwo zespołu Magma2 w tych zawodach. Po oficjalnej części naszego wystąpienia był czas na mniej formalne rozmowy. Dotyczyły one wybranych zagadnień dotyczących zawodów URC, sytuacji w polskim sektorze kosmicznym oraz perspektyw związanych z przystąpieniem Polski do ESA.


Koło Lotników, tak jak wiele innych zespołów studenckich, mimo dużych sukcesów, boryka się z problemem braku ciągłości. Z końcem roku akademickiego odejdzie większość doświadczonych członków koła, których nie ma kto zastąpić w sztandarowych projektach. Z tego względu nie chcą się Oni bezpośrednio angażować w nowy projekt budowy łazika na zawody URC. Deklarują natomiast gotowość pomocy dla kolegów z młodszych roczników, którzy zdecydują się wstąpić do koła i podjąć to nowe wyzwanie. Ich doświadczenie z zakresu organizacji zespołu, organizacji pracy na poszczególnych etapach realizacji projektu, przygotowań do rywalizacji, pozyskiwania środków finansowych, może okazać się bardzo pomocne dla mniej doświadczonych kolegów. Wydaje mi się, że wiele elementów pochodzących z projektu samolotu bezzałogowego można, po niewielkich zmianach, zaadoptować na potrzeby łazika np. łączność, układy wizyjne, nawigacja. Zwłaszcza, że są one dopracowane, przetestowane, sprawdzone w rywalizacji i niezawodne.
Wystąpienie nasze spotkało się z wyraźnym zainteresowaniem. Mam nadzieję, że wśród słuchaczy znajdą się i takie osoby, które zdecydują się założyć zespół i zbudować łazik na zawody URC. My ze swojej strony deklarujemy chęć współpracy i podzielenia się niebagatelną wiedzą na temat zawodów wynikającą z wieloletniej współpracy z zespołami biorącymi udział w tych zawodach.

Please Zaloguj to join the conversation.

Time to create page: 0.448 seconds
Powered by Kunena Forum