Misja Mars 2013 na pustyni w Maroko

  • Lubański Robert
  • Lubański Robert's Avatar Topic Author
7 years 8 months ago #6714 by Lubański Robert
Lubański Robert created the topic: Misja Mars 2013 na pustyni w Maroko
Zespół ABM SE wraz z członkami MSP już w lutym tego roku weźmie udział w symulowanej misji marsjańskiej Mars 2013. Jest to rezultat udanej współpracy z Austriackim Forum Kosmicznym w trakcie zeszłorocznych testów w jaskiniach austriackiego masywu Dachstein. Tym razem misja odbędzie się, w warunkach zbliżonych do marsjańskich, na pustyni w południowym Maroko. Jest to duże przedsięwzięcie, w którym weźmie udział około 20 zespołów z Europy i USA reprezentujących stowarzyszenia i instytucje naukowe oraz ESA i NASA. ABM SE jest jedynym zespołem z Polski a zarazem jedną z nielicznych firm biorących udział w misji. Oprócz zadań bezpośrednio związanych z misją, na nowej wersji łazika Magma White, będą testowane podzespoły dostarczone przez partnerów technologicznych – firmy TME, Archimedes i EPAR.
Przebieg zadań, realizowanych przez polski łazik, będzie zbliżony do prawdziwej misji marsjańskiej. Łazik po złożeniu i uruchomieniu pozostanie w „miejscu lądowania” pod nadzorem austriackiej misji. Polska obsługa będzie zarządzała pojazdem z centrum kontroli misji w Innsbrucku, za pośrednictwem łączy satelitarnych, z uwzględnieniem 10 minutowego opóźnienia sygnału radiowego.
Dodatkowym eksperymentem na pokładzie łazika będzie amerykańsko - austriacki detektor laserowy L.I.F.E. przeznaczony do poszukiwania biomarkerów. Testowana będzie również współpraca łazika z austriackim skafandrem kosmicznym Auoda X.

Misja Mars 2013 rozpoczęła się już z początkiem lutego.
Przed wyjazdem na pustynię do Maroka, łazik trafił do warsztatu w Innsbrucku gdzie na jego pokładzie został zamontowany detektor laserowy do poszukiwania śladów życia.

W tym czasie zespół ABM SE szykował się do wyjazdu i planował przebieg misji. Na podstawie zdjęć satelitarnych, wyszukiwali najciekawsze miejsca pod względem naukowym i oceniali teren pod względem dostępności dla łazika tak jak w prawdziwej misji planetarnej.

Please Zaloguj to join the conversation.

  • robert lubański
  • robert lubański's Avatar
7 years 8 months ago #6718 by robert lubański
robert lubański replied the topic: Re: Misja Mars 2013 na pustyni w Maroko
02.02.2013 łazik Magma White dotarł do bazy na pustyni w Maroko.

04.02.2013 Dwa dni później dotarła tam załoga ABM SE. Robot został rozpakowany, złożony i dostosowany do warunków „marsjańskich”.
Widok na pustynną bazę złożona z kilku namiotów. W jednym z nich Zespół ABM SE szykuje łazik do misji Mars 2013.


Prace przy montaży łazika w bazie na pustyni.


05.02.2013 Wieczorem uruchomiono po raz pierwszy łazik.

06.02.2013 Następnego dnia przeprowadzono testy terenowe. Ich celem była konfiguracja i sprawdzenie łączności oraz ocena zdolności robota do poruszania się w lokalnym terenie. Testy wypadły pomyślnie. Udało się również nawiązać łączność satelitarną z robotem. Można nim kierować zarówno z bazy na Saharze jak i z biura firmy w Toruniu.

08.02.2013 Zespół ABM SE opuścił pustynną bazę i udał się w drogę do centrum kontroli misji do Innsbrucka. Centrum Kontroli Misji zajmuje całe piętro w jednym z biurowców w Innsbrucku z widokiem na Alpy. Pracuje w nim oprócz Polaków około 50 Austriaków z Forum Kosmicznego.

Łazik Magma White gotowy do misji, pozostał na miejscu pod okiem Austriaków z misji „marsjańskiej”. Oficjalne rozpoczęcie misji jest zaplanowane na 11.02.2013.

09.02.2013 Sobota była dniem wolnym. Nie odbywały się żadne testy. Obóz na pustyni odwiedził marokański Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Polski łazik, kierowany z Centrum Kontroli z Innsbrucka zrobił na delegacji duże wrażenie. Wszyscy podkreślali wielką wagę i potencjał dla dalszych wspólnych projektów z udziałem marokańskich władz i uczelni oraz międzynarodowych zespołów naukowo-technologicznych.
Mars2013 ma oficjalną aprobatę Króla Maroka.
Zdjęcie łazika Magma White w 3D wykonane przez węgierski łazik PULI w trakcie wizyty Ministra Nauki Maroka.


11.02.2013 Oficjalne rozpoczęcie misji Mars 2013. O godzinie 10.00 w ramach pierwszego EVA astronauci wykonali szereg zaplanowanych eksperymentów na symulowanej powierzchni Marsa. Zespół ABM SE testował operacje łazikiem w pobliżu bazy w trybie 10 minutowego opóźnienia. Wydarzeniem dnia była jednak łączność trójstronna pomiędzy Mission Support Center w Innsbrucku, bazą symulacji w Maroku i Międzynarodową Stacją Kosmiczną!

Please Zaloguj to join the conversation.

  • Lubański Robert
  • Lubański Robert's Avatar Topic Author
7 years 8 months ago #6720 by Lubański Robert
Lubański Robert replied the topic: Re: Misja Mars 2013 na pustyni w Maroko
Informacje o udziale polskiego łazika Magma White w misji Mars2013 na pustyni w Maroko, ukazały się w branżowych serwisach Kosmiczna Polska
www.kosmicznapolska.pl/menu-wydarzenia-a...e-test-lazika-maroko

i Kosmonauta.net
www.kosmonauta.net/badania-rozwoj/menu-a...094-2013-02-07-magma

Please Zaloguj to join the conversation.

  • robert lubański
  • robert lubański's Avatar
7 years 8 months ago #6721 by robert lubański
robert lubański replied the topic: Re: Misja Mars 2013 na pustyni w Maroko
12.02.2013 W trakcie pierwszego eksperymentu, z niewiadomych przyczyn, nastąpiła awaria. Łazik nie zgłosił się i nie reagował na polecenia z centrum kontroli. Dzień upłynął na zdalnej diagnostyce i próbach naprawy robota za pośrednictwem załogi bazy marsjańskiej. Część tych działań była prowadzona w trybie 10-minutowego opóźnienia. Sytuacja awaryjna nieoczekiwanie stała się niezwykle ciekawym i ekscytującym doświadczeniem. Zdalna naprawa łazika miała być kontynuowana następnego dnia.


13.02.2013 Ku wielkiemu zaskoczeniu zarówno załogi bazy marsjańskiej jak i operatorów w centrum kontroli, po włączeniu, łazik zgłosił się, a wszystkie systemy działały prawidłowo. Problem ten zostanie poddany gruntownej analizie po zakończeniu misji. Zarówno zespół ABM jak i operatorzy z Centrum Kontroli uznali, że zaistniała sytuacja była doskonałą okazją do ćwiczenia procedur w sytuacjach awaryjnych i przyczyniła się do wzrostu realizmu całej symulacji. Jeszcze tego samego dnia łazik rozpoczął jazdy testowe.

Please Zaloguj to join the conversation.

Time to create page: 0.364 seconds
Powered by Kunena Forum