Phobos

 • jowisz
 • jowisz's Avatar Topic Author
16 years 5 months ago #244 by jowisz
jowisz created the topic: Phobos
Phobos został odkryty przez amerykaninaa A.Halla. Odkrycie tego obiektu nastąpiło 12 sierpnia 1887 roku. Dla porównania 10 sierpnia tego samego roku został odkryty brat Phobosa czyli Dejmos.
Nazwa księżyca ma pochodzenie mitologiczne. Phobos był jednym z synów Aresa (Marsa). Inne źródła historyczne przedstawiają Phobosa jako konia w zaprzęgu Aresa. Jedno jest pewne nazwa tego księżyca po grecku oznacza ?strach?.
Phobos krąży ruchem prostym wokół Marsa po nieco eliptycznej orbicie (mimośród e = 0,015) o NAJMNIEJSZEJ wśród wszystkich znanych dotąd księżyców półosi wielkiej a = 9.400 km. Masa księżyca jest mała - tyle co prawie 1,5 góry Giewomt.
Phobos jest najtrudniejszym do zaobserwowania obiektem w Układzie Słonecznym. Podczas wielkiej opozycji Marsa (pod koniec kwietnia) miał jasność 10 magnitudo.
Sam odkrywca w czasie opozycji marsa w 5 września 1877 roku nie mógł zaobserwować Phobosa.
Myślał że się pomylił lub majaczył. Gdy Hall tracił wiarę w to ze odkryje coś nowego, jego żona uparcie go podtrzymywała go na duchu i cięgle zachecala do obserwacji Marsa. Po paru latach Hall zobaczył Phobosa i potwierdził swoje obserwacje.

Phobos okrąża Marsa w czasie 7 godzin 39 minut. Powierzchnia księżyca jest pokryta pyłem. Ma rysy i kratery (największy z nich ma 10km średnicy). Phobos jest księżycem przez przypadek. Według większości naukowców Phobos został przechwycony przez Marsa. Siła grawitacyjna Marsa przyciąga do siebie Phobosa, więc za 100mln lat Phobos uderzy w swoją macierzystą planetę. Jako jedyny z księżyców Układu słonecznego znajduje się najbliżej swojej macierzystej planety (6000km od Marsa). Jest również najmniejszym księżycem układu słonecznego. Phobos porusza się po orbicie o promieniu mniejszym niż promień synchroniczny.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • NTesla
 • NTesla's Avatar
15 years 9 months ago #315 by NTesla
NTesla replied the topic: Phobos i Dejmos w służbie ludzkości.
Phobos i Dejmos doskonale nadają się na bazy orbitalne, których zadaniami będą:
1. Serwis sztucznych satelitów Marsa.
2. Obsługa komunikacji na trasie: Mars- orbita- kosmos.
3. Budowa egzoatmosferycznych statków kosmicznych (o zasięgu międzyplanetarnym i międzygwiezdnym, czyli o dużej masie startowej).
4. Obsługa tychże statków.
5. Prowadzenie obserwacji astronomicznych.

Aby te zadania zostały spełnione niezbędne będą:
1. Miejscowe surowce do wykorzystania w bazach.
2. Stworzenie jakiejś znośnej grawitacji w obrębie baz orbitalnych.

Zdaję sobie sprawę, że względy ekonomiczne i technologiczne czynią powyższe plany realnymi w bliżej nie określonej przyszłości. :wink:

Please Zaloguj to join the conversation.

 • histeryk
 • histeryk's Avatar
14 years 11 months ago #449 by histeryk
histeryk replied the topic: Re: Phobos
Księżyce Marsa są niezbyt interesujące. W przeciwieństwie do NTesla, uważam, że są całkowicie bezużyteczne.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • BountyHunter
 • BountyHunter's Avatar
14 years 2 months ago #1437 by BountyHunter
BountyHunter replied the topic: Re: Phobos

Księżyce Marsa są niezbyt interesujące. W przeciwieństwie do NTesla, uważam, że są całkowicie bezużyteczne.


Moim zdaniem mylisz się. Tesla wie co mówi, takie punkty do zakotwiczenia jak marsjańskie księżyce to super sprawa. Są bardzo blisko powierzchni Marsa, (ok. 6tys km, dla porównania nasz Księżyc 384tyś) a więc z dostaniem się tam nie powinno być wielkiego problemu. Pozdrawiam

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Artur Modliborski
 • Artur Modliborski's Avatar
13 years 10 months ago #1538 by Artur Modliborski
Artur Modliborski replied the topic: Re: Phobos
Genialny pomysł z wykorzystaniem księżyców Marsa na bazy przesiadkowe. Stworzenie znośnej grawitacji to osobny problem. Moim zdaniem jest to ogromne pole do popisu dla twórców jonowych silników rakietowych gdyż po umieszczeniu dwóch przeciwstawnie działających rozstawionych w skrajnych punktach obu globów silników może udało się by wymusić ich rotacje dzięki czemu uzyskalibyśmy namiastkę grawitacji

Please Zaloguj to join the conversation.

 • astrooman
 • astrooman's Avatar
13 years 9 months ago #1647 by astrooman
astrooman replied the topic: Re: Phobos
Według mnie agencje kosmiczne powinny bardzije szczegółowo zbadać obydwa księżyce Marsa. Phobosa możnaby wykorzystać do stworzenia trasy lotu Księżyc Phobos Mars. Dobrym wyjściem byłoby stworzenie tam bazy, z której mogłyby być wysyłane ekspedycje na Marsa, lub która służyłaby jako baza zastępcza wrazie zaistnienia na Marsie niekorzystnych warunków (np. gigantyczne burze piaskowe).

Please Zaloguj to join the conversation.

Time to create page: 0.436 seconds
Powered by Kunena Forum