Jaka planeta/układ po Marsie?

 • NTesla
 • NTesla's Avatar Topic Author
15 years 6 months ago #325 by NTesla
NTesla created the topic: Jaka planeta/układ po Marsie?
Wybiegając myślami w bliżej nieokreśloną przyszłość mozna zadać sobie pytanie: co kolonizować po naszym kochanym Marsie? Wydaje się, że jest dwóch pewnych kandydatów w kolejce: Wenus i układ Jowisza. Piszę układ Jowisza, bo sama planeta do kolonizacji za bardzo się nie nadaje. Księżyce Galileuszowe to już inna rozmowa. A Wenus jest blisko i ma \"ludzką\" grawitację. A może są jeszcze inni powazni kandydaci?

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Mateusz
 • Mateusz's Avatar
15 years 5 months ago #339 by Mateusz
Mateusz replied the topic: Re: Jaka planeta/układ po Marsie?
Moja skromna osoba bylaby raczej za skolonizowaniem Wenus, gdyby oczywiscie wysilek finansowy, technologiczny i inny bylby mniejszy. Najpierw trzeba by bylo obnizyc troszke temperature na jej powierzchni. Ale jak?
Dzisiejsza technika, wedlug mnie, bardziej nadaje sie do skolonizowania ukladu Jowisza. Pytanie kolejne: czy udaloby nam sie tam zalozyc stala baze/stacje i wyzyc na niej bez pomocy z Ziemi?
Mysle, ze poza kolonizacja Marsa i ewentualnym planem (tylko planem!) kolonizacji innych planet/układów nie uda mi sie doczekac czegokolwiek innego....

Please Zaloguj to join the conversation.

 • histeryk
 • histeryk's Avatar
14 years 11 months ago #443 by histeryk
histeryk replied the topic: Re: Jaka planeta/układ po Marsie?
Jestem zdruzgotany! Jak można w ogóle marzyć o kolonizacji Wenus?! Po pierwsze wysoka temperatura (1500 stopni na równiku i 500 na biegunach), po drugie promieniowanie silniejsze niż na Marsie z racji mniejszej odległości od Słońca, a po trzecie 92-krotnie gęstsza atmosfera! To ostatnie zgniecie każdego człowieka w skafandrze i większość robotów, statków, lądowników, itp.!

Może wypompować nadmiar gazu w przestrzeń kosmiczną??
Świetny pomysł - przy okazji obniży się temperatura na powierzchni, albowiem za efekt cieplarniany jest odpowiedzialna bardzo gęsta atmosfera złożona w 96.5% z CO2. Tylko jak tu wypompować taką ilość gazu??? Dla tych o braku wyobraźni dodam, że to tak jakby spróbować wypompować całą atmosfere z Ziemii 91 razy! NIE JEST TO MOŻLIWE!

Wenus to fantastyka i raczej nigdy jej nie skolonizujemy. Jedyne realne pomysły to Mars i... nic więcej. Tylko Mars jest wystarczająco blisko i ma odpowiednie warunki. Dlatego jest wyjątkowy.

Księżyce Saturna i Jowisza będziemy mogli odwiedzić dopiero, gdy wymyślimy jakiś sensowny napęd międzyplanetarny, bo na dzień dzisiejszy lot na Saturna w jedną stronę trwałby 7 lat. Same zapasy wody i żywności byłyby zbyt ciężkie, aby wystartować z nimi z Ziemii, nie mówiąc już o statku, który miałby to przewieźć. Budowa statku na orbicie też nie wchodzi w grę - taki statek musiałby być olbrzymi, a jego budowa trwałaby setki lat.

Niestety tak jest. Ale Mars czeka, a ja czekam na Marsa!

Pozdrawiam.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • kicaj
 • kicaj's Avatar
14 years 6 months ago #829 by kicaj
kicaj replied the topic: Re: Jaka planeta/układ po Marsie?
nie bądź takim sceptykiem ;) czytałem kiedyś o albuminowym ekranie dwukrotnie większym od Wenus który zatrzymywałby ponad 90% Światała słonecznego docierającego do planety...
Ekran miałby grubość tylko 0,1 mikrometra, ale jest to wystarczająca grubość. byłby on umieszczony w miejscu gdzie równoważą sie pola grawitacyjne Wenus i słońca około miliona km. od planety... po 200 latach na Wenus pojawiły by sie opady suchego lodu. Po ochłodzeniu planety można by umieścić na jej orbicie ekran który byłby umieszczony na niewielkiej orbicie przemieszczając sie po tej orbicie wytwarzałby odpowiedni cykl dobowy i odpowiednią temperaturę :D

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Dejmos
 • Dejmos's Avatar
14 years 6 months ago #836 by Dejmos
Dejmos replied the topic: Re: Jaka planeta/układ po Marsie?
\"Skolonizowanie\" gornych warstw atmosfery Wenus, da sie zrobic za pomoca platform unoszonych przez balony - cos takiego czytalem gdzies w internecie.
Atmosfera Wenus bedzie interesujaca dla uczonych, zajmujacych sie zmianami klimatycznymi.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • MadDog
 • MadDog's Avatar
14 years 6 months ago #838 by MadDog
MadDog replied the topic: Re: Jaka planeta/układ po Marsie?
Wow...prawie jak miasto w chmurach Lando :)

Please Zaloguj to join the conversation.

Time to create page: 0.476 seconds
Powered by Kunena Forum