Czy istnieje życie na Europie

 • Mateusz
 • Mateusz's Avatar Topic Author
16 years 9 months ago #4 by Mateusz
Mateusz created the topic: Czy istnieje życie na Europie
Dwunastoletni Mariusz Kołodziej z Gdańska napisał do nas co sądzi o możliwości istnienia życia na Europie - jednym z księżyców Jowisza. Młody miłośnik Kosmosu liczy na Wasze komentarze:

\"Europa\" to jeden z ok. 61 księżyców Jowisza. Został odkryty przez wybitnych astronomów Galileusza i Mariusa w 1610 r. Należy on do grupy księżyców zwanych \"Księżycami Galileusza\". Do tej grupy należą oprócz Europy jeszcze Io, Ganimedes, Kallisto. Europa jest całkowicie pokryta lodem. Naukowcy głowią się czy istnieje lub istniało tam życie. Moim skromnym zdaniem, jeśli mamy szukać gdzieś w układzie słonecznym życia to nie wysyłajmy co dwa lata sond kosmicznych na Marsa, tylko na Europę.

Ja uważam, że na Europie może istnieć życie. Może tam istnieć coś podobnego do H2O (sonda Galileo wykryła związki chemiczne, które zawierają wodę). Myślę, że większość znalezionych na Europie organizmów będzie organizmami jednokomórkowymi. Największe stworzenia będą miały wielkość ziemskiego rekina.

Sonda o nazwie \"Europa orbiter\" ma wystartować w 2003 roku. Ma dolecieć (wg moich obliczeń) za 5-6 lat. Gdy wyląduje na księżycu ma wysłać próbnik z wiertnikiem. Ma się wkopać w skorupę lodu, która wynosi 100 -200km. Będzie to trwało około miesiąca. Według naukowców i mnie pod lodem powinien pojawić się ocean. Wtedy wiertnik ma wypuścić próbnik, który będzie szukał życia.

Tu bym ulepszył sondę o bardziej skomplikowany i efektowny próbnik. Byłby on przymocowany np. do dorsza z przyczepionym identyfikatorem. Próbnik szukałby życia a naukowcy z NASA lub z innej organizacji naukowej obserwowaliby jak sobie radzi dorsz. To wyjście jest bardzo dobre - sonda może przynieść o wiele więcej informacji, choć na pewno będzie droższa.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Ertis
 • Ertis's Avatar
16 years 8 months ago #5 by Ertis
Ertis replied the topic: Re: Czy istnieje życie na Europie
Europa orbiter ???
Nic mi nie wiadomo o wyslaniu takiej sądy. Jeśli mialo to miejsce prosze o jakiś link z informacją o jej starcie.

Co do istnienia życia jest to na razie czyste gdybanie. Trzeba bedzie poczekac. Wzasadzie moze tam byc wszystko, jak napisal Mariusz moga tam byc zwierzeta zarowno wielkosci rekina jak i jednokomorkowce. Athur Clarke wyobrazal sobie istnienie nawet inteligentnych form zycia, a na Discovery w jednym programie ukazano wielkie szescio-nozne zwierzta spacerujace po powierzchni. Wiec czy beda tam jakies jednokomorkowce, rekiny czy nie bedzie tam zgoła nic dopiero sie okaze (miejmy nadzieje, że jednak jest tam jakies zycie)

Jednak na razie uwazam, że Mars powinien być priorytetem. Wysylanie wlasnie tam sond nie sluzy wylacznie szukaniu zycia, a rowniez dostarcza wielu bardzo ciekawych (i waznych) danych, ktore moga posluzyc przyszlym (jakze odleglym :( ) zalogowym misjom. Wysylanie sondy na Europe da nam tylko odpowiedz, ktora jak wierze predzej czy pozniej i tak otrzymamy badajac Marsa to jest taka, ze Ziemia nie ma wylacznosci na istnienie zycia.[/quote]

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Tomasz
 • Tomasz's Avatar
16 years 8 months ago #32 by Tomasz
Tomasz replied the topic: Re: Czy istnieje życie na Europie
Witam szanownych kolegów.
Cóż, sonda \"Europa Orbiter\" faktycznie miała wystartować w 2003 roku, jednak Kongres (USA) w roku 2002 nie przyznał funduszy na dalsze przygotowywanie misji. NASA \"zawiesiła\" program i wraz z ponownym przyznaniem funduszy misja badania Europy, księżyca Jowisza, może zostać wznowiona. Obecnie NASA przesunęła ewentualny start sondy \"Europa Orbiter\" na 2008 rok. Jednak wydaje się mało realne by NASA kiedykolwiek zrealizowała misję \"EO\". Dlaczego? Otóż na 2011 rok NASA planuje wysłanie misji \"JIMO\" (Jupiter Icy Moons Orbiter), która ma na celu badanie w podobnym założeniu co \"EO\" trzech księżyców Jowisza: Kalisto, Ganimedesa i oczywiście Europę. Tak więc NASA musiałaby wysłać dwie sondy w krótkim okresie czasu, a mające zbadać praktycznie to samo - wniosek: prawdopodobnie/na pewno NASA zrezygnuje z misji \"Europa Orbiter\" na korzyść \"rozbudowanej\" misji \"JIMO\".
Co do istnienia życia w podpowierzchniowych zbiornikach wody, to wydaje mi się to dość prawdopodobne. Europę pokrywa gruba warstwa lodu, której głównym składnikiem jest H2O. Budowa jądra księżyca oraz wpływ sił Jowisza oddziałujących na nie może, a w zasadzie prawie na pewno, dostarczać energii cieplnej powodując stopienie warstw położonych głębiej i przejście lodu w stan ciekły tworząc zbiornik/zbiorniki H2O z zawiesiną innych substancji chemicznych. A znając mnogość występujących form życia na Ziemi w, zdawałoby się, niegościnnych regionach takich jak zbiorniki wodne wysoce nasycone siarką czy też chlorkiem sodu, gejzery o temperaturze przewyższającej temperaturę wrzenia wody czy wreszcie cała rodzina beztlenowców i innych form nie wymagających dostępu do jakiegokolwiek źródła światła, można snuć wnioski o pozytywnych wynikach poszukiwań życia na Europie, a kompleksowo również w innych zakątkach wszechświata...

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Ertis
 • Ertis's Avatar
16 years 8 months ago #51 by Ertis
Ertis replied the topic: Re: Czy istnieje życie na Europie

Cytat:

Otóż na 2011 rok NASA planuje wysłanie misji \"JIMO\" (Jupiter Icy Moons Orbiter), która ma na celu badanie w podobnym założeniu co \"EO\" trzech księżyców Jowisza: Kalisto, Ganimedesa i oczywiście Europę.
A nie wiesz Tomaszu czy podobnie jak na EO ma znalezsc sie na niej ladownik zdolny do \"przekopania\" sie przez warstwe lodu. Skoro JIMO ma zbadac az 3 ksiezyce, a dodatkowo jesli mialaby rowniez wyslac ladownik koszt musialby byc dosc wysoki. Celem EO jest tylko Europa wiec moze wiecznie oszczedzajaca NASA jednak powroci do realizacji tego projektu.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • 's Avatar
16 years 8 months ago #63 by
replied the topic: Re: Czy istnieje życie na Europie
tam jest chyba za zimmo tylko bakterie lub cos niewiele wiekszego moze tam zyc ale mozna je terraformowac i sprowadzic tam zycie z ziemi u nas jest wiele organizmow ktore zyja w takim mrozie i to by zapewnilo odpowiednio porcje zywnosci dla astronautow jakby np tam zalegly sie jakies ryby z ziemi :) hej

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Tomasz
 • Tomasz's Avatar
16 years 7 months ago #76 by Tomasz
Tomasz replied the topic: Re: Czy istnieje życie na Europie

A nie wiesz Tomaszu czy podobnie jak na EO ma znalezsc sie na niej ladownik zdolny do \"przekopania\" sie przez warstwe lodu. Skoro JIMO ma zbadac az 3 ksiezyce, a dodatkowo jesli mialaby rowniez wyslac ladownik koszt musialby byc dosc wysoki. Celem EO jest tylko Europa wiec moze wiecznie oszczedzajaca NASA jednak powroci do realizacji tego projektu.


Witam wszystkich zainteresowanych.

Pewnym jest, iż sonda JIMO ma badać trzy księżyce Jowisza, pewnym jest także to, że jednym z podstawowych zadań będzie radarowe badanie powierzchni lodowych tych księżyców oraz sondowanie radarowe warstw podpowierzchniowych. NASA zakłada po 8 miesięcy badań Kalisto i Ganimedesa oraz 2,5 roku na badanie Europy. Co do technik badawczych to na dziś zakładaną, podstawową realizacją zamierzeń badawczych będzie technika radarowa. Radar, w który zostanie wyposażona sonda będzie pierwszym z dotychczas stosowanych, urządzeniem o dużej mocy. Do tej pory (czytaj do chwili opracowania i wystrzelenia sondy JIMO) radary sondujące powierzchnię i warstwy podpowierzchniowe musiały posiadać ograniczoną moc własną z uwagi na zastosowane w sondach źródła energii małej mocy, jednak w planach konstrukcyjnych sondy JIMO inżynierowie założyli wyposażenie w reaktor atomowy o mocy wydzielanej około 100kW służący do napędu i zasilenia sondy w energię elektryczną. Moc reaktora jest tak potężna, że zastosowanie odpowiednio silnego radaru nie będzie stanowiło problemu, a posiadając tak silne urządzenie badawcze, naukowcy będą w stanie \"przeszyć\" księżyc, uzyskując tym samym informacje o strukturach geologicznych oraz o występowaniu ciekłego oceanu.
A teraz pozwolę sobie na małą spekulację. Można założyć, iż NASA mimo wszystko chciałaby wprowadzić \"do wnętrza\" Europy autonomiczną sondę, więc śmiało może sondę JIMO stosownie wyposażyć... Wtedy też całkowity kosz wysłania JIMO wzrósłby oczywiście lecz byłby to wzrost zdecydowanie mniejszy niż ?generowanie? oddzielnej misji.
Pamiętać też trzeba, że założenia badawcze wciąż są opracowywane i szczerze wątpię by tak ?znamienite umysły? NASA nie brały pod uwagę właśnie ?podwieszenia? lądownika badawczego...

Ertis - przepraszam za zwłokę - dopiero teraz dysponuję chwilą wolnego czasu...

Please Zaloguj to join the conversation.

Time to create page: 0.463 seconds
Powered by Kunena Forum