Jak ma wyglądać Mars?

 • MauraM
 • MauraM's Avatar Topic Author
11 years 7 months ago #5098 by MauraM
MauraM created the topic: Jak ma wyglądać Mars?
Zastanowił mnie brak takiego tematu i kilka przewijających się w innych opinii - jeśli nie mamy w miarę jednolitej koncepcji, skąd wiadomo do czego dążyć?

Jaki chcemy mieć skład atmosfery? Jakie ciśnienie? Jaką temperaturę? Jak ma wyglądać teren, co na nim rosnąć, co biegać? Jaki układ pomiędzy poszczególnymi bazami? Jaki strój?

Temat zakładam dodatkowo ze względu na schemat psychologiczny: im więcej wyobrażania sobie, tym więcej przekonania także wśród znajomych, im więcej przekonania, tym więcej realizacji, co angażuje już znajomych znajomych... :).
Serio, uwielbiam obserwować ten schemat, ale już czas aktywnie go wykorzystać, neh?

--
Moja koncepcja (zdecydowanie i bardzo chętnie do dyskusji):

Po podgrzaniu biegunów, podgrzewa się wszystko ze względu na uwolnione do atmosfery do tej pory zamarznięte substancje. Czapa "lodowa" nie jest stapiana do końca i to kontroluje wzrost temperatury do minimalnej 3-5\'C na równiku - gęstsza atmosfera chroni przed znaczną utratą ciepła, rośliny można trochę "podrasować" by były to dla nich dobre warunki - i żeby wywarzały więcej tlenu. Opcja B: w ciągu dnia "wietrzymy" szklarnie.

CO2 zostanie zużyte przez rosnącą w danych warunkach dużo szybciej roślinność (wpływ zawartości CO2 zamierzam sprawdzić w pracy badawczej na olimpiadę, na razie to hipoteza). Dlatego atmosferę będziemy mieć mieszaną, głównie CO2 i O2, reszta jak jest plus okazyjnie ulatujący z paliwa CH4.

Ciśnienie spowodowane przez zagęszczenie atmosfery wzrasta, dlatego odpowiada wysokogórskiemu - panującemu na 2500mnpm (300m w jedną lub drugą stronę), co oznacza, że ludzie są w stanie się przystosować, tylko należy zadbać o to już na promach Ziemia-Mars.

Optuję, by znalazły się na Marsie rzadsze gatunki roślinożernych zwierząt - pomoże to kontrolować rozrost flory i może zapewnić poparcie paru organizacji ekologicznych. Poza tym, jeszcze nie widziałam zdrowego, odpornego wegetarianina, nawet gdy dodatkowo o takich podpytywałam - choć, przyznaję, niespecjalnie aktywnie, około ośmiu znajomych osób - a zwierzęta roślinożerne mają smaczniejsze mięso. Ryby sprawiłyby sporo problemów z dostosowaniem warunków dla nich, a te substancje które z nich się osiąga, można znaleźć i w innym mięsie.

Podejrzewam znaczną ilość zbiorników podziemnych pod ciśnieniem: potencjalnych studni. Bo jeśli na Marsie jest woda, zapewne jest i pod zi... marsem, a stygnące wnętrze planety powiększało swoją objętość i naciskało na bardziej lotne substancje, tworząc właśnie ciśnienie wyporowe. Tak czy siak, mydła zachowujące twardość wody i maszyneria wytrzymująca tęże twardość to raczej dobry pomysł - szkoda od razu spacyfikować ewentualne środowisko życia.

Pomiędzy bazami proponuję utworzyć drogi, obsadzając roślinność z obu stron potencjalnej (niech mniej wieje piachem), potem wylewając substancję reagującą z glebą w tworzywo podobne do cementu - niech mniej paliwa idzie.

Jeśli chodzi o strój, pojęcie o inżynierii materiałowej mam o tak blade, że konkretna tkanina nie przychodzi mi do głowy. Jednak praktyczny zestaw to np: niekoniecznie lekki (na Marsie i tak wszystko jest lżejsze, a mięśnie wypadałoby poćwiczyć), gładki (piach, a na co tyle trzepania?) stosunkowo elastyczny kombinezon (z dużą ilością kieszeni o różnego rodzaju wytrzymałości - zwłaszcza dla personelu) pod szyję, z klasycznym "hakiem" na piętę i bezpalcową rękawiczką jeśli chodzi o ręce (izolacja termiczna i mechaniczna, ostatecznie biologiczna/chemiczna - można by wtedy rozprowadzić po wnętrzu antybiotyk) plus równie obcisłe rękawice, sztywne (na to patrzę z perspektywy osoby, która za nic nie chciała mieć jakichś ligninowych mało skutecznych szmat na skręconej kostce ;)) szerokie (piach!) buty z "traktorami", oraz czepek z nausznikami membrano-dźwiękowymi (piach nie wleci do uszu, ale astronauta słyszy normalnie) i goglami. Wszystko w ciemnych kolorach, ze względu na temperatury (choć raczej nie gogle ;)!). Potem moda będzie powstawać już naturalniej.
A ze względu na podejrzewane oszczędności w zużyciu wody, wszyscy krótkie włosy (nie łyso, bo to jednak izolacja termiczna).

Please Zaloguj to join the conversation.

 • ticonderoga
 • ticonderoga's Avatar
11 years 7 months ago #5099 by ticonderoga
ticonderoga replied the topic: Re: Jak ma wyglądać Mars?
Bardzo praktyczne spostrzeżenia i na pewnym etapie będzie można z nich skorzystać. Jednak obecnie zajmujemy się problemami znacznie bardziej bliższymi (także chronologicznie). Np. atmosferę trzeba zagęścić, bez dwóch zdań, ale jak zapobiec "odrywaniu" jej przez wiatr słoneczny? Skąd wziąć energię do podgrzania atmosfery? To są dopiero problemy w skali globalnej i podejrzewam, że najbardziej działają na wyobraźnię, zwłaszcza męską ;) Eksplozje nuklearne wyzwalające temperaturę, gigantyczne lustra na orbicie - yeah! To lubimy! :D

Dobrze, że poruszyłaś tu, na forum, kwestie bardziej praktyczne. Ja - przyznaję - ani przez chwilę nie zastanawiałem się jak mają się ubierać marsonauci :D

Please Zaloguj to join the conversation.

 • marcusos
 • marcusos's Avatar
11 years 7 months ago #5100 by marcusos
marcusos replied the topic: Re: Jak ma wyglądać Mars?
Istnieją programy do modelowania krajobrazu, np: Terragen. Byłoby świetnie gdyby ktoś z nas pokazał, jak wyobraża sobie Marsa w czasie transformacji. Kilkanaście lat temu zrobił tak Artur C. Clarke w książce "Śniegi Olimpu". Z dzisiejszymi komputerami obrazki będą dokładniejsze i ładniejsze. MauraM - zajęłabyś się tym tematem? Twoje obrazki opublikujemy na stronach Marssociety Polska :)

Please Zaloguj to join the conversation.

 • MauraM
 • MauraM's Avatar Topic Author
11 years 7 months ago #5101 by MauraM
MauraM replied the topic: Re: Jak ma wyglądać Mars?
Hm, to nie projekt, właściwie nijak sie ma do tego terminu, ale wariacja na temat - już jakiś czas temu wykonana. Luźne skojarzenie, więc daję link do swojego malowidła: falkazmijka.deviantart.com/art/MARS-1-114951126

Okej, gdy coś dla odmiany sensownego ;) wykonam, to również zalinkuję. Program Terragen sprawdzę, dzięki, Marcusos.

Ticonderoga - i jak tu miałby pracować na Marsie ekipy jednopłciowe? Jak biedni astronauci poradziliby sobie pozbawieni praktycznego kobiecego umysłu :D? Hehe.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • ticonderoga
 • ticonderoga's Avatar
11 years 7 months ago #5102 by ticonderoga
ticonderoga replied the topic: Re: Jak ma wyglądać Mars?
Hehe, a jakby na wielomiesięczną misję astronauci zabrali stosy puszkowanej żywności i tylko otwierali, podgrzewali i zjadali - to od razu byłoby wiadomo jakiej płci była osoba odpowiedzialna za wyżywienie ;)

A Terragenem sam bym się chętnie pobawił, gdyby nie chroniczny brak czasu :D

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Czerwek
 • Czerwek's Avatar
11 years 7 months ago #5107 by Czerwek
Czerwek replied the topic: Re: Jak ma wyglądać Mars?

Hehe, a jakby na wielomiesięczną misję astronauci zabrali stosy puszkowanej żywności i tylko otwierali, podgrzewali i zjadali - to od razu byłoby wiadomo jakiej płci była osoba odpowiedzialna za wyżywienie ;)

A Terragenem sam bym się chętnie pobawił, gdyby nie chroniczny brak czasu :DEee... Wszystko zalezy jak sie przygotuje ta ekspedycje. Bo wiadomo, ze ilosc jedzenia potrzebna do zabrania na wyprawe jest policzalna (jak dlugo razy dzienna "dawka" razy liczba osob plus jakis margines).
Powstaje pytanie. Czy policzony ciezar i rozmiar mozemy wyslac razem z ekspedycja? Bo jezeli nie, to warto sie zastanowic nad czesciowa (chociaz) samowystarczalnoscia takiej ekspedycji. I osobiscie najbardziej mi sie to podoba, choc chyba ciezko byloby obecnie przekonac decydentow do tego modelu...

Please Zaloguj to join the conversation.

Time to create page: 0.396 seconds
Powered by Kunena Forum